Reklamı Kapat

Yobazlarla yaşamak

Geçtiğimiz ay 10. Yıl Marşı okuyarak cübbeli bir genci taciz eden ve dolaylı yollardan inançlı kesime gönderme yapan yobazlara baktığınızda ne hissettiniz? Bu iki ayaklı yaratıkları zihninizde nereye koydunuz? Sabrınızdan ödün vermediğiniz için kendinizi kutladınız mı ya da?

Faşizm insanlık için en büyük tehlikedir. Akıl, idrak, izan ve vicdani gelişimleri zayıf olan faşistler ötekileştirdikleri kişilere karşı son derece insafsızdırlar. Üstünlüğün savundukları kör ideoloji ya da etnik yapı ile kaim olabileceğini düşünen bu kişiler kendi kulvarlarında olmayanlara zulmetmekten kaçınmaz hatta bundan büyük haz alırlar. Zira faşistlerin empati, şefkat ve adalet gibi temel duyguları hiç gelişmemiştir.

Hatırlayacağınız üzere geçmiş dönemlerde muhafazakâr dindar kesim Kemalist ideolojinin sopası altında yaşamak zorunda kalmış ve en temel haklarından dahi mahrum bırakılmışlardı. Bu kin ve nefret bir anda olup biten şeyler değildi elbette. Nitekim her zerresi şehit kanı kokan bu topraklarda öyle bir devrim yapılmıştı ki, toplumun kadim hafızası, kökleri ile kurduğu bağlar, ahlaki değerleri bir anda silinip gitmişti. Her zerresi şehit kanı kokan bu topraklarda Müslümanlar idama mahkûm edilmiş, halkı aydınlatan âlimler susturulmuş, İslam’ın asli değerleri hayatın dışına itilerek din adına uydurulan hurafeler öne sürülmüştü. Halka baskı ile dayatılan putlar yüceltilmiş ve yaşamlarını tevhidi eksende sürdürmeye çalışanlar tehlike olarak görülüp dışlanmış, horlanmış ve ağır bedeller ödemek zorunda kalmıştı. Bugün bu zihniyetin uzantıları seslerini eskisi gibi yükseltemiyor ancak küçük fırsatları dahi değerlendirerek suyu bulandırmaya çalışıyorlar.

Geçmiş dönemde yaşanan ağır baskılardan nasibini alanlardan biriyim. Hatırlayacağınız üzere o zamanlar bu faşist zihniyet, ellerindeki balyozu her fırsatta dindarlara gösteriyor ve tehditler savururlardı. Başörtülü hanımları itip kakmak için üniversite kapılarında bekler, dindarları terörist olarak ilan ederlerdi. Faşistlerin kibirden kuleler ördükleri dönemlerden geçtik. Bu zevatlar savundukları ideolojinin miadını doldurduğunun farkında değiller. Eskisi gibi hükümranlık süreceklerini ve borularını öttürebileceklerini zannediyorlar. Oysa efendileri balyozu onların elinden alıp liberal yapıya devredeli çok zaman oldu. 

Laikler metroda yolculuk yapan bir genci 10. Yıl Marşı okuyarak baskı altına alıyor ve onun üzerinden dindarlara gözdağı veriyorlar. Fakat tarih tanıklık etmiştir ki; toplumun inanç ve değerleriyle savaşan güruhlar büyük bir yenilgiyle çamura saplanmış ve varlıklarını sürdürememişlerdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Tuncer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?