Reklamı Kapat

Ankara’da Cansuyu’nun düzenlediği konferans

Uluslararası Cammu Keşmir Konferansı, Kriz ve Belirsizlik Ekseninden İstikrara, Özgür Cammu Keşmir.

Keşmir, İslam âleminin kanayan bir yarası.

Cansuyu Derneğimizin geçtiğimiz günlerde Ankara genel merkez binasında organize ettiği; Uluslararası Cammu Keşmir Konferansı, mükemmel bir programdı.

Programı özellikli kılan şüphesiz; içeriği kadar, katılımcı ve konuşmacıların göz dolduran halleriydi. Medyanın yoğun ilgisi de dikkatlerden kaçmadı. Baş döndürücü gündem arasında Keşmir sorunu arada kaynamaması gereken önemli bir mesele.

“Bir suda iki balık kavga ediyorsa, oradan uzun bacaklı bir ingiliz geçmiştir” sözü, en çok’ta keşmir’de yaşananları anlatmaktadır. Malum; İngilizler işgal ettikleri Hindistan’dan çıkarken, o coğrafyadaki hindistan yöneticilerini ve Müslümanları meşgul eden, Keşmir sorununu planlamışlardır.

Zaman zaman Hindularla Müslümanları savaştıran köklü bir sorun yaşanmakta Keşmir’de. 1947’de, 1965’te ve 1999’da üç sefer olmak üzere Hindistan ve Pakistan ülkeleri Keşmir konusunda savaştılar.

Keşmir, şu anki resmi yönetim şekliyle üç parçaya ayrılmış durumda. Bir kısmı Pakistan’a bağlı, bir kısmı Hindistan’a, kalan kısmı da Çin’e bağlı ve problem de Hindistan ve Çin kaynaklı. İsrail de öyle olmadı mı? Tarih boyunca (Hz. Ömer dönemi dâhil) hiçbir zaman Filistin’e sokulmayan Yahudiler, İngiltere tarafından bu topraklara yerleştirildi.

Asıl problem burada. Batılıların Müslümanlara şaşı bakmasında. Batılılar ve özellikle İngiltere, işgal ettiği bir ülkeden çıkarken, arkasında sorunlar bırakmıştır. Bu sorunlar da ileride devletleri birbirine düşürecek cinsten.

Bir diğer konu da; şayet, Hindistan küresel bir güç olmak istiyorsa, Keşmir sorununu suhuletle çözüme kavuşturmaya mecburdur.

Arkasında Keşmir sorunu varken ve bu konuda Pakistan’la zırt pırt karşı karşıya gelerek, enerjisini bu konuda harcayarak küresel bir aktör olamaz.

 Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Ankara’da düzenlediği konferans; tüm gözlerin Keşmir’e çevrilmesi bakımından da çok faydalı olmuştur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?