Reklamı Kapat

Peygamberler ve devlet başkanları

Bismillahirrahmanirrahim;

Alemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Allah, insanların saadeti ve adalet üzere yönetilmesi için iki grubu seçkin yaratmıştır: Bunlar, peygamberler ve devlet başkanlarıdır. Allah, peygamberleri kullarına; saadetin yolunu göstermek, adil düzeni telkin ve teklif etmek, uyacakları hak ve adalet ölçülerini öğretmek, adaletle hükmetmek, hikmetle yönetmek, örnek olmak, uyarmak, onları batılın, inkârın, şirkin, nifakın, günahın kirlerinden temizlemek için göndermiştir. Devlet başkanlarını ise Allah, hak kitabın ahkâmını ikame etmek, adil düzeni yürütmek, barışı sağlamak, düşmanlıkları ortadan kaldırmak, refahı temin etmek, insanları doğruya, iyiye ve güzele, faydalıya ve adalete yönlendirmek için seçmiştir. Islahın ve ifsadın, düzenin ve bozulmanın ipini onların eline vermiş, hikmetiyle halkın menfaat ve faydasını onlara bağlamıştır. Devlet başkanları, adil düzeni yürütürlerse peygamberlere varis olurlar ve toplum saadet bulur. Faizci kapitalizmi yürütürlerse firavunlara varis olurlar ve toplum zülüm görür.

PEYGAMBERLER

Peygamberler, her türlü kirden ve pislikten, isyandan ve sapıklıktan korunmuş kimselerdir. Emniyet ve güven, itimat ve barış onların karakteridir. Topluma güven ve barış ortamı sunarlar. Peygamberler insanlara açık delillerle gelirler. Yanlarında adaletin ölçüsü, indirilmiş bir kitap vardır. Topluma; gücün, kuvvetin ve malın nasıl kullanılacağını öğretirler. Bütün peygamberin insanlara telkin ettiği tek hak din İslam, barış düzeni ise adil düzendir. Peygamberlere itaat etmek, Allah’a itaat etmektir. Peygamberler bir şeye hüküm verdikleri zaman, müminler “işittik ve itaat ettik” derler. Peygamberler, insanlar için seçilmiş en güzel örneklerdir. Müminler, peygamberin getirdiği her şeyi almak, yasakladığı her şeyden de kaçmak zorundadırlar. Peygamberler, insanlara sadece hakkı tebliğ ederler ve adaletle hükmederler. Toplum, Allah’a ve Resul’üne itaat eder, saygı duyup sakınırsa, saadet bulur. Peygamberler, sadece Allah’tan korkarlar, kınayanların kınamasına aldırmadan, karşılaştıkları zorluklardan etkilenmeden toplumu kurtuluş yoluna davet ederler. Peygamberler, insanların hayatına hayrı, adaleti, yardımlaşmayı hâkim kılmaya çalışmışlardır. Zulmü, haksızlığı, sömürüyü, cehaleti, düşmanlığı, ahlaksızlığı kaldırmaya gayret etmişlerdir. Peygamberler olmasaydı, insanlar, kulluk ve adil düzen yolu bulamazlardı. Peygamberler, her bakımdan insana ve topluma liderlik yapmak üzere görevlendirilmiş emin kimselerdir.

