Reklamı Kapat

Her engelliye eğitim,  anayasal haktır 

Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda yaşanan nahoş bir olay, bizleri derinden üzdü ve medyanın gündeminde günlerce yer buldu. Bu olay otizmli çocukları okulunda istemeyen diğer çocukların velileri idi. Bu empati yeteneğinden yoksun, yarın ne olacağını düşünemeyen zavallılar sözüm ona çağdaş hayatı benimseyen, önemseyen ve yaşantısında tatbik etmeye çalışan, manevi kültürden nasip almamış, bilmiş görünen cahiller topluluğu... Geçmişin cahiliye karanlıklarında bu tür ve buna benzer hadiseleri, engelli toplumu yine yaşamış. Örneğin; engelli çocuğu olan anne-babaya, “ne günah işlediler de Allah bunlara bu musibeti verdi?” ya da “Allah dağına göre kış verir” diyerek engelli ailelerini ağır ithamlarla zemmederlermiş. Halbuki engellilik hakir görülecek, ötelenecek, aşağılanacak bir şey değil. Aksine sabredenler için bir nimettir. İşte bugünlerde Aksaray’da yaşananlar tıpkı geçmişte örneğini verdiğimiz durumların bir benzeridir. Bütün bunlara bakıldığında, toplumun engelliler hususuna ne kadar uzak, ne kadar bilinçsiz ve ne kadar bigane kaldığı ortaya çıkıyor.

Engelliler hususunda toplumun eğitilmesi ve bilinçlendirilmesinin ne derece önem arz ettiği bu yaşanan olayda bir kez daha ortaya çıkıyor. Laiklik ve çağdaşlık adına Avrupa’yı ve Batı’yı kendine örnek alanlar; kılık, kıyafet, yemek, içmek gibi modavari hususları ülkemize taşıyarak yaşıyorlar. Ama işin hiç bu tarafına bakmamışlar. Bu elin oğlu ilimde, fende, eğitimde ve teknolojide nerelere gelmiş ve neler yapmış? diye araştırma zahmetinde bulunmamışlar. Bu elin oğlu ki, değil otizmli çocuklara hem görme hem de duyma yetilerini kaybetmiş yani çifte engelli kişilere bile avuç içi alfabesiyle eğitim veriyor. Dahası köpekleri eğitip görme engellilerin hizmetine sunuyorlar. Masraflarının devlet tarafından karşılanması da cabası...

Şimdi bunlara bakıldığında yaklaşık 10 milyon engelli nüfusuna sahip ülkemiz ne yapıyor? “Kaynaştırılmış eğitim” dediler. Maalesef altyapısı olmadığı için, Aksaray’da yaşananlar sadece bir örnek... Ülkemizin hemen her yerinde bu tür hadiseler yaşanıyor. Çünkü ülkemizde engelliye eğitim verecek öğretmen yok. Dahası eğitimci yetiştirecek eğitimciler yok. Avrupa Birliği’ne girmek için can atan iktidar, uğruna manevi değerlerimizi kanunlar ve sözleşmelerle bir çırpıda silerken, engellilerin eğitimi hususunda Avrupa Birliği normlarını maalesef uygulamıyor.

Engellilerin yok sayıldığı ve ötelendiği hususlar bunlarla da sınırlı değil... İstihdamda, sosyal güvenlikte ve diğer sosyal hizmetler alanındaki haklarının birçoğu da ellerinden alınmıştır. Her alanda olduğu gibi maalesef engelliler alanında da iktidar sınıfta kalmıştır. Daha söylenecek çok şey var ama, okurlarımızı sıkmamak adına bu kadarı ile yetiniyoruz...

Bu arada 9 Kasım 2019 Cumartesi günü Engelliler Federasyonu’nun olağan kongresi yapıldı. Burada da konuşmacıların birçoğu son yıllarda engelli haklarının geriye gittiğini ve özellikle istihdam komisyonlarında engellilerin temsil edilmediği hususunda serzenişte bulundular. Ayrıca evde bakım hizmeti verenlerin sigortalı olması gibi konuları gündeme getirdiler. Bundan sonra engelli haklarını savunmak için, daha güçlü bir sesle yasalar çerçevesinde her türlü eylemin yapılması hususunda da fikir birliğine vardılar. Bu vesileyle Görme Engelliler Federasyonu’na seçilen başkan ve yönetim kurulu üyelerine başarılar diliyoruz.

Allah’tan herkes için engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir dünya ve engelsiz bir hayat diliyoruz, vesselam...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?