Reklamı Kapat

 (S)ınanmak!

Gelecek hayal ile gelecek, bu hayalin başında seninle alay edenler, sonunda seninle halay çekecek. Hayatının paradoksu ve sınavın tılsımı budur. Çünkü kimse sınanmadığın günahın masumu değildir. Bunun farkında olan, herkesi kucaklar; semahı da, halayı da, horonu da… İşi kolay kılmanın yolu budur. Bu sınavda yeterli ve gerekli her gayret, hayatın anlamını da, değerini de yeniden ortaya çıkarır. Ve bu sınav; kişileri değil zihniyetleri, partileri değil politikaları eleştirmeyi başarmaktan geçer.

Bu başarıdan ders çıkaranlar bu mücadelenin; 1970’li yıllarda “ağır sanayi” diyerek niyetini, 1980’lerde adil ekonomik düzen atılımıyla zihniyetini, 1990’larda yeni bir dünya için D-8’i kurarak tercihini ortaya koyduğunu görür. Ekonomiden ekolojiye, adaletten demokrasiye, tarımdan sanayiye, eğitimden dış politikaya savrulmayı durdurmanın seçeneklerini de bulur. Çünkü bu bilinç, ruhunu Birinci Meclis’ten, mayasını İstiklâl Marşı’ndan, omurgasını 1921 Anayasası’ndan alır. Ve tankın yanında duranlara karşı çıktığı gibi, rantın yanında duranlara da karşı çıkar. Çünkü değer merkezlidir, bilgi merkezlidir, tecrübe merkezlidir.

“Davetin, devletten önce geldiği”ni bilerek, rahmeti celbedecek, milleti cezbedecek adımların yedincisi atılmıştır. Savrulmakta olan insanımızı “ortanın ortası”na davet başlamıştır. İnsanlık için bir umut ve kurtuluş yolu göstermek adına yeniden siyasal rehberliğe koşulmalıdır. “İttifak ahlakı” ve “model çalışma” ile başkalarından değil, kendinden bekleneni ortaya koyma çabasında olunmalıdır. Türkiye’nin ayarlarıyla oynandığı bir dönemde, yeniden asli ayarlara dönmek adına, değer, bilgi ve tecrübe içeren yeni örnekler sergilenmelidir.

Bu açıdan yapılan her faaliyeti bir eğitim unsuru, düzenlediği her kampanyayı bir tebliğ aracı olarak planlayan insanlara ihtiyaç var. Bir kişinin yaptığı yanlışı bütün insanlığın ödediği bir dönemde,“hedefinin şuurunda” ve “işinin delisi” birisi, zorluğu aştıracak harita, kolaylığı sağlayacak metot ve karar mekanizmasını güçlendirecek modelle azmi yenileyebilir. Yeter ki, dâhil etmesini bilelim!

Eğer giydiğiniz gömlek; ilikleriyle değil, ilkeleriyle ünlüyse, bu ilkelerle sürekli sınanacaksınız. Varlığı örtülmeye, çalışmaları gölgelenmeye çalışılanları elinden tutacaksınız. Çünkü gelecek halay ile gelecek! Gevşemiyor, üzülmüyor ve inandığınız yerde sabit kalarak, nabit oluyorsanız, sürekli mutluluk sizin hakkınızdır. Çünkü inanmak, sınanmaktır!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?