Reklamı Kapat

Adaletli ve hayırlı yönetim

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Bir devlet başkanının, öldükten sonra hayırla hatırlanması, onun dünyadaki ikinci yaşamıdır.

Akıllı ve ferasetli bir devlet başkanı; vefası az, belası çok olan şu dünya iktidarının çeldirici cazibesine aldanmaz, kalbini onun geçici heveslerine bağlamaz. Çünkü bu dünyada adil devlet başkanı ebedi kalmaz, zalim devlet başkanı ise saadet içinde yaşayamaz. Akıllı lider, düşman çoğaltmaya çalışmaz. Çünkü düşmanlık korkutucu ve zor bir durumdur. Gelip geçici dünya iktidarı için düşmanlığı ve çatışmayı artıran kin ve nefret dilini kullanmaya ve insanlarla dalaşmaya değmez. Bir zamanlar bir devlet başkanı, zamanının muttaki bir âlimine gelir, önünde oturur ve ona: “Bana öğüt ver” der. Âlim zat: “Ey Devlet Başkanı, sana bir şey soracağım, ama cevabını doğru istiyorum” der. Devlet Başkanı: “Tamam, doğru cevap veririm” sözünü verir. Âlim zat: “Ey Devlet Başkanı, sana mal mı daha sevimlidir, yoksa düşmanlık eden nefsin mi?” diye sorar. Devlet Başkanı buna: “Mal, böyle bir düşmandan daha sevimli gelir” cevabını verir. Âlim zat: “Peki, bu kadar sevdiğin malı nasıl terk edeceksin ve hiç sevmediğin düşmanınla kabirde nasıl beraber olacaksın?” diye sorduğunda; Devlet Başkanı ağlar ve gözlerinden yaşlar boşalır ve: “Bu çok güzel bir nasihattir” der. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu kıssayı okumalı ve gereken dersi almalıdır. Geçenlerde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu kendilerini ziyaret ettiler. Aralarında buna yakın konuşmalar geçmiştir sanırım. Sayın Erdoğan konuşmalarında sıkça, hesap gününe vurgu yaptığı halde, nasıl oluyor da, faizci kapitalizmi ve materyalist eğitimi yürütüyor, AB’yi bir medeniyet projesi olarak benimsiyor, hâlâ ABD ve İsrail’i stratejik müttefik olarak görüyor, anlamakta zorlanıyoruz. Başkan Erdoğan’ın bu tercihleri, hak kitap Kur’an’a ve ahkâmına muhalif tercihler olduğu bilindiği halde, hangi gerekçelerle bu yanlış yola sapılıyor? Bilinmelidir ki bir devlet başkanı öldükten sonra, yaptığı adil veya zalim yönetimi ile anılır. Erbakan Hocamız hizmetleriyle, Karun ise, işe yaramaz servetleriyle anılıyor.

ŞEHİR VE MEDENİYET

Adaleti, şefkati, insafı, siyaseti hayırlı olan devlet başkanları tarafından yönetilen ülkelerde şehirler, yaşanılır bir şekilde imar edilir, medeniyet değerleri ise, bütün insanlığa saadet getirecek şekilde belirlenir ve ikame edilir. Peygamberimiz İran’ın adil hükümdarı Nuşirevan zamanında dünyaya gelmiştir. Nuşirevan, Peygamberimizin doğumundan iki sene sonra ölmüştür. Onun devrini: “Ben adil hükümdar Nuşirevan zamanında doğdum” diyerek övmüştür. Peygamberimizin Nuşirevan’dan adil hükümdar diye bahsetmesi, O’nun adil yönetimi sebebiyledir. Nuşirevan, ülkesini imar etmiş ve insanlar arasında adaletle hükmetmiş, devletin önemli işlerinde güzel tedbiri elden bırakmamış ve insanlara karşı güzel muamelede bulunmuştur. Ülkeler, devlet başkanlarıyla bilinir ve tanınır. Gerçek manada toprakların imar edilmesi, konutların yapılması, toprakların ziraata elverişli hale getirilmesi, doğal kaynakların işletilmesi ve su kaynaklarının bulunması onların eliyle olur. İşte Nuşirevan adil siyaseti ile israftan kaçınmış, ülkesini imar etmiş bir lider olarak tarihe mal olmuştur.

Adil devlet başkanı; geçmişte yaşamış adil hükümdarlar gibi, ülke topraklarını, toplumun refah ve saadeti içinimar eder. Ülke ne kadar mamur, huzur ve refah içinde olursa, insanların da devlet başkanlarına karşı vefaları ve teşekkürleri o kadar çok olur. Din ve düzen; lider ile, lider; kadro ile, kadro; imkan ve donanım ile, ekonomi; şehirlerin imarı ile, şehirlerin imarı; ancak insanlara adil davranmakla ayakta durur. Adil yönetim bir zihniyet işidir. Batı zihniyetinin benimsediği yanlış hak anlayışı ile adil yönetim olmaz. Adil yönetim Milli Görüş’ün benimsediği doğru hak anlayışı ile olur. Saadet Partisi’nin benimsediği “Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya” hedefi, Milli Görüş’ün doğru hak anlayışının ürünüdür. AK Parti; adil yönetim bakımından güncel bir yanılgıdır. Toplum; AK Parti’nin, adil bir yönetim taraftarı olduğuna inanıyor, ancak benimsediği AB müktesebatı gereği, zalim faizci kapitalizmi yürütüyor. Bu bir çelişkidir ve güncel bir yanılgıdır. Toplumun, bu güncel yanılgıyı fark edip Saadet Partisi’ni iktidara taşımadan adil bir yönetime sahip olmayacağını bilmesi gerekir.

HAYIRLI YÖNETİM

Hayırlı yönetim; haksızlığın olmadığı, hiç kimseye zulüm yapılmadığı adil düzen yönetimdir. Hayırlı yönetim; halkın yeteneksiz, beceriksiz ve cahil kalmasına rıza göstermez. İnsanlar, faizci kapitalist zulüm düzeninde huzur ve istikrar bulamaz. Bir ülkede işbirlikçi zalimler iktidarda ise, o ülkede her şey harap olur, insanlar dağılır, başka ülkelere göç ederler. Böylelikle ekonomi zayıflar, gelirler azalır, devlet hazinesi boşalır, insanların geçimi kötü olur. Çünkü duyarlı halk, zalim olan devlet başkanını ve yönetimini sevmez. Hayırlı yönetim; hayrın kıymetini bilen hayırlı toplum içindir. Toplum, hayrı istemediği sürece, hayırlı bir yönetime sahip olamaz. Bu ilahi bir kuraldır. Zulüm iki kısımdır: 1-Liderin halkına, kuvvetlinin zayıfa, zenginin fakire yaptığı zulüm. 2-Kişinin kendine yaptığın zulüm. Zulüm; faiz, kumar, haksız vergiler, israf, yolsuzluk, içki, zina ve taşkınlık gibi işlenen günahların insanlarda bıraktığı uğursuzluk nedeniyledir. Bu günahları işleyen, bunlara rıza gösteren bir toplum zulüm görür. Bu günahlara muhalefet edip kaçınan toplumlar, hayırlı ve adil bir yönetim ile ödüllendirilirler. Allah, yeryüzünde adaletten daha faziletli bir şey yaratmamıştır. Hayırlı yönetimin hayata ikame edeceği düzen adil düzendir. Adil Düzen, faizin, israfın, yolsuzluğun, adam kayırmanın, haksız vergilerin olmadığı düzendir. Buna da ancak Saadet Partisi’yle ulaşılır. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?