Reklamı Kapat

Dünya az sevindirir, çok süründürür

Günümüz Müslüman’ı her geçen gün daha fazla maddiyata batmakta, âhiret işlerini ise ötelemektedir. Dünyaya karşı çok haris, âhirete karşı ise çok zahidce davranmaktadır.

Dünyanın bütün ihtişamıyla kendisine yönelmesine karşın ona hiç iltifat etmeyenlere en güzel örneklerden birisi de Ömer b. Abdülaziz’dir. O, hayatının tüm evrelerinde dünyanın bir imtihan yeri ve âhiretin tarlası olduğunu hiç aklından çıkarmamış, bütün ihtişamı, güzelliği, parıltısı ve görkemiyle dünyanın ona gelmesine rağmen o, dünyanın kendisine hükmetmesine izin vermemiş ve onun tahakkümünden kurtulup özgür olmuş, içiyle ve dışıyla Rabbine boyun eğmiştir.

Zühdün ilk adımı haramlara kaşı zahidce davranmak, onlara yaklaşmamaktır. Daha sonra mubah olan şeylerde züht sahibi olmaktır. Zühdün en yüksek mertebesi ise fuzuli olan ve muhtaç olmadığın her şeyde gösterilen kanaattir.

Ömer b. Abdülaziz, âhireti için faydalı olmayan her şeyi terk etmiştir. Hiçbir beklentisi olmadığı halde önüne gelen hilafet makamına sevinmemiş, dünyevi herhangi bir şeyi kaybettiğinde de üzülmemiştir. Âhirette daha hayırlı olanla meşgul olup Allah katındakini istediği için dünyaya ait bir metadan elde edebildiği şeyleri çoğu zaman terk etmiştir.

Malik b. Dinar der ki: “İnsanlar, ‘Malik b. Dinar zahittir’ derler. Ama doğrusu zahit olan Ömer b. Abdülaziz’dir. Çünkü dünya onun ayağına geldi ama o onu terk etti.”

İbnu Abdülhakim der ki: Ömer b. Abdülaziz halife olunca dünya hakkında zahit ve kanaatkâr oldu, dünyaya ait olanları reddetti ve çeşit çeşit yemekleri terk etti.”

Kendisinin ve ailesinin günlük harcamaları ile ilgili Salim b. Ziyad’dan şöyle rivayet edilir: “Ömer, kendi ailesine, öğle ve akşam yemekleri için günde iki dirhem harcardı. Kendisinden önce egemen olan lüks hayatın ve israfın bütün belirtilerini terk etmiş ve hepsinin satılmasını emrederek gelirlerini hazineye gelir kaydetmiştir. Her türlü konfor, lüks hayat ve israf belirtilerine savaş açmıştır.”

Ömer b. Abdülaziz’in mal toplamada gösterdiği züht ile günümüzde herhangi bir makama gelen kişiler arasında taban tabana zıtlıklar vardır. Çünkü hilafet makamında mal biriktirmek şöyle dursun sahip olduğu bütün serveti de bu makamda harcayıp bitirmiştir. 

Hilafet makamında oturduğu süre boyunca Müslümanların hazinesinden hiç para almamıştır. Dünyanın durumunu çok veciz bir şekilde şöyle özetlemiştir: “Dünya, zarar verdiği kadar sevindirmez. Az sevindirir, uzun uzun süründürür.”

Ömer b. Abdülaziz, Allah’tan çokça korkardı. Abdülmelik’in kızı ve Ömer b. Abdulaziz’in hanımı olan Fatıma der ki: “O, insanlar içinde en çok namaz kılan ve en çok oruç tutan değildi. Fakat vallahi, Ömer kadar Allah’tan korkan birini görmedim. Yatağında Allah’ı zikrederdi. Şiddetli korkudan kuşların titremesi gibi titriyordu. Bu durum karşısında biz insanlar halifesiz sabahlayacaklar, diyorduk.”

Rahmetullahi aleyh.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?