Reklamı Kapat

İnsan mühendisleri

Sünger avcıları, denizin derinliklerine dalarlar, maden işçileri ise dağları delerler.

Sünger işçilerinin riski vurgun yemektir. Maden işçilerinin riski çökük altında kalmaktır.

Sünger işçileri, yüzlerinin akıyla çıkarlar, madenciler ise kara yüzleri kara çıkarlar.

Ama ikisinin de yürekleri aktır, alınları paktır.

Ekmeklerinde haram karışığı yoktur. Hak yemezler, hile bilmezler, yalan demezler.

Denizde inci, karada elmas madenini ortaya çıkaran insanın kendisi için Sevgili Peygamberimiz:

“İnsanlar, gümüş ve altın madenleri gibi madenlerdir. Cahiliyye döneminde (kâfirken) seçkin olanlar, Müslüman olunca eğer derinlemesine dini öğrenirlerse İslam döneminde de seçkin olurlar. Ruhlar da ordular gibidir. Tanışanlar uyum sağlarlar, tanışmayanlar ihtilafa düşerler” buyurmuş ve insan eğitiminde kişilerin kabiliyetine dikkat çekmiş. (Buhari, Sahih, K. Ehadisü Enbiya, bab Kavlillahi ittehazellahü İbrahim Halila, Müslim, Sahih, K. Birr ve sıle).

Dünyaya gelen her çocuk, dünyanın en değerli varlığıdır.

Rabbimiz, dünyada yarattığı her şeyi insan için yarattığını haber verir:

“O Allah ki, yeryüzünde olanların tamamını sizin için yarattı…” (Bakara süresi ayet 2/29).

En değerli madenler de insan için yaratıldığı halde paragöz kapitalistler, elmas madenini, kömürü ucuza çıkartmak için insanı feda ediveriyorlar.

“Keşif” kelimesi söylendiğinde maddi şeylerin, toprakların keşfi akla gelir de insanın keşfi akla gelmez.

Her köy ve mahalledeki imam ile öğretmeni görevlendirirken kulaklarından gönüllerine, “Siz, insan mühendislerisiniz, dünyanın en değerli madenlerini keşfedeceksiniz” diye atama yazılarına yazıldığını ben duymadım.

Dünyanın en değerli elmas madeninden daha değerli bir akla sahip olan çocuk, keşfedilmediğinden köyünde kaybolup gidiyor.

Maden mühendislerine verilen maaşın çok çok üstünde imam ve öğretmenlere maaş verilip her sene en seçkin öğrencileri keşfetmeleri istenmeli ve keşiflerine göre de maaşları artırılmalı.

Yalnız, imtihanlarda aldığı yüksek notlara şartlandı bizim toplumumuz.

Sınıfı geçecek kadar da not alamayan çocukların da kendine göre özelliklerinin ve güzelliklerinin olduğunu bilmeli ve onu ortaya çıkarmasını sağlamalı.

Hazreti Ebubekir, Ömer, Osman, Ali, Ebu Zer, Bilal-i Hebeşi, Selan-i Farisi gibi her sahabenin kendine göre özellik ve güzellikleri olduğundan Sevgili Peygamberimiz, onları durumlarına göre değerlendirmiştir. (Allah hepsinden arzı olsun.)

İnsan madeninin derinliğine ulaşmak mümkin değil.

Elli yıllık eşinizi anlamada, hâlâ zorluk çekiyorsunuz değil mi?

Her şeyini anlamamak da iyidir.

Her gün keşfe çıkmanın tadını alırsınız

Biz, bu dünyada kendimizi bile gerçek yüzümüzle anlayamadık ki başkalarını her yönüyle anlayalım.

İnsanı keşfederken biz, bu çağa uygun tarafını keşfediyoruz.

Her insanda şeytana pabucu ters giydirecek özellik olduğu gibi, melekleri kıskandıracak özellik de verilmiştir.

Onun için Sevgili Peygamberimiz, insan madenini keşfedip onu Fıkh/İslam hukuku ile, yani ayet ve hadislerle gönlünü, takva, cömertlik, yardımseverlik, iffet, şeref, izzet, afvedicilik, yumuşaklık gibi özelliklerle süsleyip insanlığın istifadesine sunmamıza işaret eder.

Babalar, anneler, imamlar, öğretmenler, topluma faydam olsun diye çırpınanlar, en büyük israf, ekmeğin, suyun, elmasın, altının, petrolün israfı değil, cennete layık, insan denen değerli varlığı inkârla kirleterek cehennem küllüğüne atılmasıdır.

Bir tek insanın cehenneme giden yolunu, cennete çevirmek için dünya devletlerinin merkez bankalarının bütün paralarını harcasanız israf etmiş olmazsınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Abdurrahman Serdar - Mahmut Toptaş Hoca, gene - mü-CEVHER - gibi yazı yazmiş. Yıllardır, etrafıma anlatmıya çalışıyorum. "En yüksek maaş hakime, ALİME (kategorize edilerek --vasıflı hocalara ve öğretmenlere verilmezse Ülkenin sonunu bekleyin" diye.

Dünyanın - hiç- bir yerinde tüm toplum zorunlu eğitime tabi tutulmuş mudur ?

Halkın sırtından bir kişiye birkaç fakülte okuma fırsatı verilmesi - bir sürü aç ve açıkta kimse varken - hangi vicdanın-hukukun eseri olabilir.

En büyük Hizmeti AİLESİnde veren bir MÜSLÜMAN kadını zorlıyarak veya teşvik ederek, göz boyuyarak evinden, ailesinden çocuklarından uzak tutmak nasıl kabil olabilir ?

O kadına o geliri evinde çalışırken temin ediver. Mes'ele işgücü ise, başta, Cumhurbaşkanı ve diğerleri ilk önce kendi karıları ve çocuklarını ev dışındaki işlerde çalışmıya koymalılar.

Pekçok mesleğe olan şevki OKUTMA yalanı - SIFIR'la diploma - ile söndürebilir ?

Ne hakkınız var ? Hani demokrası, hani özgürlük vardı ?

Sözde Okumuş cahiller, altı boş boş diplomalarla - AB'yi kandırabilirsiniz, halkı

o emekçi ebeveynleri kandırabilirsiniz, fakat, memleketi HUZURA asla kavuşturamazsınız.

Çünkü okumuş işsizler, hırsızlar ve anarşistler, teröristler çok daha tehlikelidir.

Bu yüzden ki İslam, eğitimi, adaleti, silahı (askeriyeyi) zır cahillere, vicdansızlara ve zalımlere teslim edilmesini salık vermez. Bu halinizle terör bataklığını ihya edersiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Kasım 11:37

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?