Reklamı Kapat

Bırakın deli desinler

Sıradan memur iken şef olmak için nelere katlandıklarını, şefken müdür olma yolunda çekilen zahmetleri, genel müdür olabilmek, milletvekili seçilebilmek, yeniden seçilebilmek, bakan olmak için bazılarının girdiği kılıkları, basından duyuyoruz.

Böyle bir ortamda bu yapılanların da normal hale geldiğini görüyoruz.

Bu yollara tevessül etmeyenlerin de iki taraftan dışlandığını görüyoruz.

Hatta eline haram imkânlar geçtiğinde onu değerlendirmeyene en yakınlarından en uzaktakilere kadar tepki gösterildiğini de duyuyoruz.

Duyuyoruz da hem devlet başkanlığı, hem ülkenin en zengini olmayı, hem istediği kadınla evlenme teklifi alan ve bu teklifi kabul etmeyeni bildiğimiz halde böyle ortamlarda hatırlamıyoruz.

Kur’an-ı Kerim’i okurken on bir defa “mecnun/deli” kelimesi geçer.

Ve bu “deli” kelimesini Firavun’a, Nemrut’a, Ad’a, Semud’a, Lat’a, Menat’a, Uzza’ya tapınan, onun ve çevresindekilerin koyduğu kurallara itaat edenler, insanları yaratan, yaşatan Allah celle celalühe itaat etmeleri gerektiğini söyleyen peygamberlere “deli” demişler.

Nuh aleyhisselama, Musa aleyhisselama “deli” demişler. Tarihimizde nice kahramanlarımız, Allah için canını verme yolunda yürürken “Deli…” ünvanını almışlar.

En son olarak ezanın Türkçe okutulduğu dönemlerde Meclis önünde, meydanlarda, bayram yerlerinde, statlarda, sinemalarda, ezan okuyanlara cezalar verilirken halk da onları kahraman ilan etmişler ve “Ezan delileri” demişler. Diyanet Ansiklopedisi’nin “Ezan” maddesine bakıverin.

Rabbimiz diğer peygamberlere de “deli” dendiğini şöyle haber veriyor:

 “O halde Allah’a firar edin. Şüphesiz ben, O’nun tarafından apaçık bir uyarıcıyım.” “Allah’la beraber başka ilâh edinmeyin. Şüphesiz ben, onun tarafından apaçık bir uyarıcıyım”

“Onlardan öncekiler bir peygamber geldiğinde yine böyle sihirbaz veya deli demişlerdi.”

“Hep birbirlerine bunu vasiyet mi ettiler? Hayır. Onlar azgın bir toplumdurlar” (Zariyat süresi ayet 51/52).

Musa aleyhisselamın çektiği çileleri anlatır Rabbimiz.

Ona da “deli” demişler.

Firavun’un sarayında bir eli yağda bir eli balda yaşarken kendisini peygamber olarak seçen Rabbinin emrine girince çileler başlar. Firavun’un etrafındakiler de onun yerinde olmak isterlerken Musa aleyhisselam o saraydaki saltanatı terk eder.

Görünüşte çile, dert, gam, keder, işkence var gibidir ama Rabbe olan imanıyla süslenen gönlün, dili de yine o Rabbin ismiyle ballanırsa o tadı dünyada hiçbir şey veremez.

Günümüz basınında, televizyonlarında, ev sohbetlerinde, kahvehanelerde dünyanın liderlerinin adıyla ağızlar kirletilirken Rabbimiz bize bütün sekiz milyar insanı yaratanın adının daha çok anılmasını ister:

“Ey iman edenler, Allah’ı çokça zikrediniz. “Sabah akşam O’nu tespih ediniz” (Ahzab süresi ayet 41-42).

Hatta sevgili peygamberimiz bu ayeti açıklar mahiyyette:

“Allah’ı öyle çok zikredin ki size, ‘mecnun/deli’ desinler” buyurmuş. (Ebu Ya’la, Müsned, Ahmed, Müsned, Ebu Said el Hudri hadisi, Müstedrek, Sahih, K. Dua, hadis no 1839).

Bir ismi de “Halim” olan Rabbimizin adını o kadar zikredelim ki sözlerimiz, ipekten yumuşak, tavırlarımız, yeni doğmuş çocuğun kulak memesinden daha yumuşak olsun.

“Metin” ismini zikredelim ki ten ve canımız, inkâr rüzgârlarının önünde eğilmesin, yalnız ve yalnız Rabbin huzurunda 24 saat onun emrinde olsun.

Rabbin bir tek emrini işlemekten bizi alıkoymak için önümüze dünyanın bütün paraları serilse, “Dünya tek devlet olacak ve sen başkanı olacaksın ama Batı’nın, doğunun put insanlarının kurallarına göre yöneteceksin” denilse, bütün güzeller emrine verilse, “Bana seni gerek seni” de, Sırat-ı Müstekıymde yürü de varsın “deli” desinler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?