Reklamı Kapat

Saadet, Frankfurt’ta maya tutmuş

Bismillâhirrahmânirrahîm;

HÜKÜMET, siyasî partilerin dış ülkelerde “temsilcilik açma” düzenlemesi yapmıştı. Saadet Partisi de, Avrupa ve diğer ülkelerde temsilcilik açma çalışmalarına girişti. Saadet Partisi Almanya Hessen Eyaleti Bölge Başkanı Recep Kurum, geçtiğimiz hafta sonu beni bir dizi etkinlik için Frankfurt’a davet etti. Bölge divanı; gençlik ve büyüklerle buluşma; cemiyet ve ev ziyaretleri programlarına katıldık.

Frankfurt; bankaları, ticaretiyle hareketli bir kent… Main nehri kıyısında. 30 saniyede bir uçağın kalktığı büyük havaalanına sahip. Avrupa Para Enstitüsü ve uluslararası finans merkezi… Pek çok fuara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük kitap fuarı burada açılıyor. 71.’si 16-20 Ekim 2019’da gerçekleşti. 104 ülkeden 7.450 yayınevi katıldı.

Saadet Frankfurt’un aylık divanında, 15 yerleşim yerinden temsilciler vardı. Samimiyet ve şuur sahibi kardeşlerimiz. Fedakârca yürütüyorlar hizmetlerini. Başkan Recep Kurum Ankara Beypazarı kökenli. Gurbette Millî Gazete’yi okuyarak kazanmış teşkilât şuurunu. Herkese kucak açıyor. Araba tamircisi olarak kendi işini kuranlardan… Olgunluğuyla Millî Görüş’ü temsil etmeye çalışıyor.

Bana söz verilince, Millî Görüş’ün insanlığın huzur ve barışını amaçladığını söyleyerek Temel Esasları’nı özetledik. Osmanlı Beyliği’nin diğer beyliklerle rekabet etmeden Bizans’ı fethetmeyi amaçladığını, İstanbul’un fethiyle hedefine ulaştığını belirttik. Erbakan Hoca da Müslüman kardeşlerine merhametle yaklaştı. Siyonizm felâketinden kurtulmayı hedef seçti. Başlattığı hareket hedefine ulaşacaktır, dedik.

DUYGUSAL BİR ZİYARET

HERBORN’DAKİ cemiyet ziyaretimiz duygusal yoğunlukta geçti. Sebebi, bu cemiyete kesintisiz 40 yıl, hoca ve yönetici olarak fedakârca hizmet veren Kuddûsî Kılıç Hoca’m, yazın Türkiye ziyaretinden dönerken hanımı ile birlikte trafik kazasında vefat etmişlerdi. Herborn’daki kardeşlerimiz hâlâ olayın üzüntüsünü üzerlerinden atamamışlar.

Kuddûsî Hoca’mla 3’ü kendi cemiyetinde, 3’ü de İGMG’nin Russelsheim’deki Bölge Merkezi’nde, günübirlik 6 kere görüştük. İdealleri vardı. Samimiydi. Gurbette İslâm’a hizmet etme sevdalısıydı. Aşk, inanç ve azminden hiçbir şey kaybetmemişti. Ömrü yetseydi daha da hizmet etmek istiyordu. Cemaatini çok severdi; cemaati de onu. Kalpten kalbe yol vardır, gerçeğinin gereği. Cemaati bunun yansıması olarak vefatından sonra cemiyetlerine Kuddûsî Hoca’mın ismini vermişler.

Avrupa’da hizmet enerjisini kaybetmeden, aynı yerde 40 yıl görev yapabilen başka bir hoca var mıdır, bilmem. Hem de Millî Görüş davasından zerre taviz vermeden. Ödüllendirilmesi “hak bilirlik” olacaktır.

Cemiyette Kuddûsî Hoca’mın iki oğluyla da tanıştık. Onlar da babalarının yolundalar. Hemşehrilerim Ramazan Kamber’i, Orhan Bayraktar’ı da orada görmekten mutlu oldum.

Herborn’un samimi cemaatiyle kaynaştık. O yüzden, 20 dakika öğle namazı öncesi; 45 dakika namaz bitiminde; yarım saat de şark köşesinde çayımızı yudumlarken olmak üzere uzun beraberliğimiz oldu.

KARDEŞLİK NE GÜZEL!

FRANKFURT’TAKİ kardeşlerimle müstesna vakitler geçirdik. Sevgi, saygı, dostluk ön plandaydı. Kardeşlik ne güzel! Bize İslâm’ı sevdiren Rabbimize hamdolsun! Böylesine samimiyeti, dostluğu İslâm’dan başka hangi din ve anlayış kazandırabilirdi!

Frankfurt West’te, Derbo kardeşimin döner dükkânında, eskimez dostlar Ahmet Ölmez, Ali Çiçek, Yasin Yolcu, Musa Aydın kardeşlerle buluştuk. Hasret giderdik. Dost canlısı güzel insanlar. Mensubiyetiyle şereflendiğimiz İslâm’a daha çok hizmet edebilme duasıyla ayrıldık.

Offenbach Cemiyeti’ni unutamam. 8 sene önce gelmiştim buraya. Eğitim hizmetlerini yaygın ve kaliteli yürüten bir cemiyet. 27 Şubat 2011’de Kilise’nin Konferans Salonu’nda öğrenci velilerine seminer verirken Erbakan Hoca’mızın vefatını haber almıştık.

12 sene Offenbach’ta fedakârca hizmet vererek cami ve müştemilâtının tamamlanmasını sağlayan Hasan Akdemir Başkan’ımdan; eğitimde üstün gayretini gördüğüm Mehmet Ergün Hoca’mdan; diğer emeği geçenlerden Allah razı olsun!

10 senedir Offenbach Cemiyeti’nde başkanlık yapan Konyalı Ahmet Doğan’ın da yeni projeleri var. Başkanlığı döneminde cuma günleri cemaatine Millî Gazete hediye etmesiyle tanınıyor. Eğitimin problemlerinin arttığı bir atmosferde, yeni başarılara imza atması takdire değer. Hanao’daki gençlik toplantısına en yüksek katılımı da Offenbach sağlamıştı.

Ziyaretlerimde, Frankfurt’ta Saadet’in maya tuttuğunu gördüm.

Bölge toplantısında tanıştığımız Elbistanlı şair Ali Şahin 2 kitabını hediye etti. Göçün 58. yılında olmamıza rağmen gurbet acısı hâlâ üzerlerinde. Ali Şahin seslendirsin: “Şu gurbetin keskin esen yelleri / Yüreğimi ikiye böldü be hocam / Zalimce yakamı yutan elleri / Garip olduğumu bildi be hocam.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?