Reklamı Kapat

Nuri Pakdil

Usta şair, düşünür, deneme ve oyun yazarı Nuri Pakdil, geçen hafta (18 Ekim 2019 Cuma) 85 yaşında dâr-ı bekaya irtihal etti. Cumhuriyet dönemi Türk yazınında düşünce ve eylem denince ilk akla gelen isimlerden biri olması nedeniyle vefat ettiğini öğrendiğimde üzüldüm. Nuri Pakdil ismini ilk defa Kahramanmaraş’ta lise birinci sınıf öğrencisiyken küçük bir kırtasiye dükkânının camında görmüştüm. Camda şöyle yazıyordu: “Nuri Pakdil’in kitabı gelmiştir.” Yolumun üzerinde olduğu için her gün okula giderken camdaki bu cümleyi okuyordum. Bir gün söz konusu kırtasiyenin önünden geçerken içeri girip, “Nuri Pakdil’in kitabını almak istiyorum” dedim. Kırtasiyeci, “Hangisini?” dedi. Ben, “Hangisiyse onu” dedim. Çünkü camdaki cümlede kitabın adı yazmıyor üstelik ben Nuri Pakdil ismini ilk orada görüyorum. Yıllar sonra bir görüşmemizde bu olayı kendisine anlattığımda hem gülümsemiş hem de duygulanmıştı.

Nuri Pakdil denince akla ilk gelen devrimci bir yazar ve şair olmasıdır. Pakdil, düşünceyi aksiyona aksiyonu düşünceye bağlamlaştırarak kendine özgü bir dil yaratmış devrimci bir yazar ve şair. Hayatını düşünmeye ve yazmaya adamış ender bir usta. Ne yapmışsa düşündüğü gibi yapmış ve yaşamıştır. Yazın konusunda tavizsiz, düşüncede radikal. Tavizsiz ve radikalliğini bütün eserlerinde göstermiştir.

Bir yazar dili ne kadar kendine özgü hale getirmişse o kadar büyük bir yazardır. Dili yaygın kullanımıyla kullanmak, mantık dizininde yeni bir işlev getirmemek yazarı kalıcı kılmaz. Nuri Pakdil, dili kendine özgü kullanımlarla dilde yeni bir dil meydana getirmiştir. Özellikle denemelerinde kendi mantık dizinini ortaya koymuştur. Edebiyatımızda bir Nuri Pakdil dili diyebileceğimiz dil vardır. O dilin kendine özgü mantığı ve örgüsü yazarı kalıcı kılmıştır. Her yeni hâlihazırdakinin yabancısı bir hava taşır. Ortama bir yabancı atmosfer getirir. Dildeki bu ‘yabancılık’ Pakdil’de fazlasıyla vardır. Bu yabancılığın içeriğinde Müslüman bir duyuş ve duruş olması, yekûnu ayrıksı ve kabul edilebilir kılıyor.

Nuri Pakdil öncelikle bir şair olduğu halde daha çok düşünür ve aksiyoner olarak hafızalarda yer etti. Sanıyorum bunda deneme kitaplarının çokluğu etkili oldu. Ki ilk kitabı Batı Notları, Batı tarzı düşünce ve yaşama şeklini eleştirdiği bir eseridir. Klas Duruş’la düşünme ile birlikte aksiyonerliği ortaya koymakta. Pakdil, şiir kitaplarını geç yayınlamış bir şairdir. Belki de bu yüzden şiirden çok denemeleriyle gündeme gelmiştir. Dahası Biat, Bir Yazarın Notları ve Otel Gören Defterler serisiyle denemede öne çıkmıştır. Nuri Pakdil her ne kadar denemede önde dursa da şiirde bir yekûnu vardır. Örneğin şu dizeler Nuri Pakdil’in şiirde güçlü bir şair olduğunu ispatlamaktadır:

“Tut gözyaşlarını ana

Puslu çıkar fotoğrafta teknik işte”.

Hayatının son on yılına kadar radikal bir tavır sergileyen Nuri Pakdil, son zamanlarında popüler bir figür olmayı reddetmeyerek kendi kendisiyle çelişmiştir. Popülerlik hizaya gelmektir. Oysa Pakdil hizayı reddeden bir yazarken özellikle TRT’de yayımlanan Yedi Güzel Adam dizisinden sonra hizaya gelmiştir. Sıradanlığın hizasına. Sistemin istediğine razı olan biri o sistemin üstüne çıkamaz. Popüler duruşu reddetmemek sisteme razı olmaktır. Verilene baş üstüne demektir. Diziden sonra AVM’lerde bile imza günü yapmaya başlamıştır. Klâs duruş bu değil.

Nuri Pakdil, kendine özgü dili ve devrimci düşüncesiyle edebiyatımızda önemli bir köşe taşıdır. Nuri Pakdil Sükût Suretinde, Ahid Kulesi, Klas Duruş, Bağlanma, Otel Gören Defterler (1-2-3-4-5-6), Umut ve Korku isimli kitaplarıyla Türk yazınına kendi mührünü vurmuş bir şair ve yazardır. Türk edebiyatı önemli bir ismini kaybetti. Nuri Pakdil’e Allah’tan rahmet, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?