Reklamı Kapat

Devlet müşterektir, kimliği adalettir

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Saadet Partisi’nin 7. Olağan Büyük Kongresi’nde verilen ciddi mesajlara dikkat çekmekte fayda vardır. Saadet Partisi diyor ki; devlet müşterektir, kimliği adalettir. Farklılıkları, devlet çatısı altında bir araya getiren ise toplumsal sözleşmedir. Devlet bu sözleşmenin uygulayıcısı ve hakemidir. Türkiye, din ve laiklik üzerinden kendi evlatları arasında, milletin enerjisini tüketen tartışmalı yılları geride bırakmalıdır. Din, herhangi bir sosyal grup ya da partinin tekelinde olmadığı gibi, laiklik de, herkesin dini, siyasi ve sosyal görüşlerini rahatlıkla ifade edebilmesinin teminatı olarak anlaşılmalıdır. Devletin vazifesi kimlik dayatmak değil; var olan kimliklerin devlet şemsiyesi altında huzur ve barış içerisinde varlıklarını sürdürme ve geliştirme imkânlarını sağlamaktır. Saadet Partisi, dinin siyaset tarafından bir araç olarak kullanılmasına da, laiklik adı altında dini özgürlüklerin yok edilmesine de karşıdır. Saadet iktidarında; hiç kimse ırkından, cinsiyetinden, dilinden, dininden, mezhebinden, ideolojisinden dolayı suçlanmayacak, hiç kimseye ayrımcılık yapılmayacaktır. Şiddete başvurmadığı sürece her düşünce, örgütlenme hakkına sahip olacak, bu hak hiçbir şekilde engellenmeyecektir.

DEVLET

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; üzerinde yaşayan herkesin ortak paydasıdır. Hiçbir ideolojinin, hiçbir kurumun, hiçbir yapının, hiçbir partinin ve hiçbir kişinin vesayeti ve tahakkümü altına sokulamaz. Milletin iradesine ipotek konulamaz, seçilmişler atanmışlarla değiştirilemez. Demokrasiye saygı, milletin kararına teslimiyettir. Bu iradenin tecelli ettiği yer sandıktır. Ancak çoğunluk tek başına hak sebebi de sayılamaz. Devlet her türlü azınlığın haklarını korumak ve teminat altına almakla yükümlüdür. Devlet yönetimi, hiçbir ayrım gözetmeden, bütün vatandaşlara onurlu, saygın ve müreffeh bir yaşam sunmakla yükümlüdür. Devlet yönetimi, ülkenin sahip olduğu kaynak ve birikimleri, vatandaşlar arasında adil bir şekilde paylaştırmakla mükelleftir.

ADALET

Adalet en önemli önceliktir. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Yargıda masuniyet karinesi esastır. Suçu mahkemeler nezdinde somut delillerle ispat edilmediği sürece görüşü, düşüncesi, aidiyeti ne olursa olsun herkes masum kabul edilmelidir. Eğer bu genel prensipler üzerinden, birlik ve beraberliğimizi pekiştirebilir, toplumsal mutabakatımızı güçlendirebilirsek, ülkemiz, çok kısa bir süre içerisinde yeni bir dünyanın kurucu gücü olacaktır.

YEDİ ÖZELLİK

Saadet Partisi’ni diğer partilerden ayıran 7 temel özellik vardır.

1- Saadet Partisi bir “değerler” hareketidir. Toplumun maddi ve manevi değerlerinin korunması için mücadele eder. “Önce Ahlak ve Maneviyat” düsturunu şiar edinmiştir. Medeniyet değerlerimizin ihyasını en önemli önceliklerden biri olarak görür. Maddiyatçı değil maneviyatçıdır. Küresel egemenlerin; “Bir damla petrol, bir damla kandan değerlidir” anlayışına karşı, Saadet Partisi’nin değerler anlayışında; “dünyanın bütün zenginlikleri, bütün madenleri, bütün petrolleri, bir masumun bir damla kanı etmez” anlayışı esastır.

