Reklamı Kapat

Fotoğrafın arka yüzü

İrem Kahyaoğlu’nun Instagram hesabından bir oyuncuyu etiketleyerek paylaştığı ceviz kırma videosu insanların tepkilerine neden oldu. Söz konusu videoda oyuncu bir kadın elindeki son model cep telefonu ile ceviz kırıyor… Bu görüntüler haklı olarak insanların tepkilerine yol açtı. Zira halkımızın büyük çoğunluğu yoksullukla başa çıkabilmek için çareler arıyor.

Hayatımız adeta bir çelişkiler yumağı. Bir yanda açlıktan hayata gözlerini yumanlar diğer yanda tuzu kurular ve onların yaptığı fahiş harcamalar... Bizler bu çelişkilere alıştırıldık… Siyasi liderlerin eşleri yurt dışına çorap almaya çıkar ve mağaza kapatırlar, onların kızları, kardeşleri kollarına bir köyün geçimini sağlayacak değerdeki çantalar takıp çıkarlar, bir vekilin oğlu bir yılda dünya zenginleri arasına giriverir. Fakat fotoğrafın arka yüzünde açlığa, yoksulluğa terk edilenler vardır. Onlar evlerine ekmek götürebilmek için gün boyu ağır şartlar altında çalışan emekçilerdir. Kul hakkı yemezler, yolsuzluk yapmazlar, insanların haklarına göz koymazlar, helal para kazanıp çocuklarına ekmek götürmenin derdine düşerler. Ama kıymetleri bilinmez, adlarından söz edilmez, onlar arka sokakların kahramanlarıdır fakat seslerini kimseye duyuramazlar.

Eskiden dindarlar israfın haram olduğunu ifade eder ve bunu yaşantılarına da taşırlardı. İhtiyaç dışında alışveriş yapmazlar, fazla eşyaları infak edip sade bir yaşam sürerlerdi. Fakat dindarlar yönetime geldikten sonra bariz bir zihinsel dönüşüme uğradılar ve sekülerleştiler. Müslüman en iyi bineklere binmeli, en şaşalı giysiler giymeli, en fahiş yiyecekleri tüketmeli demeye ve Resulullahın tevazu kokan yaşamını hiçe saymaya başladılar. Bu ifadeleri sık sık dillendiren dindarlar zamanla israfı, gösterişi, kibri ve kul hakkını meşru görür hale geldiler.

Halkı yönlendirme ve dönüştürme misyonu taşıyan medya sektörü ne yazık ki, israf ve gösterişi tetikleme noktasında hep başı çekti. Çocuklarımız dizi oyuncularının aldığı araçları, harcadıkları paraları, yaptıkları şaşalı tatilleri izleyerek büyüdüler. Bir oyuncunun cep telefonu ile ceviz kırıp arzı endam etmesi boşuna değil. Nitekim üstünlüğün para ve mevkii gibi dünyevi kazanımlarla mümkün olabileceğini empoze eden bir sistem var. Bu sistemin figüranları ise açlığa maruz kalmış insanların halini anlayamazlar. Görüyoruz ki onlar variyetlerini ortaya koyarak güç gösterisi yapmaya devam ediyorlar. Fotoğrafın arka tarafındakiler ise evlerine ekmek götürebilmek için var güçleri ile çalışmaktalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Tuncer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?