Reklamı Kapat

‘Akıncı’ adına yakışmadı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya o cümleler yakışmadı!

Hangi cümleler? Barış Pınarı Harekâtı’na yönelik sarf ettiği cümleler…

Burada tekrarlamak istemiyorum o ifadeleri. Yakışmadı Mustafa Akıncı’ya, hem de hiç yakışmadı.

Sonrasında düzeltmeye çalışsa bile akıllarda kalan o ilk açıklaması oldu, ne yazık ki!

***

Bu vesile ile KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya bir anekdotu da hatırlatmak isterim;

Yıl; 1974… Tam da Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’na başlama günleri… Bülent Ecevit başbakan olarak temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye gidiyor. Koalisyon ortağı Milli Selamet Partisi (MSP) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Kıbrıs Barış Harekâtı dolayısıyla ABD’nin “6. Filo ile saldırırız” tehdidine yönelik pilotları toplayarak şunu söylüyor:

“6. Filo’ya şehadet dalışı yapabilecek pilotlar bir adım öne çıksın...” Ne oluyor biliyor musunuz? Pilotların tümü bir adım öne çıkıyor. Peki, sonra ne oluyor? Ortada 6. Filo falan kalmıyor, anında kayboluyorlar.  Siyaset biraz da riski göze almaktır… Biraz daha ayrıntı vermek gerekirse;

* 1974’te Başbakan Vekili Prof. Dr. Necmettin Erbakan, devrin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a, “Harekâtı derhal başlatın” emrini verdi.

* Bu emrin alınmasından yarım saat sonra, ‘ABD’nin 6. Filo’sunun İtalya’dan Akdeniz’e açıldığı’ şeklinde bir istihbarat geldi.

* Bu istihbaratı alan Erbakan Hoca, yine Esenboğa Havalimanı’nda pilotlara hitaben bir konuşma yaptı. Toplam 173 pilot “U” şeklinde sıralandı. Erbakan Hoca’nın yanında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar Paşa ve kuvvet komutanları vardı.

* Erbakan Hoca, 6. Filo’nun 15 parça gemiden oluştuğunu, en büyüğünün ise Kennedy uçak gemisi olduğunu, her geminin bacasından bir pilotumuzun dalış yapacağını, Kennedy uçak gemisine ise iki pilotumuzun kamikaze pilotları gibi saldırıp saf dışı bırakacaklarını, bu nedenle 16 gönüllü pilota ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ve gönüllü pilotların üç adım öne çıkmasını istedi.

* Orada bulunan toplam 173 pilotumuzun hepsi derhal üç adım öne çıktı.

u Bu onurlu tutumdan son derece memnuniyet duyan Erbakan Hoca, “İkinci emri bekleyin!” deyince ve bundan 15 dakika sonra gelen ikinci istihbarat: “ABD’nin 6. Filo’sunun ilerlemesi durdu, olduğu yerde demir attı!” şeklinde oldu.

***

Buradan alınması gereken ders şudur; devlet adamları kritik konularda görüş serdetmeden önce dönüp şöyle bir tarihe/tarihine bakmalıdır. Nokta.

ERBAKAN HOCA VE KORAL SİSTEMİ!

* “Sen öyle bir manyetik alan yaparsın ki; kumandanın sesini duyamaz.”

* “Onun atmış olduğu füzeyi havada yakalarsın, sen elektronik kumanda ile geri çevirirsin, ona atan gemi düzeneğini parçalarsın.”

u “Bu yaptığın teknoloji ile senin uçak gemisi yapmana gerek yok, onun uçak gemisi senindir artık. Nasılsa kendi başında patlayacak.”

Bunları söylüyordu, rahmetli Erbakan Hocamız.

Bu cümlelerin tam üzerine oturduğu ‘Koral’ sisteminden bahsetmek istiyorum.

‘Koral’ yerli imkânlar ile üretilen mobil elektronik harp sistemi.

Amacı düşman radarlarını kör etmek, aldatmak ve şaşırtmak. Sistem 8x8 taktik araç üzerine entegre edildi. Sistem 2 ana yapıdan oluşmakta; KORAL ED olarak adlandırılan Elektronik Destek Sistemi düşman radar yayınlarını algılayıp takip ediyor. Radarı algıladıktan sonra frekans değeri tespit ediliyor. Daha sonra ise devreye KORAL ET yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girerek düşman radarlarının sinyallerinin bozulması için karşı yayın yapıyor.

Böylece düşman radarlarına karşı çok etkili olabiliyor... Sistem, tehdit oluşturan füze, uçak ve radarların yön sistemlerini sinyal karıştırma özelliği ile etkisiz kılıyor. ASELSAN’ın ürettiği ve 2015 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine giren KORAL ilk olarak Ege’deki ihlallere karşı İzmir’de devreye sokulmuştu...

Milli Görüş lideri ve Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ülkeyi baştan başa fabrikalarla donattığı gibi, Türkiye savunmasında önemli adımların atılmasına da ön ayak oldu.  Allah (c.c.) rahmetini esirgemesin…

***

Mehmetçik, Barış Pınarı Harekâtı’nı sürdürüyor. Allah (c.c.) yardımını esirgemesin… Dualarımız Mehmetçikle…

FRANSIZ REJİSİ ‘SELAM’I NEDEN GÖRMEDİ?

Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu 8. maçında Fransa, Türkiye’yi ağırladı.

Maça, yayın dağıtımını üstlenen Fransız rejisinin skandal hareketi damga vurdu. Fransız rejisi Türkiye’nin asker selamı verdiği gol sevincini ekrana yansıtmadı. Bu durum sosyal medyada farklı tepkilere yol açtı. Bazılarını burada vermek istiyorum;

* “Attığımız golden daha çok asker selamımız zoruna gitmiş Fransa’nın.”

* “O zaman biz de bir selam çakalım!”

* “Şu selamı tüm dünyanın gözüne soka soka Fransa’da verdik ya, ölsek de gam yemem!”

* “Greizmann Macron’a selam verirken her şey yolunda… Biz yapınca ırkçılık... Bu ikircikli yaklaşım size yakışıyor Fransa!”

* “Pardon! Fransa asker selamı veremez misiniz demişti? Sabaha selam olsun! Vatanımıza selam olsun! Milletimize selam olsun! Askerimize selam olsun!”

* “Sadece Cezayir’de 1,5 milyon insanı katlettiler. Cesetlerin bir kısmını kireç fırınlarında yaktılar. Afrika’yı kan gölüne çeviren Barbar Fransa utanmadan asker selamımızı sansürlüyor. O korktuğunuz selam, gözyaşı, kanla suladığınız topraklara barış ve huzur getirecek inşallah.”

***

Çok merak ettim, Fransız rejisi Milli Takım oyuncularının bu asker selamını sansürlerken acaba ne düşündü?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Cuma - Mustafa Akıncı bey güçlü bir özür dilemeli... Açıklama evet ama yetmez...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 11:11

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?