Reklamı Kapat

Mülk ve iktidar

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Mülk; burada devlet ve hükümranlık anlamındadır. Mülk; kişilerin malik bulunduğu ve her türlü hukuki tasarrufta bulunabildiği arazi, ev ve benzeri şeylerdir. İktidar; gücü yetmek, güçlü olmak, bir şeyi yapabilmek halidir. İktidar; ayrıca ülke yönetimini elinde bulundurmak anlamında da kullanılmaktadır. Mülkü Süleyman; Süleyman’ın hükümranlığıdır. Bir kuluna iktidarı veren de alan da Allah’tır. İnsanların yönetimine talip olmanın meşruiyeti, toplum ve fertlerinin dünya ve ahiret saadetini temin etmek için olmasıdır. İktidar veya tatmin olmak için yönetmeye talip olmak, iktidar sahibini helak olmaya götürür. Peygamberimizin, “Allah’ın kendisine bir toplumun yöneticiliğini nasip etiği kimse, halkını aldatıp hainlik ederek ölürse, Allah ona cenneti haram kılar” uyarısı önemlidir. Bir devlet başkanı halkın tamamına aynı içtenlikle hizmet etmezse, zalim olur. Allah zalim liderleri sevmez. Peygamberimizin şu duası bütün Müslüman devlet başkanlarına önemli bir ikazdır:

“Allah’ım, ümmetimin yönetimini üstlenip de, onları sıkıntı ve meşakkate düşürene sen de sıkıntı ver. Ümmetimin yönetimini üstlenip de onlara kolaylık gösterip, rahatlık ve refaha kavuşturana sen de kolaylık göster.” Devlet başkanlarının en kötüsü, zorba ve zalim olanlarıdır. Devlet başkanları, yaptıkları atamalarda emanet, ehliyet, liyakat esaslarını gözetmeleri, görevlerinin gereğidir. Bir devlet başkanının, ilim irfan sahibi, her şart altında hakkı söyleyecek danışman ve bakanlar ile çalışması, başarılı olmasını sağlar. Peygamberimiz buyuruyor: “Allah bir devlet başkanı için hayır dilerse, ona dürüst bir vezir nasip eder ki, unuttuğunda hatırlatsın ve hatırladıklarını da gerçekleştirmesine yardımcı olsun. Ama Allah, bir devlet başkanı için hayır dilemezse ona da kötü bir kişiyi yardımcı yapar. Ne unuttuğu şeyleri hatırlatır, ne de hatırladığı şeylerde kendisine yardımcı olur.” Yöneticilik ve devlet başkanlığı bir emanettir. Devlet başkanlığını hakkıyla yerine getirenler dışında o, kıyamet günü rezillik ve pişmanlık vesilesi olur.

İYİ VE KÖTÜ

İyi olan devlet başkanları şu güzel sıfatlarla övülürler. Onlar, hiçbir şekilde yalan söylemezler. Onlar, bilmedikleri şeylerin arkasına düşmezler. Onlar, kin, nefret ve kızgınlık halinde değil, daima sevgi, şefkat ve merhamet halinde olurlar. Onlar, sürekli hayırlı işlerde koşarlar; kötü işlerden sakınırlar. Onlar, başkalarını terbiyede gösterdikleri titizlikten daha fazlasını, kendi nefislerini terbiye için gösterirler. Kötü olan devlet başkanları ise; sahip oldukları iktidar ile aldanır ve aldatırlar. Şu dünya iktidarının kibrine kapılıp, topluma da kendilerine de yazık ederler. Onlar, dünyada da, ahirette de yorgunluk içinde olurlar, dünyada zulüm ile ahirette ise ebedi pişmanlık ve azap ile yorulurlar. İyi devlet başkanlarının, yeryüzünü imar etmek için gösterdikleri gayretin tek sebebi, öldükten sonra hayırla anılmak arzusudur. Bu devlet başkanları, açıklandığı zaman utanç verecek, hatırlandığı zaman yüz kızartacak, gizlendiği zaman pişmanlık verecek fikir ve uygulamalardan Allah’a sığınırlar. Bir devlet başkanı, Kur’an’ın ve sünnetin bildirdiği yönetim esaslarına uyarsa, bütün hizmetlerinde adalet üzere olur. Adalet; halktan pek tanınmayan birisiyle, tanınmış, makam sahibi bir insan bir dava için geldiklerinde; birisi fakir, diğeri zengin ayırımı yapmaksızın, haklıya hakkını teslim etmektir. Halktan zayıf birisi, devlet başkanına dava açsa, yargıya düşen görev, kuvvetlinin karşısında zayıfın hakkını koruyabilmektir.

