Reklamı Kapat

Mehmed’im, sevinin başlar yüksekte

Bismillâhirrahmânirrahîm;

Ankara, 3 Kasım 2019 günü “müstesna” günlerinden birini yaşadı. Türkiye’nin lâyık olduğu “lider ülke” noktasına ulaşması, dünyanın huzur ve barışının sağlanması için yola çıkmış Millî Görüş Hareketi’nin tek temsilcisi Saadet Partisi, 50. yılında 7. Olağan Kongresi’ni yaptı. Önümüzdeki 50 yılın da startı verildi.

“Biz yarışı bitirdikten sonra da koşan atlarız” dizesinde anlatıldığı üzere, Millî Görüşçüler yeniden besmelesini çekti. Erbakan Hoca’nın, “Saadet Partisi son imtihanı da verenlerin partisidir” sözünün gereği, “Gelecek Saadetle Gelecek” konseptiyle geleceğe olan ümitlerini tazelediler.

Kongre’den bir gün önce Millî Görüşçü Kuruluşlar’ın (MİLKO) kurmay heyeti Ankara’da yeni vizyonlarını konuştular. MİLKO Başkanı Oğuzhan Asiltürk, “Millî Görüşçü şuurlu Müslüman’dır. Bilmek başka; bunları hissedip yaşamak başkadır” diyerek inandıklarımızın kâmil anlamda yaşanması hedefini koydu.

Millî Görüşçüler Pazar günü Hacı Bayram Veli’yi (K.S.) ziyaret ederek başladılar güne. Oradan gruplar halinde kongrenin yapılacağı Arena’ya yürüdüler. Yollar şahitlik etti bu yürüyüşe. Arena’da büyük bir heyecan dalgası oluştu. Yurdun 4 yanından gelen Millî Görüşçüler birbiriyle kucaklaştılar; zaferlerini müjdelediler.

Kardeşi için yaşamanın Arena’daki samimi örneğini görmeliydiniz! Ankara’daki görevi öncesi AGD Bursa Şube Başkanlığı’nı yürüten Hüseyin Altay kardeşimin Bursa’dan gelen heyetle kucaklaşması bir örnekti. Adnan Demirtürk’ün kadrolarını görür görmez, güler yüzle kollarını açışını hatırladım. Arena’da tam bir kardeşlik iklimi yaşandı.

HAK OLANI SEÇENLER

Arena Salonu bir etkinlik sebebiyle, kongre öncesi gecenin geç saatlerinde bize bırakılmıştı. Anadolu’nun maneviyata susamış yağız delikanlıları sabaha kadar Kongre’ye hazırladılar salonu. Olay bana, evliliğinin ilk gecesinde sefer emri çıktığını öğrenen Hanzale’nin (R.A.) Efendimizin (S.A.V.) huzuruna koşup sefer hazırlığı için O’na (S.A.V.) yardımcı olmasını hatırlattı. Her dönemin fedaileri, görünmez kahramanları vardı.

Salonun dizaynı, kullanılan materyaller, sözler, görseller Saadet Partisi’ni özetliyordu. Plâtformda, kongre konseptini oluşturan “Gelecek Saadetle Gelecek” sözüne yansıyan ışık hüzmeleri dikkatleri üzerine çekiyordu. Program benzeri görsellerle sürdü.

Salonun 3 yanı Saadet Partisi’nin mesajlarını özetleyen dövizlerle süslenmişti. En başta “Önce ahlâk ve maneviyat” ilkesi… Sonra da “Adil paylaşım”; “Dürüst yönetim”; “Ayrıştırıcı değil; birleştirici”; “Nitelikli eğitim, erdemli nesil” gibi mesajlar… 50. Yıl Marşı da diyebileceğimiz “Gelecek Saadetle Gelecek” müziği bu mesajlarla uyumluydu: “Büyük Türkiye için / Üretim güçlenecek / Âdil paylaşım ile / Bütün yüzler gülecek.”

“İktidara Yürüyüş Kongresi” söylemi tutmuştu. Millî Görüşçüler mutluydu. Siyasî partiler, STK’lar, büyükelçilikler, dünyanın her yanından gelen temsilciler Arena’ya akın etmişlerdi. Kongre’de, Çorum kökenli, Mudanya’da yaşayan, Bursa İl Delegesi Şair Ahmet Akman’la tanıştım. Millî Görüş çınarlarından. Memnuniyetini şöyle terennüm etti: “Ahde vefasızlık yapmadık asla / Şükür olsun hak olanı seçmişiz / Birçok uyduruğa diyorlar dava / Ama bizler tek olanı seçmişiz.”

KADROLAR OMUZ OMUZA

Saadet Vakti Geldi” marşıyla oluşan heyecan her şeyi anlatmaya yetiyordu. Şu muştu da: “Beklenenler geliyor! Bugün bizim günümüz! Müjdeler olsun!”  

Millî Görüş’ün 5 nesli oradaydı. Yetmişini devirmiş çınarlar, bıyığı terlememiş gençler… Aynı dili konuşuyor, aynı dava için heyecanlanıyorlardı. Büyüklerin eli öpülüyor; şefkatle yaklaşılan gençler davamızın geleceği olarak görülüyordu. Bu gerçek sloganla ifade edildi: “Millî Görüş yolunda omuz omuza.”

Türkiye’nin sıkıntıları vardı. Dünyaya kan ve gözyaşı hâkimdi. İnsanlık huzur ve barışa hasretti. Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk teşhisi koydu: “Millî Görüş hareketi insanlığın en bunaldığı, zulümlerin arttığı dönemde ortaya çıktı.”

Hak davanın icraat öncüsü Temel Karamollaoğlu’nun salona girişi tek kelimeyle “muhteşem” oldu.  Saadet Partisi kadroları davalarının dürüst, kararlı, istikâmetli bir genel başkanla temsilinin anlamını çok iyi biliyorlardı. O yüzden Genel Başkan’a karşı dakikalar süren bir sevgi seli oluştu.

Temel Başkan, önceki konuşmalarında alışık olmadığımız mısralarla başladı sözlerine: “Mehmed’im sevinin başlar yüksekte.” Milletimizi bugüne getiren değerleri saydı. Millî Görüş’ü günümüze taşıyan kahramanları hatırlattı. Türkiye’ye seslendi: “Gelin canlar bir olalım.” 82 milyonun mutabakatıyla yeni bir “gelecek” inşa etmeye çağırdı.

Saadet kongresiyle tarihe not düşüldü. Yılmayanların, vazgeçmeyenlerin kararlılığı görüldü. Milyonlar buna tanıklık etti. “Bizdenci” değil; “bizci” anlayışla diğer siyasilere örnek oldular. Şimdi, hedeflerine ulaşmak için görev yerlerindeler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?