Reklamı Kapat

Devrime devam kararlılığı

Mısır’da yeni yönetim gösteriyi yasaklamasına rağmen, bu defa halk, başta Tahrir olmak üzere, birçok şehirde meydanlara indi.

Bu meydanları doldurma, sıradan bir hadise değil elbet. Yasağa ve yakın geçmişte yaşanmış olan bir sürü olumsuzluklara rağmen insanlar sokakta. Toplanan yüz binler, hükümeti protesto ediyor ve adeta hesaplaşıyorlar.

Cevap arayan en can alıcı soru ise; acaba başarılı olacaklar mı?

 Bölgeden gelen bazı haberlere bakılacak olursa Sisi’nin gidici olduğu söylenebilir. Askerin göstericilere sert davranmaması ve bazı iş adamlarıyla, İhvan başta olmak üzere; siyasi parti ve STK’ların halkı meydanlara davet ettiklerine şahit olunuyor. Tabiî ki, protestolar Sisi ve hükümetine yönelik.

Sokaktakilerin örgün bir yapı tarafından yönetildiği söylenemez. Davet ilginç bir kimlik tarafından yapılmakta:

Eski bir kamu müteahhidi olan Muhammed Ali, sosyal medya üzerinden insanları sokağa dökmeyi, meydanlara inmelerini başarmış gözükmektedir.

Gerekçe malum:

Sisi’nin yaptığı çeşitli yolsuzluklar. Şimdilik, Muhammed Ali, bu konuları işlediği videoları paylaşarak, işi buraya kadar getirdi. Şu ana kadar, ayaklanmalara öncülük eden Muhammed Ali, İspanya’nın Barselona kentinde yaşamakta.

Ancak, duyumlara göre; İhvan, yaklaşık beş sene aradan sonra, meydanlara inmeye hazırlanıyor. Eğer, bu gerçekleşir ve askerler geçenlerde yaptıkları gibi halkın üzerine kurşun yağdırmazlarsa, o zaman işin rengi değişir.

Şimdiye kadar, askerin göstericilere mülayim davranması oldukça dikkat çekicidir. Bu durum, acaba, Abdül Fettah el-Sisi gözden çıkarıldı mı, sorusunu akıllara getirmektedir.

Mısır’da, Cemal Abdunnasır ve ekibinin içinde yer aldığı, 1952 darbesinden bu yana, ilk defa bir halk hareketi gözlenmektedir. Mısır ordusu, ülke ekonomisi başta olmak üzere, Mısır’da her şeye hâkim. Mevcut düzenin devam etmesi bu kesimin işine gelebilir.

Fakat ister el-Sisi gözden çıkarılsın, ister çıkarılmasın; Mısır’da veya bir başka yerde: Bu böyle gitmez. Er ya da geç; muhakkak düzen değişecektir. Artık, vatandaş uyandı. Yolsuzlukları adeta halkın gözüne sokarak yola devam etmek imkânsız.

ABD ve İsrail’in Mısır’da gelişen olaylar nedeniyle endişeye kapılmaları, işlerin yolunda olduğu manası taşımaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?