Reklamı Kapat

Kapitalizm gidici!

Asıl çöken, çökmekte olan kapitalizm/Siyonizm’dir. Şimdilik konuşulan ise, şu: NATO çökmekte...

NATO Anayasası’nın 5. Maddesi’ne uyan yok. 

5.Madde’de, özetle; “NATO üyelerinden birine yapılmış olan saldırı, üyelerin tümüne yapılmış sayılır” denmektedir. En basitinden bu hükme uyulmamakta. Uymamanın her hangi bir yaptırımı da yok. Bu madde özellikle ABD tarafından çiğnenmektedir.

Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, “NATO’da beyin ölümü gerçekleşti” sözleri çok anlamlıydı. Fransa’nın bu çıkışından sonra, NATO’nun komada olduğu açıkça, herkes tarafından görülecektir.

Çöküş, sanılmasın ki NATO ile sınırlı kalacaktır. Bu kriz aynı zamanda kapitalist sistemin, yani Siyonizm’in krizidir. Dünyada çökmekte olan kapitalizmdir.

Dünyada, nasıl faşizm ve komünizm yıkıldıysa, şimdi de kapitalizm çöküyor. Günümüzde bu sistem, uzatmaları oynuyor. Bunu sistemin ağababaları da çok iyi görmekte ve bilmekteler. Ama onlar da çaresizlik içindeler. Mevcut sistemin ömrünü uzatmaya uğraşıyorlar.

Bu sistemin yıkılmasında öne çıkan şu iki sebebi saymak mümkün:

1-Çok ah aldılar.

2-Hiç özeleştiri yapılmadı.

Denilebilir ki; işte, sosyalizm hatta komünizm, kapitalizme ciddi eleştiriler yaptı ya! İşin bu yanı doğru. Sosyalizm/komünizmi içeriden saymak mümkün. Çünkü her ikisi de çıkış olarak Avrupalı.

Ancak, ortalama insanlar her ikisini de farklı görmekteler. Hatta birbirlerine taban tabana zıt zannedilmekteler. İşte, buradan yola çıkarak yukarıdaki değerlendirmeyi (2 No’lu) yaptık.

Uygulanmakta olan görüşe karşı olduğu düşünülen Karl Marx’ın düşüncesi, 20. yy’da Rusya başta olmak üzere, D. Avrupa ülkeleri ve Çin’de uygulandı, fakat uzun ömürlü olamadı. 1990’larda bu ülkeler de kapitalizme geçtiler. Kapitalizmdeki sakatlık şu: “Dünyadaki kaynaklar kıt, buna mukabil ihtiyaçlar sonsuzdur.” Hâlbuki yaratan tam tersi olarak ihtiyaçları değil de kaynağı sonsuz olarak yaratmıştır.

Günümüz ekonomik anlayışının/kapitalizmin Adam Simith’in 1776’da yayınladığı ve adını Milletlerin Zenginliği koyduğu kitabı ile başladığı bilinmektedir.

Bu sistem, her kriz döneminde sorgulanmaktadır. Ancak, dünyaya alternatif bir model sunulamadığı için bu sömürü sistemi aynen devam etmektedir.

Herkes iyi bilmektedir ki; bu bir sistem krizidir. Hangi kurumdan çatırtı sesi gelirse gelsin; o, sonunda diğer kurumlara/birimlere de sirayet eder. Günümüzde yaşananlar da farklı değil.

Sıkça duyulmakta olan çatırtı ise, kapitalizmin çöküşle çıkardığı sestir. Finale doğru gürültüye dönüşebilir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?