Allah’a saygısı olan

Bismillâhirrahmânirrahîm;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Allah’a saygılı olmak, bir insan için çok önemli bir meseledir. İnsanın ömür sürdüğü mülkü Allah yaratmıştır ve mülk O’nundur. Allah’ın mülkünde yaşayan her insan, bu mülkte yaşamanın bedelini ödemek zorundadır. O bedel, iman ve cihat bedelidir. İslam; iman ve cihat ile kaimdir. İslamsız kulluk olmaz. Saygılı ve hürmetkâr olan her kul, Allah’ın ilahlığını kabul eder ve sadık bir Müslüman olur, İslam’ı din ve düzen olarak yaşamaya çalışır. İradesini İslam’ın emrine vermeyen hiçbir insan saadete eremez. Dünya ve ahiret saadetini isteyen her insan ve toplum için itibar edilecek tek kitap Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an, ahkâmı ve esasları ile Kur’an’dır. Çünkü Kur’an Allah kelamıdır. İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkarmak için gönderilmiştir. Biz her işimizi Kur’an ile görmedikten sonra, nasıl Allah’a saygılı olabiliriz ki. Adam iktidar olmuş, toprağı ve tohumu, kadını ve nesli ifsat ediyor, faizci düzeni yürütüyor, içkiyi, kumarı, zinayı, insanların mallarını haksız yere yemeyi, zalimlere meyletmeyi mübah sayıyor, toplum da buna rıza gösteriyor. Böyle bir yönetimin ve toplumun Allah’a saygılı olduğunu söylemek mümkün olmaz. Allah’a saygılı olan bir kimse faiz alıp vermez, kumar oynamaz, içki içmez, zina yapmaz, insanların malını haksız yere elinden alıp yemez, hırsızlık yapmaz, yalan konuşmaz. Bugünkü batının ve doğunun Allah’a saygısı yoktur. Zalimler kınanmıştır. İnkârcılar, müşrikler, münafıklar zalimdirler. Fasıklar ve facirler zalimdirler. Bunlar; Allah’a saygılı olmadıkları için zalimdirler. Devlet, insan ve toplum adalet için vardır. Adaletin olmadığı yerde saygısızlık vardır, yalana kulak vermek vardır. Yalana kulak veren bir toplum iflah olmaz.

SİYASET

Peygamberlerin ve yolundan yürüyenlerin tabi olduğu siyaset adil siyasettir. Siyaset, insanların idaresiyle ilgilenmektir. Biz siyasetle ilgilenmiyoruz demek, bizi insanların idaresi ilgilendirmez demektir. “Kim Müslümanların emriyle ilgilenmez ise, o kimse Müslümanlardan değildir” hadisi önemli bir esastır. Hepsi aynı aralarında ne fark var diyerek, sürekli zalimlerinin siyasetine destek olanlar, peygamberlerin ve salihlerin adil siyasetini yok sayarak sanki vebalden kurtulmuş mu oluyorlar. İslam amentüsünün altı şartından birisi olan kitaplara inanan herkes, Kur’an’ın emrettiği adil siyaseti benimseyip hayata ikame etmekle mükelleftir. İnsanı yaratan Allah, yarattığı insana bir takım sorumluluklar yüklemiştir. Bu sorumlulukları yerine getirmek için bir gayretin içinde olmayan insan, Allah’ın kendisini yaratmış olduğu fıtrata isyan etmiş olur. Adil siyaset için çalışmak, Müslüman’ın görevidir. Bu siyasetin özü, insanları hayra çağırmak, marufu; yani adil düzeni emretmek, münkeri; yani faizci kapitalizme engel olmaktır. Bakara 193: “Yeryüzünde  fitne ve kötülük odakları tamamen yok edilip ortadan kaldırılıncaya ve hayatın her alanında mutlak egemenlik anlamına gelen din ve düzen, tamamen Allah’ın iradesine uygun bir hale gelinceye ve böylece, Kur’an’ın belirlediği adalet, özgürlük ve barış ortamı tüm dünyada egemen oluncaya kadar onlarla savaşıp mücadele edin…”  Böyle bir mücadeleyi emreden rabbimiz Allah’tır. Allah’a saygısı olan herkesin emredilen bu mücadelenin içinde olması gerekir. Kahrolsun zalimler demekle, zalimler kahrolmuyor. Zalimler; inananların imanı ve cihadı ile zail oluyor. Müminin siyaseti ıslah siyasetidir. Bu siyasetin görevi, fesat siyaseti ile mücadele etmektir. Faizci kapitalizmin yerine Adil Düzen’i ikame etmektir. Bunun yapan Müslüman, Allah’a saygısını ve hürmetini göstermiş olur. Milli Görüş ıslah siyasetinin temsilciliğini yapıyor, Saadet Partisi bu siyaseti yürütüyor.

