Reklamı Kapat

Hareket üzerine denemeler “ilkeler”

Bir hareket üzerine konuşmak ve yazmak zordur. Hele konuşulan hareketin mensubu iseniz sınırlarını aşıp üst bir bakış ve üst bir çerçeve çizmek daha da zor hale gelebilir. Zora talip olmak bedel ve emek ister. Uzun zamandır zihnimi meşgul eden meseleleri kırmadan dökmeden yazıya geçirmek derdindeyim. Bakalım nereye varacak ne sonuçlara ulaşacağız.

Bu yazı dizisinde hareketin tespit edebildiğimiz ilkelerine atıfta bulunacağız. Sonrasında hakikat söyleminin yeniden gözden geçirilmesine dikkat çekecek ve fikri teklifimizi sunacağız.

İlke; meselelerin dayandığı, tikel olayların kendisi ile tanımlandığı şeylerdir. İlkeler tasdiklerimiz yahut tasavvurlarımızdan ibarettir. İlkeler kesinlikleri açısından birbirinden farklı olabilir. Bazı ilkeler kendisinden açık iken bazı ilkeler kabule dayanır. Bir hareketin ilkelerini belirlemenin iki yolu vardır. Birincisi; hareketi ikame edenlerin harekin temel prensiplerini belirlemesi ve yazılı hale getirmesidir. İkincisi ise; hareketin tarihi içerisinde yapılan uygulamalardan hareketle ilkelerin ortaya çıkarılmasıdır. Milli Görüş Hareketi söz konusu olduğunun da her iki yöntemin aynı anda kullanılması gerekir. Zira hareketi kuranların referans noktaları belli olduğu gibi hareketin uzun siyasi tecrübesi bizlere ilkeleri ve uzanımlarını anlama imkânı sunmaktadır.

Buradan hareketle Milli Görüş Hareketi söz konusu olduğunda tespit edebildiğimiz birkaç ilkeyi ifade etmek isteriz. Bu ilkeler var olan uzun siyasi ve sosyal hayattan çıkarabildiğimiz temel yaklaşımların dayandığı ana yapıya işaret eder. Eksik olabilir zira ilkesel olanı çıkarmak uzunca bir çalışmayı ve gayreti gerektirir. Bu metin şimdilik giriş mahiyeti sadedindedir.

1. DEĞER ÖNCELİKLİ

Milli Görüş Hareketi vücuda geldiği günden beri değerlerin öncelenmesi gerektiği noktasında ısrarcıdır. Bu ısrar insanın sadece maddi yönden oluşan bir varlık olmadığına aynı zamanda manevi yönünde var olduğuna dayanır.  Toplumu oluşturan fertlerin değerlerine bağlı birer insan olarak yetişmesi hareket için hayati önem taşımaktadır. Ayrıca hareket her durumda ahlakın öncelenmesini, gayr-i ahlaki bir duruma hiçbir şekilde tevessül edilmemesini kendisine şiar edinmiştir. Toplumsal çözülmeler, aile kurumunun yok olması, iş ve vazife ahlakında ortaya çıkan sorunlar, rüşvet, yolsuzluk ve milli menfaatlere ihanet gibi meselelerin tamamı ile doğru değer merkezli bireylerin yetiştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu yönü ile Milli Görüş Hareketi hem ferdi hem sosyal bakımdan bir erdem hareketidir.

2. TABİİ OLANIN ESAS ALINMASI

Milli Görüş Hareki bütün varlığın tabiatının korunmasını esas alır. Canlıların var oluştan taşıdığı temel hususiyetlerin hiçbir şekilde müdahaleye yahut saptırmaya açık olmamasını savunur. Bu bağlamda insanın kendisi ve diğer insanlarla, insanın hayvanat ve nebatat ve çevre ile olan ilişkilerinde tabii olanın korunması ve öncelenmesi esastır. Hem cinslerin evliliği, hayvanların genetikleri ile oynanması ve doğal yaşam alanlarından koparılması, bitkilerin ve gıda ürünlerinin ticari verim düşünülerek yapısal dönüşüme uğraması, yakın gelecekte insanın mahiyetini dönüştürmeye yönelik çalışmalar gibi birçok meselede hareketin temel yaklaşımını tabii olanın korunması ilkesi belirler. Bu bağlamda hareket bir fıtrata çağrı hareketidir.

