Reklamı Kapat

Helal ile harama kim karar veriyor!

Ülkemiz nüfusunun amelde olmasa bile itikatta hemen hemen yüzde doksanı Müslüman’dır. Buna rağmen son yıllarda haramların dini esaslara ve inançlara göre değil de, ne gariptir ki iktidarın kararlarına göre şekillendiği bir süreç yaşamaktayız. Bugünlerde sosyal medyada yoğun bir şekilde tartışılan konu; sigaranın haram olup olmadığı ve buna istinaden sigara yasağı kapsamının genişletilmesi konusudur. Evet, sigaranın haram olduğu düşüncesine ve içilmesinin yasak edilmesi hususuna canı gönülden katılıyor ve destekliyoruz. Yalnız anlamakta zorlandığımız  bir konu var ki , o da Cumhurbaşkanı’nın görüş, düşünce ve kanaatleri gündeme gelinceye kadar sigara haram değil miydi! Husudur. Acaba Diyanet İşleri Başkanlığı şimdi mi bu konuya vakıf oldu. Fetva vermek şimdi mi akıllarına geldi acaba? Yoksa hâşâ Allah’ın emri olduğu için değil de, devlet ricalinin kanaatleriyle mi helal haram fetvaları veriliyor. O zaman ricamız odur ki şu alkol denen melanette herkes bilir ki, insan sağlığı için çok zararlı ve bütün kötülüklerin anasıdır. Haram olduğunu da İlahi Emir beyan ediyor. Lütfen bu da sigara ile birlikte yasak kapsamına alınsın ki; trafik kazaları, cinayetler, şiddet, ahlaksızlıklar olabildiğince azalsın ve topluma muhteşem bir hizmet olsun.

Ayrıca gündemin yoğun olarak konuşulan bir konusu da dış politikadaki gelişmeler. Trump’ın adi ve aşağılık bir üslupla yazdığı mektup, ülkemiz insanının vicdanını derinden yaralamışken daha çok zaman geçmeden Milli Savunma Bakanı’nın, “ABD ile yıkılmaz bir bağımız var” açıklaması hem milletimiz hem de dış politikamız için talihsiz ve anlamsız bir açıklamadır. Bu ve bunun gibi devlet adamı ve siyasetçileri dinledikçe 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nı ve merhum Erbakan Hocamızı hatırlamamak ve anmamak mümkün mü!

Bu vesileyle bir kez daha ruhu şad olsun diyoruz. O zamanki imkânsızlıklarla neleri Milli Görüş’le ve de milli duruşla yapabildiğinin canlı şahitleriyiz. Bunu dost, düşman, karşı görüş vs. hemen herkes anladı da, şu iktidar neden anlamak istemiyor. Keşke bir anlayabilse veya bir anlamaya çalışsa! Bir ucundan, kulağından, hocanın yaptıklarından hisse alarak icraat ortaya koysalar, şu güzel ülkemizin çektiği sıkıntılarına ve problemlerine çare olur.

Hele de; israf, yolsuzluk, rüşvet ve yandaş kayırma gibi gayr-i insani ve ahlaki konularda iktidarın sicili maalesef bir hayli kabarık. Keşke Diyanet İşleri Başkanlığımız sigara fetvasında olduğu gibi, bu konularda da tavsiyelerde bulunsa “zararın neresinden dönülse kârdır” esasına bakılarak, bundan sonra bu kötü alışkanlıklardan vazgeçilir belki. Bizim yaptığımız “karıncanın Süleyman’a nasihati” gibidir. Süleyman isterse karıncayı dinler, nasihat alır. İsterse de hiç kaale almaz yoluna devam eder, karar kendilerinindir.

Allah cümlemizi nasihat dinleyen ve alan kullarından eylesin vesselam...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?