MAZLUM

Zulme uğrayan herkes mazlumdur. Denilmiştir ki; mazlumların bedduasından sakının. Kendisine yapılan zulme karşı gözyaşlarından başka yardımcısı olmayan kimseden korkun. Mazlumun bedduası ile Allah arasında perde yoktur. Onun duası makbuldür. Özellikle seher vakitlerinde yapılan dualarla, gecenin sessizliğinde yapılan yakarışlar geri çevrilmez. Zalim uyur lakin zulmettiği mazlum uyumaz.

KURALLAR

Günümüzde birçok olayların yorumunu Kur’an bize etraflıca veriyor. Birçok insan; efendim konulan kurallar güzel diyor. Ama o kuralları ilk bozanlar, kuralı kayanlar oluyor. O zaman da; kurallar güzel ama uygulayanlar kötü deniliyor. Amerika ve Avrupa kanun ve kural koyuyor ve devletlere diyorlar ki; kanunlarınızı bu kurallara göre yapacaksınız ve uygulayacaksınız. Sonra çok sevimli, insancıl, barıştan yana olan sözcüklerle dopdolu olan kuralların uygulamasına bir bakıyorsunuz, her tarafta kan, gözyaşı ve barut kokusu insanın burnuna televizyonlar kanalıyla geliveriyor. Amerika’nın verdiği bir kararla, cebinizdeki paranın %50’si bir gecede gidiveriyor. ABD; kanunlar güzel ama uygulayanlar kötü diyenlere diyor ki; bugün o kötü uygulayıcı gidiyor ama yerine gelen aynı şekilde kötü uygulamaya devam ediyor. İnsanın sözünün insanla alakası vardır. Kişinin kimliği dilinin altındadır. Koyulan kurallar, o kuralları koyanların kişiliğinin, şahsiyetinin resmi demektir. Bu resmi Kur’an ile okuyanlar, bu fasit manzaraya aldanmazlar. Bakara 145: “Eğer sana gelen bu ilimden, Kur’an’dan sonra onların hevâlarına, kural ve kanunlarına uyacak olursan, o zaman gerçekten zalimlerden olur gidersin.” Bu müminlere önemli bir ikazdır. Bütün işlerimiz teraziyledir. Eğer ölçüler yanlışsa, başına en salih insanı koysanız bile haksızlık ve hırsızlık devam eder. Teraziniz yanlışsa başındaki insan ne kadar dürüst olursa olsun yanlışı düzeltemez. İnsanla Allah arasında ince, şaşmaz noktayı bize en iyi şekilde öğreten Allah’ın indirdiği kitaplardır. İnsanlar arası ilişkileri de hak, adalet ilişkilerini de en iyi şekilde bize öğreten, Rabbimizin indirdiği kitaplardır. İnsanla tabiat arasındaki ilişkiyi en güzel şekilde ayarlayan yine Allah’ın indirdiği kitaplardır. Son kitap Kur’an’dır. O’na uyan Müslüman’dır. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?