Reklamı Kapat

Aynaya bakın, aynaya!

Geçtiğimiz dönemlerde TRT’nin Pazar günleri yayınladığı western filmleri Hollywood’un zihin dönüştürme aracı olarak ülkemizde de epey kullanıldı. Bu filmlerde Beyaz Adam ile Kızılderililer arasında kıyasıya savaşlar yaşanırdı. Ve filmin sonunda hep Beyaz Adam galip gelirdi. Beyaz Adam, elindeki tüfek ve tabancayla, kendilerine karşı sadece okla mücadele etmeye çalışan Kızılderilileri hüsrana uğratırdı. Bu filmlerle işlenen tema şuydu: Beyaz Adam hep haklıdır… Oysa bunun böyle olmadığını yıllar sonra anlayabilmiştik. Çünkü Amerika kıtasını işgal eden Beyaz Adam, yıllar süren bu işgal sürecinde Kızılderili ırkını yok edebilmek için her şeyini seferber etmiş, bu kıtanın gerçek sahiplerine akıl almaz nitelikte ve nicelikte soykırım uygulamıştı. Bellerinde silahlarla kendi kanunlarını kendileri yazan, önüne geleni öldüren, Kızılderililere karşı hep üstünlük kuran kovboyları bizlere masum ve sevimli gösteren Hollywood western filmleriyle de yapılmak istenen bu işgal ve soykırıma meşruiyet kılıfı giydirmekten başka bir şey değildi. Amerika’yı işgal eden Beyaz Adam, Kızılderilileri yok ederken, onların topraklarını elinden alırken, Avrupa’nın Beyaz Adamı ise özellikle İslam coğrafyalarında, Kuzey Afrika topraklarında sömürge imparatorlukları kurdu.

Fransızlar Cezayir’de, İtalyanlar Libya’da Müslümanların sahip olduğu toprakların yeraltı ve yerüstü kaynaklarını ele geçirebilmek için yıllar yılı türlü işgal harekâtları gerçekleştirdi.

Yıllarca petrol için, kömür için, altın ve pırlanta için girdiği dünyanın farklı coğrafyalarında kan ve gözyaşı hükümranlıkları kuranlar, milyonlarca insanın katledildiği bir sürecin sonunda neredeyse cetvelle çizilmiş gibi ülke haritaları  ortaya çıkardılar.

Bu durumu nasıl okumamız lazım? Yüzyılın başlarında Churchill, “Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir” diyordu. Batılı sömürgeci Beyaz Adam, bu asırda da aslında bu zihniyetten farklı düşünmüyor. ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün yaptığı konuşmada aynen şöyle dedi: “Petrolü seviyorum.” Petrolü seven, bar damla petrolü bir damla kandan daha değerli gören zihniyet, emperyalist sömürgeci, soykırımcı, istilacı yüzünü açık açık insanlığın yok olması için kullanmaya devam ediyor. Dünyanın her köşesinde sancılı ve acılı coğrafyalar üreterek, kaos üreterek, terör üreterek, daha sonra silah endüstrisini ve silah tüccarlarını bu coğrafyalara yönlendiriyor. Aylarca Suriye topraklarında PKK, YPG ve PYD unsurlarına 30 bin TIR silah ve mühimmat gönderen ABD’nin Türkiye’nin canını acıtan bu coğrafyayla ilgili dost ve müttefikliği yalanına kim inanır?

Irak ve Suriye topraklarını kurtlar sofrası haline getiren Batılı emperyalizmin stratejisinin temelinde İslam coğrafyasına masa başında yeni bir kurgu  oluşturmak, yer altı ve yerüstü kaynaklarını ele geçirmek arzusundan başka ne olabilir ki? Bu kurgu aynı zamanda Arz-ı Mev’ud hayallerini hayata geçirmek için pusuda bekleyen Siyonist İsrail’in Büyük İsrail Projesi’nin adım adım hayata geçirilmesinden başka bir şey değil aslında. Türkiye’yi yumuşak karnı olan PKK terörü ile terbiye etmeye çalışan Batılıların, yanı başımızdaki terör koridorunu ortadan kaldırmak için yola çıktığımız Barış Pınarı Harekâtı’nda bizi desteklemelerini beklemiyorduk zaten. Onların tıynetleri budur…

Diğer yandan tarihin en sallapati, en kendini bilmez, sabah başka akşam başka telden konuşan ABD Başkanı Donald Trump’ın “Erdoğan’la ilişkilerimiz iyi” beyanatını okuyunca, aklımıza çöpe attığımızı söylediğimiz rezil mektup geliyor. Bir devlet adamı bu kadar nasıl yanar döner olabilir! Unutmadan… ABD Temsilciler Meclisi de üzerinde bulundukları topraklarda yaptıkları Kızılderili soykırımını, işgal ve vahşetleri görmezden gelerek, Ermeni diasporasını memnun etmek için bize ayar vermeye çalışıyor. Siz önce yaptığınız soykırımların hesabını verin! Aynaya bakın, aynaya!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nedim Odabaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?