Reklamı Kapat

Satın alınan satılır da!..

Suriye konusunda Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat gereği Barış Pınarı Harekâtı’na ara verilmesi sırasında birdenbire Suriye’deki ABD askerlerinin bir kısmının Irak’a çekilmesi gündeme geldi. Hatta çekilmeye başladılar bile. Barış Pınarı Harekâtı’nın sonucu ise dün akşam sona eren 120 saatlik aranın ardından Türkiye tarafından mesele bir karara bağlanmış olacak. Bu bakımdan üzerinde durmak istediğim husus bizimle ilgili değil. Hatta ABD’nin çekilme kararı ile de ilgili değil. Zaten ABD’nin çekilme kararı ile ilgili düşüncelerimi dünkü yazımda ifade etmiştim. Bugün ise bir kısım ABD askerleri zırhlı araçlarla Suriye’den yola çıktıklarında PKK/YPG’liler tarafından, “Niçin çekiliyorsunuz?” diye taşa tutulmaları üzerinde duracağım. Belli ki gönüllü ABD maşalarına kimse, “Satın alınırsanız satılabilirsiniz” gerçeğini hatırlatmamış.

Kimse hatırlamamış, onlar da ABD’nin dünyanın pek çok köşesinde uzun süre maşa olarak kullandığı bir takım kişi ve örgütleri işi bitince bir kenara atıverdiğini hatırlamamışlar. Bu bakımdan önemli olan maşalığı kabul etmemek, bir takım bu dünyaya dönük çıkarlar uğruna alınıp satılan mal olmayı kabul etmemektir. Eğe bir bedeliniz oluşur, alınıp satılır hale gelirseniz alcınızla bir süre aranız ne kadar iyi olursa olsun bir süre sonra kullanma müddetiniz bitince bir kenara atılıverirsiniz. Başkaları adına çalışmayı ne için yaparsanız yapın, kendinize göre hangi ideal uğruna bu alınıp satılmaya razı olursanız olun sonuçta, istediğiniz hedefe siz değil sizi alıp satanlar ulaşır. Suriye’de olduğu gibi sizin ağzınıza bir parmak bal sürenler bölgede kara gücü olarak kullanır, kendi askerlerinin yerine sizi cepheye sürerler ve orada ABD askerleri yerine hayatınızı verirsiniz.

Gazete ve televizyonlarda gençlerin Suriye’den çekilen ABD askerlerine taş, yumurta ve domates atışlarını seyrederken ülkemizde yıllar önce yaşadıklarımız gözümün önünden geçti. Bir zamanlar ülkemize gelen ABD askerleri, “Evine dön” diyerek protesto edilirdi. Uzun yıllardan beri ülkemizde benzer manzaralar yaşanmıyor. Bu durumun sebebi ülkemizdeki ABD varlığını toplum olarak kanıksamış olmamız mı bilemiyorum. Ya da dünün sağcıları ile solcuları bugün ülkemizde bir orta noktada buluştular da ondan mı bilinmez. Her ne ise meselemiz bu değil. Küresel emperyal güçlerin oyunlarına dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu sömürücüler her dönemde dünyanın bir köşesinde sömürülerini sürdürmek için bir takım maşalar bulmuşlardır. Bunun son örneği Irak ve Suriye’dir. Bu defa örgütlü yandaşlar bulunmuş, piyasaya çeşitli adlar altında bir takım terör örgütleri sürülmüş, yapmak istediklerini bunlara havale etmişlerdir. Elbette bu teröristlere bir takım vaatlerde bulunulmuş, eğitim gibi silahlandırma gibi para gibi destekler verilmiş, bu sömürgecilerle sonuna kadar birlikte yürüyeceklerini sanmışlardır. Ne var ki, kendilerini kullananlar bir süre sonra verdiklerini bunlarla geri alamayacaklarını gördüklerinde geçici de olsa bir kenara itivermişlerdir. İşte bu bir kenara itiliverme Suriye’deki terör gruplarını hayal kırıklığına uğratmış olacak ki, arkalarından, “Bizi bırakma” diye bağrışmaya, bunun da bir sonuç vermediğini görünce taşlamaya başlamışlar.

Bu arada Haçlı-Siyonist ittifakının hedefini göremeyenler için hayal kırıklığı daha büyük olmuştur. Çünkü onlar kendi hayallerini gerçekleştirmek için mücadele ettiklerini sanarak Haçlı-Siyonist ittifakının sadece Büyük İsrail peşinde koştuğunu ya göremediler ya da görmek istemediler. Bir bedelleri olduğunu ilan ettikleri andan itibaren her an satılmaya hazır olmaları gerektiğini anlayamamış olabilirler. İşte bugün Suriye’yi terk eden bir kısım ABD askerinin ardından, “Bizi bırakma” diye taşlamalarının sebebi bu olsa gerek. Elbette, sadece PKK/YPG terör örgütü mensupları için değil, bu gerçeği sömürgecilere güvenerek ülkelerine karşı bir takım planlar yapanların hepsi için bu son kaçınılmazdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?