Reklamı Kapat

Okuduklarımızın üzerimizdeki etkisi

Bu günlerde Facebook’ta güzel bir metin paylaşılıyor. İlk yazanı kim bilmiyorum ama paylaşanlar, özetleyerek veya genişleterek yayınlıyorlar.

Metin, benim kısaltmama göre, biri saygı duyduğu birine “Bir kitabı okudum, bitirdim ama aklımda hiçbir şey kalmadı” demiş.

O değerli zat da “Yediğin bir şey de yerken ağzına, damağına bir tat bırakır, midene iner ve dışına çıkar, sonra ne yediğini unutursun ama o yediğin şey, beynine, kalbine, saçına, tırnağına, her hücrene gıda olur, ilaç olur ama sen farkında bile olmazsın.

İşte okuduklarımız da öyledir.

Okumaya devam” demiş.

İbni Haldun, Mukaddime’sinin altıncı bölüm elli yedinci faslında, bu konuya değinir.

Okuduklarımızın, yazılarımıza ve konuşmalarımıza etkili olduğunu söyledikten sonra dil ve edebiyat uzmanı Ebu Abbas’a, okuyacağım şiirin şairini söylemeden, İbni Nahvi’nin şu şiirini okudum:

“Harabelerin önünde durduğum zaman

Eski ile yeninin arasındaki fark nedir bilemedim”

Ebu Abbas dil konusunda uzman biriydi. Daha kasidenin ilerisini okumadan hemen, “Bunu yazan “Bir Fakih/Hukukçudur” dedi.

“Nereden bildin?” dedim.

Arab’ın şiir geleneğinde “me’l-farku/Fark nedir” deyimi yoktur, bunu fakihler kullanır” der.

Gerçekten de İbni Nahvi Fakih/Hukukçu idi” diyor.

Daha önce size tanıttığım, Müslüman olan Amerikalı hanıma “Amerika’da ne yapardın” dediğimde, “Okullarda tek kişilik tiyatro oynarım, yaz tatilinde çok pahalı liselerin öğrencilerinden on-onbeş kişilik gruplarla bir haftalık kamp yaparım.

Ben onlara ilk gün bir hikâyeyi okurum. Ondan sonra her öğrenci o okuduğum hikâyeyi arkadaşlarına anlatır ve ben kayda alırım.

Aynı öğrencilerle lise ikinci sınıfta tekrar kamp yaparız ve yine aynı hikâyeyi anlatmalarını isterim, hepsi anlatır, ben kayıt yaparım.

Sonunda geçen sene anlatması ile bu seneki anlatımı arasındaki farkları hep beraber tespit ettikten sonra bu farkların sebebini açıklarım ben onlara.

İkinci sınıfta okuduğunuz şu şu dersler, seni etkiledi ve sen aynı hikâyeyi bu sene şöyle anlattın” derim.

Böylece yaz boyu birer hafta olarak birkaç gruba bu hatırlatmayı yaparak paramı kazanırdım, onlar da donanımlı olarak liseden mezun olurlar” dedi.

Biraz zahmetli olacak ama İmam-Hatip lisesi, düz lise, teknik lise, Anadolu lisesi, ticaret lisesi, sanat okulu, kolej gibi liselerimizde bunu deneyecek biri çıkmalı.

Mesela, Kur’an-ı Kerim’den, Bakara Sûresi’nde geçen Talut ile Calut olayını tefsirlerden derleyerek anlattıktan sonra her birinin anlatması istense ve anlattıkları videoya alınsa.

İkinci sene aynı olayı anlatmasını isteseler ve aradaki anlatım farkının hangi derslerden hangi kelimelerin bu anlatıma girdiği anlatılsa da okuduklarımızın farkına varsak.

Yediklerimiz konusunda epeyce profesörümüz, şu yeşillik beyninize, kalbinize, böbreğinize şu türden faydalı katkıları oluyor… diye bütün televizyonlarda anlatıyorlar.

Biri de okuduklarımın, siyasilerdeki etkisini, şairlerimizdeki etkisini, sanatçılarımızdaki.. etkisini gösteriverse.

“Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hükmüne râm ol...

Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.”

***

 “Yâ Rab, o harîminde yüzen Dürr-i Yetîm’in

Tâ haşre kadar Şer’i yetîm olmasın... Âmin!” gibi beyitleri yazan Mehmet Akif Ersoy merhumun, her kelimesinde, birçok Ayet ve Hadis’in nuru görüldüğünden vefatının üzerinden 83 yıl geçmesine rağmen her gün Türkiye’de en fazla anılan, hatırlanan şair özelliğini korumaktadır.

Yaradan’a baş kaldıranların şiir ve kitaplarıyla yetişenlerin siyasette ne kadar cüce, şiirde ne kadar kısır kaldıkları görüldüğü gibi bu kısır düşüncelerle İslam’a sataşanları bugün kimse hatırlamamaktadır.

Ezeli ve ebedi olan Allah celle celalühün tabiat kanunları ile şeriat kanunlarını okuyup, onlara göre hareket edenler, idarede Fatih Sultan Mehmet gibi, mimaride Sinan gibi, şiirde Akif gibi ve her dalda öncü olanlar gibi hem bu dünyada hem ahirette inşallah güzel bir hayat yaşarlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?