Reklamı Kapat

ABD’den müttefik, Trump’tan dost olmaz!

Türkiye’nin ABD ile ilişkileri “iki müttefik ülke” değil, “Türkiye’nin arkasından iş çeviren, Türkiye’ye her alanda müdahil olmaya çalışan, beğenmediği iktidarları darbe dâhil her türlü yolla devirmeye çalışan ABD” ile “Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri bu ilişkiye bir türlü son vermeyen, dost ve müttefik ABD sloganıyla bu ilişkiyi devam ettirmeye çalışan bir Türkiye” şeklinde devam etmektedir.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği iddia edilen bir mektup ortaya çıktı. ABD merkezli Fox Business Network kanalından sunucu Trish Regan, Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği bu mektubu paylaştı. Mektubun Türkiye’nin Suriye’ye yönelik Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattığı 9 Ekim’de yazıldığı görülüyor. Regan’ın Twitter üzerinden paylaştığı mektupta şu ifadeler yer alıyor:

“Sayın Başkan, iyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Pastör Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum.

Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza dek şeytan olarak göreceğim. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım”.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mektuba verdiği cevapta şunları söyledi: “Trump’ın siyasi nezaketle bağdaşmayan mektubunu elbette unutmadık. Ama karşılıklı sevgi ve saygımız nedeniyle bunları gündemimizde tutmamamız gerekiyor. Vakti saati geldiğinde de bu konu ile ilgili olarak gereğinin yapılacağını da bilmenizi istiyoruz”.

Oysa bundan bir ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 74. Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarına katılmak için geldiği New York’ta ABD ile Türkiye arasında güçlü, kapsamlı ve stratejik müttefiklik ilişkisi bulunduğunu belirterek: “Değerli dostum Sayın Trump ile aramızda tesis ettiğimiz iletişim sayesinde bu sıkıntılı süreci aşıyoruz. Bu birilerini rahatsız ediyor veya kıskandırıyor. İki lider olarak ülkelerimiz arasında pozitif gündeme odaklanmak istiyoruz” demişti.

Türkiye, Kur’an-ı Kerim’deki, “Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onlara dost olursa o da onlardandır. Allah zulmeden kimseleri doğru yola eriştirmez” (Maide, 51) ayeti gereği ABD ile dostluğu bir kenara bırakılmalıdır. Yine yüce kitabımızın, “Onlar sizde sertlik ve üstün gayret görsünler. Bilin ki, Allah (kötülükten ve adaletsizlikten) sakınıp korunanlarla beraberdir” (Tevbe, 123) ayetini düstur edinmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?