Reklamı Kapat

Tevhit zulme itiraz, adalete çağrıdır -2-

Allah ifsad edenleri sevmez. İfsad zulümdür. Islahat adalettir. Adalet, ilahi hükümlerle sağlanır. Adalet dengedir, düzendir, barıştır. Islahatta sevap, ifsadda ceza var. Değerler korunarak adalet sağlanır. Bedenimiz, organlarımız, fıtratımız korunacak. Tabiat korunacak, imar edilecek. Zulüm, ifsad, tahrip olmayacak.

Kur’an-ı Kerim’de de düzen var; kâinatta ve insanda da...

“Fiili” ayetlere “kevni”, “tekvini”, “ilmi” ayetler de denir.

Kavli ayetlere de “teşrii”, “tenzili”, “vahyi” ayetler denir.

Peygamberlere indirilen ilahi kitaplar “kavli” ayetlerdir. Ayetler, çeşitli yönlerden tasnif edilmiştir: Kavli ayetler, fiili ayetler. Güneş, ay, gece, gündüz, mucizeler de “fiili” ayetlerdendir.

Ayet; “Bir şeyin, amacın varlığını gösteren alamet”, mucize, delil, ibret, işaret anlamlarında. “Surelerin belli bölümleri/cümleler için kullanılan terim (ayet)” (TDV İslam Ansiklopedisi).

6666 ayetin tümü “ölüm” ayeti gibi haktır, doğrudur, gerçektir. Tüm ayetlerin gerçekliği, karşılığı vardır. Ölüm ayetine inanmayan yoktur. Tüm ayetler de böylece gerçektir. Gözlemlediğimiz ayetler gibi, gaybe dair ayetler de gerçektir. (Allah, ahiret, cennet, cehennem, melekler...)

Tek ayeti inkâr, tümünü inkâr gibidir, küfürdür. Bir hükmü, emir ve yasağı beğenmemek de öyledir. Tekvini ayetler ne kadar sağlam, mükemmel ise, teşrii ayetler (düzen de) öylece mükemmeldir. Kevni ayetlerde, düzende Allah’a tam itaat/teslimiyet (tespih) söz konusu. O nedenle evrende mükemmellik, denge, adalet var. Teşri ayetlerle düzen kurulduğunda da aynı mükemmellikte adalet/düzen sağlanabilir. İnsan, tevhitle teşri ayetlerin tümünü kabul etmiş oluyor. Seçiyor, beğeniyor, kabulle teslim oluyor (İslam ve iman).

Müslüman ve müminlerden oluyor; “müslümancı”/”İslamcı(?)” ve “müminci(?)” olmuyor... Adımızı Allah-u Teala (c.c.) “müslim” ve “mümin” koymuş. “İnsanları Allah’a çağıran, salih ameller işleyen ve ‘ben Müslümanlardanım’ diyen kimseden daha güzel sözlü kimdir?” (Fussilet/33).

*Güneş (Şems) ve Ay (Kamer) surelerden ikisinin adıdır (91. ve 54. sureler).   

Güneş ve ay hem mekânda/evrende/semada hem de zamanda belirleyici, düzenleyici ayetlerdir.

*İnsanda düzen/denge bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkar. Tedaviyle denge/düzen/sağlık kazanılır.

*Karada ve denizde denge/düzen günahlarımız nedeniyle bozulur (Rum/41). İstiğfarla, tevbelerle, iman ve salih amellerle düzelir.

*İnsanın ölümüyle denge tamamen bozulur, kaybolur.

*Kâinat/evren de ilk surla, “kıyamet” ile helak olur, denge tamamen bozulur. (Gök dürülür, güneş söner, dağlar savrulur...) Tüm insanlar, hayvanlar ölür.

*Toplumlar da hukuk/adalet ile ayakta durabilir, dengelenir, düzene kavuşabilirler. Tevhide çağrı, adalete çağrıdır. İslam (tevhit) de adalet için, yalnızca Allah’a kulluk için. İlahi hukuk/adalet olmazsa, fesat/zulüm ortaya çıkar. Zulmün sonu ise parçalanarak yıkılmak, yok olmaktır, zillettir...    

Adalet ve barış ancak İslam’la sağlanabilir. Uygulanan beşeri sistemlerle/ideolojilerle mümkün olmuyor, olamaz da... Teşri adalet/düzeni yıkılmadan, kevni (tabiat) düzeni yıkılmaz; kıyamet kopmaz.

Rabbimizin adaletinden, lütfuna sığınalım. Vesselam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?