2- Saadet Partisi bir “insanlık” hareketidir. Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sever. İnsanı ismi veya cismi ile değil fiilleri ve icraatları ile değerlendirir. Kutuplaştırmaz, barıştırır. Hiç kimseyi ötekileştirmez, ırkçılık ve mezhepçilik yapmaz. Bütün insanlığın saadeti için çalışır.

Huzur, barış ve kardeşliğin ancak bu yaklaşımla gerçekleşeceğine inanır.

3- Saadet Partisi “bilgi ve hakikat” hareketidir. Bütün çalışmalarını veri ve bilgi merkezli yapar. Algılara teslim olmaz. Bilimsel araştırmaları, bilgi ve teknoloji üretimini, tecrübeyi esas alır. İftiraya, karalamaya, gerçekle alakası olmayan algı operasyonlarına itibar etmez. Algı oluşturmak için hamasete itibar etmez. Hamaset ve hurafelerin değil, hakikatin ardından yürür. Güçlü, süratli ve yaygın kalkınmanın bilimsel çalışma ve üretimle mümkün olacağını bilir.

4- Saadet Partisi bir “adalet” hareketidir. Şair der ki; “İnsansız adalet olmaz. Adaletsiz insan olur mu? Olur, olmaz olur mu, ama olmaz olsun.” Saadet Partisi, güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünya için çalışır. Adalet, mülkü yani devleti, ayakta tutan en temel kavramdır. Adalet kurumlarının siyasallaşması ve adalete olan güvenin sarsılması, toplum için felaket demektir. Bu yüzden: Saadet Partisi güçlünün hukukunu reddeder. Gücün tek elde toplanmasına karşı çıkar. Her koşulda Hakk’ın hâkim olması için mücadele eder.

5- Saadet Partisi “tam bağımsızlık” hareketidir. Bireyde ve devlette, her yönü ile bağımsızlığı savunur. Ekonomiden sosyal hayata, askeri imkânlardan yüksek teknolojiye tüm alanlarda kendi kendine yetebilen bir ülkeyi savunur. Şahsiyetli bir dış politika olmazsa olmazıdır. Bu sebeple tarihi, coğrafi ve kültürel bağlarımız olan ülkelerle her türlü işbirliğine önem verir. Coğrafyamızdaki problemler, çatışarak değil çalışarak, dışarıdan müdahalelere imkân vererek değil, bölgemizin asli unsurları ile işbirliği yaparak çözülür.

6- Saadet Partisi “her türlü sömürüye karşı bir başkaldırı” hareketidir. Faiz sömürüsünü, emek sömürüsünü, zihin sömürüsünü, din sömürüsünü, şahsiyet sömürüsünü reddeder. Her türlü tekelciliğe ve rant düzenine karşıdır. Helal kazanılmış birin, haram yollarla elde edilmiş binden çok daha büyük ve çok daha kıymetli olduğunu bilir. Adil paylaşımı ve fırsat eşitliğini savunur. İhtiras ekonomisi değil, ihtiyaç ekonomisi anlayışıyla hareket eder. Rant ekonomisini değil reel ekonomiyi savunur. Milli, akla ve hikmete uygun kalkınmadan yanadır.

7- Saadet Partisi bir “umut ve ufuk” hareketidir. Saadet’te umutsuzluğa, karamsarlığa yer yoktur. Saadet Partili asla vazgeçmez, asla pes etmez. Bir umut hareketi olduğu kadar bir ufuk hareketidir. Geleceği planlarken, basiret, feraset ve dirayet ile hareket eder.

İNŞA EDERKEN

Yeniden Büyük Türkiye’yi inşa ederken; küstürecek ne bir ferdimiz, atıl bırakacak ne bir kaynağımız, ötekileştirecek ne bir vatandaşımız, terk edilecek ne bir metrekare toprağımız yoktur. Herkesin saadetini sağlayacak “Adil Düzen”, Saadet Partisi iktidarında kurulacaktır. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?