Reklamı Kapat

Kar-ar

İyi bir karar, yeterli perspektife sahip olunan her konuda verilebilir. Bu yeterlilik, karşılaştırma adına gözden geçirilecek bilgi ve çevre ile oluşur. Karşılaştırma açısından dışardan ve içerden bir bakış yapılır. Bilgi açısından muhtemel zarar ve buna uygulanacak tedbir kestirilir. Çevre açısından beklenen fayda ve bu faydadan nasiplenecekler listelenebilir. Bu üç perspektif üzerinde oynayıp bir araya getirilen ihtimallere dair algımız genişler ve mevcut durumdan ileriye doğru giden yol şekillenir.

Dış bakış, zaaflarımızı düşünmeye ve netleştirmeye yardımcı olur. Böylece gücümüzün zaafımızda gizli olduğu görülür. İç bakış ise, kalbimizin sesine kulak vermektir. Ancak bu sese kulak vermek cesaret istemektedir. Kararı, kâra götüren bu hamledir. Muhtemel zarar, kaygılarımızı zayıflatmak için öngörülenlerdir. Ancak bu öngörüler, kendimize ve etrafımıza karşı sorumluluklarımızı gölgelememelidir. Toplumun bizden beklediği şekilde yaşamamıza engel olmamalıdır.

Uygulanacak tedbir ise, ideal seçeneğe en yakın olanı bulmaktır. Çünkü kaybedecek çok şeyimiz olsa da, gerçekliğe ters düşülmemelidir. Bu açıdan uygulanacak tedbir hem ödün vermeyi küçümsemez hem de karşımıza çıkan fırsatları atlamamız gerektiğini hissettirir. Beklenen fayda, büyük oynayıp kazanılacaklarla bir dönüm noktası yakalamaya odaklanır. Bunun için cesaret sanatını güçlü bir biçimde yeniden öğrenmemiz gerekir. Aksi takdirde tedbir maskesinin altındaki zayıflık ve kendini kandırma tuzağına düşülür.

Faydadan nasipleneceklerin başında aile gelir çünkü sürekli ve gizliden gizliye düşüncelerimizi ve planlarımızı etkiler. Arkadaşlarımızın kendi seçtiğimiz yolla mutlu olmamızı isteyip istemediklerini de dikkate almalıyız. Aile ve arkadaşlarımızın tecrübelerinden nasiplenmeli, alacağımız kararla elde edeceğimiz faydadan onları nasiplendirmeliyiz. Çünkü akıl ile kalp dengesini onların vesilesiyle yakalıyoruz.

Karar vermek, dışımızla içimizin bir savaşı değildir. Tedbirle cesaretin yüzdelik oranı da değildir. Mantıksal ve sezgisel durumun birbirine üstünlüğü de değildir. Bütün bunları vicdan potasında eritmektir. Ve bu açıdan karar vermek bir beceridir ve bütün diğer beceriler gibi öğrenilebilir. Bu öğrenildiğinde kararlılık adımları başlayacak, tepkilerle değil, kararlarla yol aldıkça da, dert insana yol gösterecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?