İNSAF

Bir devlet yönetiminde insaf çok önemlidir. İnsaflı bir devlet başkanı üç şekilde davranır. Birincisi; devlet başkanı halkına karşı insaflı ve adaletli olur, fakat onlardan insaf beklemez, kendisine karşı gerekeni tam olarak yerine getirip getirmediklerine bakmaz. Bu, en yüksek derecedir. İkincisi, devlet başkanı halkına karşı insaflı davranır, kendisine de insaflı davranılmasını bekler. Bu, orta bir derecedir. Üçüncüsü, devlet başkanı halktan insaf ve adalet bekler, fakat kendisi insaf edip adaleti gözetmez. Kendisi, kimseye insaf etmezken insanlardan insaf bekleyen devlet başkanı, seviyesi en düşük olandır. Bir devlet başkanının halkına vereceği en güzel şey adalettir. Adaletin karşılığı adalettir. Zulmün karşılığı ise zulümdür. Hangi devlet başkanında ilim, adalet, cömertlik ve merhamet varsa o, Allah’ı tazim, mahlûka da şefkat eder. Devlet adamlığı ve idarecilik insaf ve merhamet ister. Akıl, ilim, hidayet, feraset, olayları doğru okuma,  sağlam bir vücut, doğru tahmin yeteneği, yiğitlik, cesaret, tedbir, güzel ahlak, zayıflara insaf, halka karşı sevgi ve şefkat, fikirde isabet, adil bir yönetim için gereklidir. Suçsuz insanların kendisinden emin olduğu, suçluların korkup çekindiği lider, en temiz devlet başkanıdır.

MUHASEBE

Yaşadığımız ülke, Türkiye’yi idare eden devlet başkanı, Recep Tayyip Erdoğan’dır. Erdoğan, bizi iyi mi idare ediyor, kötü mü idare ediyor sorusunun cevabı kimse tarafından aranmıyor. Erdoğan’ın takip ettiği, din ve ahlak siyaseti, ilim ve eğitim tercihi, yürüttüğü ekonomik model, yargı düzeni, hak anlayışı, dış politika konusunda benimsediği istikamet üzerinde düşünmeyi bile, çoğu aydınlarımız, âlimlerimiz, toplum önderlerimiz lüzumsuz ve anlamsız görüyor. Hâl böyle olunca da, ne doğru bir teşhis yapılabiliyor, ne de doğru bir tedavi için çare aranıyor. Erdoğan, 17 yıllık iktidarında ülkeyi faizci kapitalizmin icaplarına göre yönetiyor. Bir ülke, faizci kapitalizm ile yönetilirse, dini ve ahlaki değerler zayıflar, aile yapısı çöker, toplum faiz ve haksız vergiler ile köleleşir. Mülkiyet güvenliği ortadan kalkar. Müslümanlık iddiasında bulunan bir toplum ve aydınları, faizci düzene muhalefet edip, adil bir düzene dönmezler ise, hem kendilerine, hem de yöneten devlet başkanına kötülük yapmış olurlar. Adil Düzen’e dönmek ancak, Saadet Partisi iktidarı ile gerçekleşebilir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Inanyasar145@gmail.com - Bop bop hoop.buyuk seytan amerkaya es baskan olmak nedemek aklim almiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 18:50

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?