PEYGAMBERİMİZ 

Allah, son peygamber olarak Peygamberimiz Hz. Muhammed’i göndermiştir. Müslümanların örnek alması ve arkasından gitmesi gereken tek lider Hz. Muhammed’dir. Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar için Peygamberimiz en güzel örnektir. Karanlığı aydınlığa çevirmek ancak, Kur’an’la ve Peygamberimizin önderliği, rehberliği, öğretmenliği ve eğitimi ile mümkündür. Peygamberimizin önderliği, rehberliği, öğretmenliği ve eğitimi olmadan insanlık, rahmete, saadete, huzura, barışa kavuşamaz. Nisa 170: “Ey insanlar; Resul size Rabbinizden gerçeği getirdi, şu halde kendi iyiliğinize olarak (ona) iman edin…” Peygamberimiz aşağıdaki hususlarda bütün insanlığa örneklik etmektedir. O, güzel ahlâkı, insanlara karşı davranışları, Allah’a olan kulluğu ile örnek bir insandır. O, hakkı batıldan ayırdıktan sonra hakka yönelmeye çağıran, uyaran, nasihat eden, yol gösteren bir mürşittir. O, kınayanının kınamasına aldırış etmeden, karşılaştığı bütün zorluklara sabrederek, davası için mücadele eden bir mücahittir. O, peygamberlerin tüm özelliklerini şahsında toplayan son peygamberdir. O, cehaleti ve zulmü İslam ile aydınlığa dönüştüren inkılâpçı bir önderdir. O, İslâm’ın maruf ve münker düzenini bütün insanlık, helal ve haram düzenini Müslümanlar için kurup adil bir düzeni başarıyla yürüten örnek bir lider ve devlet başkanıdır. O, her alanda insanlığın saadetini sağlayacak her şeyi tanzim edicidir. O, insanlığa bir açıklama ve Müslümanlar için yol gösterici olan Kur’an-ı Kerim’i sözleriyle ve fiilleriyle açıklayıcıdır. O, bütün insanlığın saadeti için savaşmayı, cihat etmeyi varlığının gayesi sayan Asr-ı Saadet ordusu ümmetinin başında, harp öncesi, harp anı ve harp sonrasında üstün askerlik örneği sergileyen muhteşem bir komutandır. O, kurulan bütün aile kurumları için örnek aile reisidir. O, ilim ve irfan alanında önder ve örnek şahsiyetler yetiştiren, cehalette zirve yapmış bir toplumu eğiterek, irşat ederek kıyamete kadar bütün insanlık için yol gösterici yıldızlar haline dönüştüren talim ve terbiyeci ve öğretmendir. Peygamberimiz bu sayılan ve benzeri hususlarda insanlığın ve inananların tek örneğidir. Milli Görüş, bu örnekliğe tabi olmaktır.

DEVLET BAŞKANI  

İnsanları ıslahın bedeli ağır, manevi mükâfatı çok yüksektir. Peygamberlerden sonra, bozulan insanlığı ıslah edecek olanlar, âlimler ve yöneten liderlerdir. Toplumda meydana gelecek bozulmalara, baskıcı ve dayatmacı zihniyetlere karşı durmak, âlimler ve yöneten liderler için bir iman borcudur. Faizci kapitalizme yenik düşmüş bir toplumu, kapitalist düzene karşı mücadele eden bir toplum haline getirmeye çalışan her Müslüman âlim ve yöneten lider peygamberlerin halifeleridir. Bu iki kesim, görevini hakkıyla yaptığında toplum huzur içinde yaşar. Hakkı ayakta tutan yöneten liderler, Allah›ın yeryüzündeki gölgesidir. İnananlar ise sadece hakkı ayakta tutan liderliğe itaat ederler. Adaletli lider; insanlar arasında adil davranan, zulümden ve fesattan sakınandır. Zalim lider ise uğursuzdur; onun ne saltanatı ne de mülkiyeti devam eder. Yeryüzünün mamur olması da, harap olması da devlet başkanlarının elindedir. Bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki, peygamberler için esas olan İslam, devlet başkanları için de esas olan adalettir. Adalet, İslam’dandır. Adaleti esas alan bu kapıyı Saadet Partisi tutmuştur. Çünkü Saadet Partisi’nin benimsediği temel zihniyet, Milli Görüş’tür. Saadet Partisi, adil düzeni telkin ve teklif etmekte, faizci kapitalizmle de zulüm ve kötülük düzeni olduğu için mücadele etmektedir. Gerçek budur ve mümin gerçeğe teslim olur. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?