Reklamı Kapat

Depremler!

Böyle zamanlarda herkes uzman kesiliyor. Bu konu da tıpkı futbol gibi; herkesin uzmanlık alanı yani.

Hangi semtlerin depreme daha dayanıklı olduğundan tutun da, alınması gereken önlemlere kadar, herkes bir dizi çözüm sunuyor. Konuyla alakalı, bizde “kifayeti müzakere” diyor ve bir başka konuya geçiyoruz.

Dünyada ve ülkemizde sadece, yer sarsıntısı denen depremler olmuyor. Bu bakımdan; ekonomik depremi ve siyasi depremleri de saymak mümkün.

Hatırlayın! 2018 yılında dolar 7,2’ye fırlamış ve adeta bu şiddette bir deprem etkisi oluşturmuştu.

Demek oluyor ki, savaşların dahi şekli değişmiştir. Artık meydanlarda, şehirlerde kas gücüne ve teknolojiye bağlı savaşlar terk edildi. Çünkü bu yöntem çok pahalı. Şimdi, ekonomik göstergelerle oynamak da bir savaş şekli.

Savaşa bu anlam yüklenince, tabiî olarak savaş işin yeni tarifler de yolda demektir. Toplumda da yavaş yavaş savaş algısı değişmektedir. Artık, cephelerde mertçe, göğüs göğse çarpışma meselesi, çoktan geride kaldı. 

Konu, ekonomi ve siyasete gelince, en başta ve kuvvetlice şu söylenebilir:

Hükümet, başta dış siyaset olmak üzere bu konularda -birçok konuda olduğu gibi- sınıfta kalmıştır. Önce, bunun bilinmesinde fayda var.

Başta dış politika dedik ya; dilerseniz o konuya bir misal verelim: Suriye. Çoğu kadın ve çocuk, yüz binler hayatını kaybetti. Daha fazlası da komşu ülkelere göçmek zorunda kaldı.

Ekonomiye gelince; tam bir çıkmaz sokak. Vatandaş soruyor: 

Pazarcılık yapmak, patates-soğan satmak iyi de bu elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlar da neyin nesi? Onun için bunlar inandırıcı bulunmuyorlar.

Evet, Türkiye küresel güçlerce sıkıştırılmak isteniyor. Ama bu ülkeyi yönetenler hiçbir tedbir almadılar mı? Bu günleri hiç ön görmediler mi?

Ekonomik ve siyasi depremlerin en az hasarla atlatılması için de bazı tedbirleri almak mümkün. O da; en başta, yerli ve milli düşünceyle, yerli ve milli üretimdir.            

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?