Reklamı Kapat

Beyaz Bastonlular, Barış Pınarı Harekâtı’na başarılar diliyor

Barış Pınarı Harekâtı’nın ülkemize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederek, kahraman Mehmetçiğimizin zayiat vermeden bu harekâtın tamamlanması en içten dileğimizdir. Evet, milli bir mesele, toplumu yakından ilgilendiren ve çok konuşulan hassas bir hadise... Denebilir ki böyle milli meselelerde eleştiri olmaz. Milli birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu gerekir. Evet, doğrudur da, ya yanlışları ve doğruları ne zaman göreceğiz ve dile getireceğiz? Esasında “bir musibet, bin nasihatten evladır” prensibiyle meseleleri analiz etme fırsatı doğurur.

Öteden beri söylüyoruz, dış politikada milli duruş sergileyerek şahsiyetli dış politika esasları bize göre bugüne kadar yerine getirilemedi. Öyle bir noktaya gelindi ki haklı olduğumuz ve nefsi müdafaa yaptığımız Barış Pınarı Harekâtı’nda bile yanımızda yer almasını beklediğimiz dostlarımız bırakın yanımızda yer almayı, ne yazık ki karşımıza geçtiler. Evet, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve ABD (Trump) sanki bize karşı müttefik oldular. Hele de KKTC Cumhurbaşkanı denen zatın söyledikleri akla, mantığa sığmayacak derecede anormal. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın savaş olduğunu ve kan döküldüğünü söylemesi tamamen bir gaflettir. Eğer o harekât olmasaydı; çocuk, kadın ve ihtiyar katliamları ayyuka çıkmıştı. Masum insanların kanı adeta sel gibi akıyordu. Türk ordusu adaya kan dökmek için değil, akan kanı durdurmak için çıkmıştı. Karşı taraf ateş etmeseydi, kimsenin burnu dahi kanamayacaktı. Yine bu harekât olmasaydı, siz o koltukta oturuyor olamayacaktınız. Allah kimseyi nankörler grubundan etmesin.

Diğer bir taraftan da toplumun bir başka kesimi olan engelli toplumunun sorunları çözüm beklemeye devam ediyor. Engelli istihdamında özellikle son 2 yıldır verilen sözlerin yerine getirilmediği gibi, geleceğe de ümit vermemeleri engelli camiasını üzmekle beraber tepkilerine de sebep olmuştur. Bunun sonucu olarak da Engelliler Konfederasyonu, Türkiye’nin hemen her bölgesinden gelen engelliler ile; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak tepkilerini ortaya koymuşlardır.

Engellilerin bir başka problemi de ulaşım ve erişimle alakalı… Umarız ki, bastonu eline alıp sokağa çıkan her görme engelli, sosyal hayata katılmak ve üretmek için kendilerine mahsus yapılan yürüme yolları standartlara uygun ve ihtiyaç duyulan her yerde eksiksiz olarak yapılmış olur. Bu tür problemlerden bir daha söz edilmez. Evet, bu ve bu tür problemleri gündeme getirmek, farkındalık oluşturmak için günler, haftalar tespit edilir ve toplumun dikkati çekilmeye çalışılır. İşte bu önemli günlerden biri de 15 Ekim Beyaz Baston Görme Engelliler Güvenlik Günü’dür. Dünyada ve ülkemizde sayıları önemli ölçüde olan görme engellilerin beyaz baston rehberidir, olmazsa olmazıdır. Adeta yere değen elleridir. O olmazsa bağımsız hareket etmesi imkânsız gibidir. Bastonun beyaz olmasının bir özelliği de sürücülerin onları daha kolay fark etmesi, beyaz baston elinde olan birinin görme engelli olduğunu fark ettirmesidir yani simgesidir.

“Ben görme engelli biriyim,

Elimde beyaz bastonum.

Onunla geçer her günüm,

Hak doğrudur düz bastonum.

Gören insan bakıp durma,

Yardımcı ol, soru sorma.

Dikkat et sakın kırma,

Benim için göz, bastonum…”

Bu vesileyle 15 Ekim Beyaz Baston Görme Engelliler Güvenlik Günü’nün bütün camiaya hayırlar getirmesini niyaz ediyoruz, vesselam…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?