Reklamı Kapat

13 Madde

Hep böyle oluyor. Son ikiyüz yıldır hep böyle oluyor. Sahada yenip masada yeniliyoruz. Millet olarak devlet olarak savaş meydanında gösterdiğimiz başarıyı masada gösteremiyoruz. Uluslararası siyasetin dümen suyunu iyi bilmek gerekiyor. Ülke olarak galiba bunu bilmiyoruz. Savaş elbette iyi bir şey değildir. Silaha sarılmak son çaredir. Ülke olarak bizi silaha götüren nedenler varlık-yokluk derecesine ulaşmış durumda. Savaş kapımızda devam ederken ülke olarak bizim rahat uyumamız düşünülemez. Türkiye kendi önlemlerini silah gücüyle almazsa silah gücü kapımıza dayanabilir. Silahla çözülecek sorunlar silahla çözülmelidir. Türkiye’de tüm kesimlerin yani kamuoyunun büyük desteğini arkasına almış olan bir harekât, bizzat kendisine yapılan kişi tarafından masada durduruluyor. Milletimiz kendi geleceği için askerimize her türlü desteği verirken ülke yöneticilerimiz ne diye masada karşı tarafı dinliyor. Yöneticilerimiz neden milletimiz kadar inanmıyor kendisine? Neden milletimizin kararı masaya yansımıyor?

Suriye’yi işgal etmiş olan ABD ile işgale karşı çıkmama anlaşması hangi mantıkla yapılıyor. İşgalci ABD’nin benim işgalim meşrudur senin buna karşı çıkma hakkın yok dediği bir anlaşma nasıl bizim lehimize olabilir. ABD Başkanı’nın günlerdir Türkiye, Kürtler ve Suriye içerikli saçma sapan konuşmalarının altında bir bit yeniği olduğu seziliyordu ki böylece ortaya çıkmış oldu. Türkiye’yi o kadar küçük görüyorlar ki sahaya bile inmeden masada işi halletmeye çalışıp hallettiler. Sen sahada istediğin kadar koş ben burada masada birinci ben olduğumu tabelaya yazarım ben birinci olurum sen koş, istediğin kadar koş dendi Türkiye’ye. Sahadan büyük zaferle dönüleceğini ümit eden bizler için büyük hayal kırıklığı oldu. Türkiye bu kadar! Düşman masaya gelene kadar büyüğüz. Masaya geldi miydi boyumuzun ölçüsünü alıp oturuyoruz oturduğumuz yere. ABD heyeti Türkiye’ye gelene kadar sürdü büyüklüğümüz. Türkiye İran, Irak ve Suriye’den büyük ülke değil. Onlar ne kadar büyükse Türkiye de o kadar büyük. Türkiye Rusya ve ABD arasında dama taşı.

13 maddelik anlaşma ABD’nin sahaya inmeden masada kazanmasıdır. Hatta kazanma bile denemez. Her istediği yerine getirilen biri için o kazandı denilmez yine isteği yerine getirildi denir. ABD kendi isteklerini heyeti aracılığıyla bildirdi bizim yöneticilerimiz de kabul etti. Kabul etmekten başka çare var mı? Yok demek ki. Olsa harekât sürerdi. Ateşkes Türkiye’ye dayatılmaz Türkiye ABD’ye isteklerini dayatırdı. Ne dayatırdı mesela? Al PKK ve diğer farklı isimlerdeki terör örgütlerini Ortadoğu’yu tamamen terk et. Suriye’den defol ülkemdeki Suriyeliler ülkelerine dönecek derdi. Irak ve Suriye işgalinin hesabını ver derdi. Dünyanın farklı yerlerinde katlettiğin milyonlarca Müslüman’ın hesabını ver derdi. ABD’nin tamamını satsa ödeyemeyecek kadar tazminata mahkûm ederdi ABD’yi. Türkiye bunları ABD’ye dayatabilir mi? Biraz hayal kuruyoruz da şurada!

Açıklanan anlaşma metnine göre Türkiye ABD ile birlikte DEAŞ’la mücadele edecekmiş. Buna kim nasıl inanıyor. DEAŞ ABD’nin kurup yönettiği bir terör örgütü iken nasıl oluyor da ona karşı birlikte mücadele ediliyor. Anlaşmada saçmalıklar saymakla bitmez de temel saçmalıklardan biri şu; Barış Pınarı Harekâtı Suriye toprakları üzerinde YPG başta olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı yapılıyor ama ateşkes anlaşması ABD ile yapılıyor. ABD’nin toprağı değil resmi olarak askeri kuvvetleri değil neden ateşkes anlaşması ABD ile yapılıyor? Bunu yöneticilerimiz nasıl açıklayabilir. Anlaşma diyoruz ya sözün gelişi anlaşma diyoruz yoksa varılan mutabakat ABD’nin yeni direktifleridir. Metinde sürekli “eşgüdüm”den bahsediliyor. ABD neredeyse attığın her kurşunun kime değeceğini tek tek bana haber vereceksin diyor.

Maalesef Türkiye 13 maddeyle ABD’ye bir kere daha teslim olmuştur!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?