Reklamı Kapat

Üstad Yasin Hatipoğlu ve görüşleri

Milli Görüş Hareketi ve Türk siyasetinin önemli şahsiyetlerinden birisi olan Yasin Hatipoğlu, sadece siyasi kimliğiyle değil, İslâmî ilimlere ve edebiyata vukufiyetiyle temayüz etmiş mümtaz bir şahsiyettir.

1935 yılında, Yozgat’a bağlı Sarıkaya ilçesinde dünyaya geldi. Kur’an-ı Kerim’i, nahiyenin hatibi de olan dedesi merhum Tevfik Hocaefendi’den, dini tahsilini Kayseri ulemasının önemli isimlerinden ikmal etti. Kayseri ve Adana İmam-Hatip Okulları’nda okudu ve İmam-Hatip Okulu’nu dereceyle bitirdi. Üniversiteye girebilmek için Yozgat Lisesi’ni de dışarıdan bitirdi.

İmam Hatip Okulu’nu bitirdikten sonra Yüksek İslâm Enstitüsü’ne kaydoldu. Alaca Belediye Başkanı olduğu dönemde, Ankara Hukuk Fakültesi’nin dışarıdan imtihanlarına girerek mezuniyet diploması aldı. Bir süre Ankara merkez vaizliği yapan Yasin Hatipoğlu, burada müesses nizamla barışık olmadığı için Çorum Alaca Müftülüğü’ne zorunlu tayinle görevlendirildi. 1963-1968 yılları arasında Alaca Müftüsü iken Alaca halkı tarafından büyük bir sevgi ve alaka ile şehrin belediye başkanlığına seçildi. O günlerin şartlarında eşi az bulunur hizmetlerde bulundu ve çevrenin sempatisini topladı.

1971 darbesiyle orta kısımları kapatılmış bulunan İmam Hatip Okulları’nın yeniden açılması için ciddi çalışmalarda bulundu. O zaman Çorum İmam-Hatip Okulu müdürü olan hemşehrisi Prof. Dr. Halis Ayhan Bey’in de katkılarıyla civar il ve ilçeler örnek öğrencilerle tarandı ve halka, okulların özellikleri tanıtıldı, öğrencilerin müstakbel hizmetleri gösterilerek anlatıldı.

1969’lu yıllarda Adalet Partisi’nden istifa ederek Prof. Dr. Necmettin Erbakan’la tanışma ve O’nun çalışmalarına katılma şerefiyle müşerref olduğunu söyleyen Hatipoğlu, 1970’te kurulan Milli Nizam Partisi’nin kuruluş çalışmalarına iştirak etti. Büyük sinemada yapılan ilk toplantıda heyecanlı bir de konuşma yaptı. Milli Nizam Partisi’nin kapatılma davasında avukatlığını yaptı. 1973’te Milli Selamet Partisi’nden Çorum Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Dört dönem milletvekili olarak görev yaptığı parlamentoda TBMM Başkanvekilliği görevini ve bir dönem Grup Başkanvekilliği görevlerini ifâ etti. D-8’in kuruluşunda aktif rol aldı.

Milli Görüş Hareketi’nin önemli şahsiyetlerinden Yasin Hatipoğlu, belediye başkanlığı, milletvekilliği, grup başkanvekilliği, TBMM Başkanvekilliği, vaizlik, müftülük, Hak-İş Konferadasyonu Genel Başkanlığı ve Milli Gazete yazarlığının yanı sıra iyi bir aruz şairidir. 70’in üzerinde şiiri bestelenmiştir.

Üstad Yasin Hatipoğlu ve rahmetli Ali Nar Hocamızın dostlukları Kayseri İmam Hatip’li yıllara dayanır. Hocamızdan sonra yayın yönetmenliğini devam ettirdiğim “İslâmî Edebiyat” dergisinde üstad Hatipoğlu’nun şiirlerini büyük bir zevkle yayınlamaktayız; zirâ daha yayınlanmamış şiir kitabı elimizde. İnşaallah, “Nihayet evet dedim, Efendim, Mescid-i Aksâ, Kim ki kan ağlar bana, Merhamet Yâ Rasulallah” ve nice şiirleri günyüzüne çıkartarak üstada minnetimizi sunmak niyetindeyiz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?