Reklamı Kapat

İnsan doğmak ve insan kalabilmek 

Unvanınız ve sahip olduğunuz mevkii ne olursa olsun siz önce insansınız. Göreviniz insani değerleri korumak ve başınızda taşımak olmalıdır. Çocukluk döneminde hayata tertemiz duygularla bakar kötülük nedir bilmezsiniz. Ancak daha sonra edindiğiniz kimlikleriniz ve modellediğiniz gayr-i insani tutum ve davranışların tesiri altında kalmaya ve kötülüğe meyletmeye başlarsınız. Oysa ister eğitimci, ister doktor, ister işçi olun sizin ilk göreviniz insan olmaktır.

Mesleğinizi icra ederken insan olduğunuzu unutmamalı ve hayata bu merkezden bakmalısınız. İnsanlık hepimize lazımdır ancak sağlık alanı gibi bazı hassas meslek gruplarında daha da elzemdir.

SAĞLIĞIMIZ BU KİŞİLERE EMANET

Geçtiğimiz gün kulak enfeksiyonu geçiren torunumu en yakın hastanenin acil servisine götürdük. İçeri girerken içimize derin bir kasavet doldu, görevlilerin neredeyse tümü asık yüzlü ve mesafeliydiler. Neyse çok geçmeden çocuk muayene edildi ve enjeksiyon yapılması uygun görüldü. Fakat beklenmedik şekilde çocuğa yapılan enjeksiyon reaksiyon gösterdi ve çocuğun ayağı aniden şişti. Telaşla doktorun odasına koştuk fakat kapılar yüzümüze kapandı. Bir yaşındaki torunumun ayağı şişmişti ve aşınan bölge kanamaya devam ediyordu. Böyle durumlarda hastanedeyseniz içiniz rahatlar değil mi? Ama olmadı tekrar tekrar gidip doktordan yardım istediğimiz halde doktor kapıyı yüzümüze kapatıp bu çocuğun dosyasını acil kapatın talimatı verdi. Dosyamız hemen kapatıldı ve hastaneye girişimiz iptal edildi. Çaresiz çocuğu alıp epey mesafede yer alan başka bir hastaneye götürmek zorunda kaldık. Şunu çok merak ediyorum acaba bu insanlar çocukları anlamaya hiç ihtiyaç duymadılar mı? Bu insanların zerre kadar da olsa vicdanları izanları ve şefkatleri yok mudur? Allah’ım sağlığımız kimlere emanet edilmiş!

Başta da dediğim gibi kişi hangi mesleğe sahip olursa olsun önce insan olduğunu hatırlamalı ve diğerleri ile ilişkilerini insani ölçüler ekseninde sürdürmelidir. Ancak bazı mesleklerde buna daha da ihtiyaç vardır ki, tıp mesleği bunların başında gelir. Düşünün… Zaten hastasınız, yardıma ihtiyacınız var, tedirginsiniz ve hastaneyi bir çare olarak görüp içeri giriyorsunuz. Fakat gelin görün ki içerde sizi asık yüzlü, sert bakışlı ve vicdani duyarlılığı olmayan insanlar karşılıyor. Binbir umutla geldiğiniz hastanede ağrılarınız ve endişeniz daha da artıyor ve kendinizi kötü hissetmeye başlıyorsunuz.

Yaşamının 20 yılını Avrupa’da geçiren bir arkadaşım batı illerinde insan sağlığı ile ilgili yapılan ihmaller doktorun meslekten men edilmesine varacak yaptırımlarla sonuçlanıyor demişti. Onun bu ifadelerini işittiğimde sağlık kuruluşlarında mağdur edilen fakat hak iddia edemeyen yoksul ve yoksun insanlarımızı düşünmüş ve onların çözümsüzlüğünü anlamaya çalışmıştım.

Sağlık birimleri toplumun en hassas birimleridir. O nedenle burada görev yapan kişiler kendilerini her şeyin muktediri gibi görüp insanlara tepeden bakmaktan vazgeçmeli ve hastaya şefkatle yaklaşmalıdırlar. Aksi takdirde deva aramak için gittiğimiz bu kuruluşlardan yaralarımız kanamış vaziyette geri dönmek zorunda kalacağız…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Tuncer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?