Reklamı Kapat

Orada bir orman var, yakında!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine Kemerburgaz Kent Ormanı açılışına iştirak ettim.

Eyüp Sultan Kemerburgaz mevkiindeki Kent Ormanı hakkında öncelikle bazı bilgileri vermek isterim; 

* Kemerburgaz Kent Ormanı, 5 milyon 526 bin metrekarelik alan üzerine kurulu. 

* Yürüyüş yolları, bisiklet parkurları, dinlenme alanları ve baraj gölü bulunuyor.

* Ebru sanatı workshoplarının yapılacağı alanlar ile karikatür ve atölyeleri de yer alacak.  

* Ormanda neler bulunuyor, peki; çocuk kır kahvesi, çocuk kulübü, futbol sahası, izci kampı çadır ve alanı, uçurtma atölyesi, el sanatları satış birimi, midilli ahırı,  büyükbaş ve küçükbaş hayvan ahırları, seyir kulesi, basketbol-voleybol sahası, hatıra ve hediyelik eşya alanı, büfe, kır lokantası ve kır kahvesi, organik ürün pazarı, bisiklet kiosku, 357 bin metrekare çim alan, 8 bin 167ağaç, 420 bin çalı ve 160 bin yer örtücü yer alıyor.

* Şunu da ekleyelim; Bu esasen Kadir Topbaş’ın belediye başkanıyken başlattığı ve belli bir noktaya getirdiği proje. Ama bir süredir açılmayı bekliyordu. Zaten bu hususu Ekrem İmamoğlu da dile getirdi, “Biz yaptık demedik, açılışını yaptık” ifadesiyle…

İSTANBUL’DA TARIMSAL ÜRETİM

Kent Ormanı demişken, toprak demişken…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasından bazı vaatlerini burada hatırlatmakta fayda mülahaza ediyorum; şöyle diyordu, İmamoğlu;

* “Milletimizin içi rahat olsun. İstanbullu ailelerin ucuz ve sağlıklı gıdaya erişebilmesi en öncelikli konularımızdan biri olacak. Üretimden tüketime kadar, tarladan sofraya gelinceye dek, doğru işleyen bir organizasyon kuracağız.”

* “İstanbul ve çevresinde yapılan tarımsal üretimi verimli hale getirip artıracağız. Tarım topraklarımızı kesinlikle koruyacağız.”

* “Tüm bölgenin gelecek açısından kurtuluşuna öncülük edeceğiz. Bölgedeki üretici birliklerini ve kooperatifleri destekleyeceğiz. Böylelikle, içerisinde esnafın, pazarcının, manavın, kooperatiflerin ve belediyenin yer aldığı bir ‘Üreticiden Tüketiciye Gıda Zinciri’ oluşturacağız. Alıcı ile satıcı arasında belediyenin organizasyonu ile ‘akıllı kontrat’ sistemini getireceğiz.”

***

Peki, İstanbul ve çevresinde tarımsal üretim ne zaman verimli hale getirilecek? Bir zamanlar özellikle Sarıyer başta olmak üzere farklı ilçelerde geniş araziler üzerinde tarım/çiftçilik yapılırdı. İstanbullu gider oralardan taze sebze alırdı. Yine bu alanlar hayata geçirilebilecek mi? Bunun için bir takvim belirlendi mi,  acaba?

İSTANBUL’UN GÖBEĞİNDEKİ KAPALI ALAN!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da oradaydı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte, eski İstanbul Belediye Başkanları Nurettin Sözen ve Ali Müfit Gürtuna da. Açılışı birlikte yaptılar.

İmamoğlu’nun konuşmasında iki husus dikkatimi çekti; önümüzdeki 19 Mayıs’ta, Maslak’ta bulunan ve bir milyon metrekareyi aşkın ormanlık alanı da halka açacaklarını ifade etti. Burası İstanbul’un tam merkezi ve ulaşım da bir o kadar kolay. Ben de merak ediyorum, bakalım nasıl bir şey çıkacak?

İmamoğlu’nun ifade ettiği ikinci husus, Mimar Sinan’ın yaptığı ve pek bilinmeyen 36 metre yüksekliğe, 258 metre uzunluğa sahip Mağlova Su Kemeri… İmamoğlu bu su kemerini yakın zamanda turizme kazandıracaklarını açıkladı…

Son bir nokta; Kemerburgaz Kent Ormanı’nda hemen her şey düşünülmüş ama -acaba ben mi fark edemedim- mescit alanı göremedim. Keşke, ailelerin saatlerce vakit geçireceği böyle geniş bir alanda bir de mescit inşa edilebilseydi.

PEKİ, YA ORGANİK TARIM!

Günümüzün en fazla tartışılan konularından biri, yediğimiz içtiğimizin ne kadar sağlıklı olduğu!  Ne kadarı organik ne kadarı GDO’lu, yani genetiği değiştirilmiş, aslından esasından, olması gerekenden uzaklaşmış/uzaklaştırılmış gıdalar.

Modern tarımsal tekniklerin ortaya çıkardığı zararlar 1970’lerden sonra tartışılmaya başlandı. Özellikle kimyasal ilaç, gübre kullanımının çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar konusunda oluşan kamuoyu neticesinde organik tarım olarak adlandırılabilecek ve önemli ölçüde geleneksel tarım yöntemlerine dayalı bir eski ama yeni üretim anlayışı son yıllarda gündeme geldi.

Konu hemen her seçim döneminde gündeme geliyor. Siyasiler farklı vaatlerde bulunuyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri arasında organik tarım da var. Bakalım mı;

* “İstanbul’da 150 adet kırsal nitelikli mahallemizi de analiz ettik. Buralarda organik tarımı teşvik edeceğiz. Köy pazarları ile üreticiden tüketiciye doğrudan satış sağlayacağız. Kimi mahallelerde arıcılık, kimi mahallelerde süt üretimi ve daha birçok potansiyel var.”

* “Tarımsal üretimi artırırken, doğayı da koruyacak ve turizmin gelişmesini sağlayacağız. Bunu İstanbul’da, kentin içerisinde de yapacağız. ‘Kent tarımını’ destekleyecek, kentsel açık alanlarda bostan ve bahçe üretiminin teşvik edilmesini, buna halkın katılımını sağlayacağız.”

* “İstanbullu toprakla buluşacak, nefes alacak. Sağlıklı gıda meselesi çok önemli. Güncel istatistikler nedense açıklanmıyor ama biliyoruz ki İstanbul’da yaşanan ölümlerin yaklaşık dörtte birinin sebebi kanser. Ve maalesef bunda da ana etken yediklerimiz.”

* “Hızlıca ‘Kent Gıda Konseyi’ kurulacak ve özellikle yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşmasına yönelik politikalar geliştirilecek. İBB, bu gıdaların denetlemesinden sorumlu olacak. Kent Gıda Konseyi afet durumlarında da kullanılacak gıda stoklarının oluşmasını sağlayacak ve israfı engelleyecek.”

* “Organize hayvancılık bölgeleri ve tarıma dayalı sanayi desteklenecek ve 2 adet ‘Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi’ kurularak, İstanbulluların ucuz, sağlıklı et ve süt ürünlerine kavuşmasının önü açılacak. Bu bölgeler aynı zamanda birer istihdam merkezi olacak.”

***

Önemli olan bunların gerçekleştirilebilmesi, hayata geçirilmesi. İstanbul demek Türkiye demek. İstanbul’da yapılacak bu icraatlar hiç kuşku yok ki dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılacaktır.

Yeter ki yapılsın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?