3. İNSAN MERKEZLİ

Milli Görüş Hareketi için insanın bizatihi kendisi ‘Hz. İnsan’dır ve kıymetlidir. Bu yüzdendir ki insanın zatı haricinde ki; dil, ırk, mezhep, meşrep ve renk gibi arızi hususiyetler hiçbir şekilde insan tanımlamasında yer bulamaz. İnsan merkeziyetçilik başta insanın evrensel hakları olmak üzere; huzurun, kardeşliğin, birlikte yaşamanın, ötekileştirmemenin, kutuplaştırmamanın ve hoş görünün temel dayanağıdır. Bu bağlamda hareket bir insanlık hareketidir.

4. BİLGİ VE GERÇEK MERKEZLİ

Milli Görüş Hareketi bütün çalışmalarını bilgi merkezli yapmayı öncelemiştir. Herhangi bir konuda yapılacak çalışmaların gerçekçi bilgilere dayanması temel esastır. Bu bağlamda hareket bünyesinde gerçek bilgiye ve gerekçeye dayanmayan hiçbir algının yahut yanılsamanın varlık bulması mümkün değildir. Üretti bütün politikalarda gerçeğe ve nesnel bilgiye dayalı verileri esas almak hareket için önemlidir. Bu bağlamda hareket bir bilgi ve gerçeklik hareketidir.

5. SÖMÜRÜNÜN HER ÇEŞİDİNİN RET EDİLMESİ

Milli Görüş Hareketi başta ekonomik olmak üzere her çeşit sömürü ve sömürü sistemlerinin tam karşıtı olarak kendisini tanımlamaktadır. Hiçbir sömürü sisteminin yanında yahut paralelinde olmayı kabul etmeyen hareket süreç içerisinde sömürü araçlarının tamamının ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Bilhassa alın terinin ve emeğin yok sayıldığı, üretime dayanmayan faiz merkezli ekonomik ve siyasal sistemlerin tabii olana ters olduğu görüşünü dile getiren hareketin en önemli mücadelesi maddi ve manevi sömürünün son bulmasına yöneliktir. Hareket oluşacak olası refah ve kalkınmanın ancak sömürü sistemine son verilmesi ile meydana geleceğine inanmaktadır. Bu bağlamda hareket her türlü sömürüye karşı bir başkaldırı hareketidir.

Bu ilkelere birçok ilke eklenebilir ancak kanaatimize göre bu beş ilke bütün sosyal ve siyasal olanı tanımlama da bize dayanak olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İdris Cevahir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Mehmet Saip Saraçoğlu - 1. Değer öncelikli tarif mısrada son cümle: Milli Görüş Hareketi hem ferdi hem sosyal bakımdan bir erdem hareketidir. Bu cümle genel manada doğru gözüküyor olsada geriye dönük bakış açısı ile değerlendirme yaparsak

1.1 Rahmetli Erbakan Hoca bütün benliği ile bu haraketin en samimi ve inanan insanların güvendiği tek kişi aynı zamanda haraketin kurucusu ve lideridir.

1.2 Haraket içerisinde aynı samimiyet duygusu taşıyan kişi sayısı bir elin parmakları kadar bile yoktur. Erbakan hoca dahi bunun farkındaydı.

1.3 Haraket içerisinde bireysel menfaatler ağırlıklı olarak ön planda yer aldığı için gelişememektedir.(Haraketin içinde ön saflardaki kişilerin geçmişi ve bugünü karşılaştırılırsa bireysel menfaatten kasıt daha anlaşılır olacaktır.

1.4 Günümüzde Bu Haraket kuruluş döneminin şiarından yoksun sade bir siyasal haraket haline gelmiş bulunmaktadır.(Yeni projeler geliştirilmediği gibi Erbakan hocanın geliştirdiği projelere bile sahiplenen yok.)

1.5 İman sadakat ister yalpalanmak zayıflığa işarettir. Zayıf olanlarla hedefe varılamaz.

1.6 Her türlü imkan olmasına rağmen Toplumu bilinçlendirmede yeterli ve gerekli bir altyapı oluşturamayan bu haraketin öncelikle kendini toparlaması, kuruluşundaki amacına ulaşması ve başarılı olması için duacıyız.

Not: Yazılarınızdaki akılcı ve düşündürücü üslubunuz sebebi ile bundan sonraki tün yazılarınızı dikkale izleyeceğim. Teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 11:58


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?