Reklamı Kapat

Bu proje Afrika’daki su sorununa çözüm olabilir mi?

Yusuf Çolak...

Dün sona eren Teknofest’te, “Dünya’yı Değiştirenler” adlı takımda “Havadan Su Üreten Cihaz” adlı projesini sergiledi…

Projeyi anlatmadan önce bir ‘gelecek öngörüsü’ olarak bir merakımı sizinle de paylaşmak istiyorum; acaba, Yusuf Çolak’ın geliştirdiği bu proje, uzun yıllardan bu yana susuzlukla adeta büyük bir mücadelenin içinde olan Afrika ülkelerine ‘can suyu’ olabilir mi? Bilemiyorum, ama ümit ediyorum ki böyle olsun. Zira, şu anda Afrika’da su kuyusu açılması oldukça maliyetli ama bir o kadar da gerekli bir hayır işi. Bu açıdan bakıldığında projenin daha da geliştirilmesi için özel ve kamu kaynaklarıyla desteklenmesi, Sivil Toplum Kuruluşlarının da bir ucundan tutması gerekiyor diye düşünüyorum.

***

Yusuf Çolak’ın, “Havadan Su Üreten Cihaz” adlı projesinin ayrıntılarına gelince;

Proje, dünyadaki su problemini çözmeyi amaçlıyor. Günümüzde, Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında su sorunu yaşanıyor. Eğer böyle devam eder ve önlem alınmazsa ülkemizde de yeterli su temini sorun olacak.

***

Tam da bu aşamada proje sahibi Yusuf Çolak’a kulak verelim;

“Projemde ilk olarak yağmur oluşumunu araştırdım. Yağmur oluşumunda sıcak havanın soğuk bir tabakaya çarpması sonucunda havadaki su buharının yoğuşup yeryüzüne yağmur olarak indiğini öğrendim. Ardından ben de aynı yağmur oluşumunda olduğu gibi yapay bir soğuk tabaka elde etmeye karar verdim. Ve bakır borulardan oluşan bir sistem tasarladım. Sistemde bakır boruların içerisinden devir-daim motoru sayesinde sürekli olarak soğutucu bir akışkan geçirdim ve devamlı soğuttum. Bu soğutmayı kesintisiz yapmak için kullandığım sistemin enerjisini de güneş panelleri ile sağladım. Bu sayede devamlı olarak soğuyan ve bakır boruların içinden geçen soğutucu akışkanımız bakır boruları soğutmuş oldu. Soğuyan ve bakır borulara çarpan hava (havadaki su buharı) ise yoğuşarak damla damla su elde etmeye başladı. Bu sayede havadan su elde etmiş oldum…”

Nasıl ama…

Proje TÜBİTAK ödülü aldı. Ayrıca İsveç’te düzenlenen “Gençler Su Ödülü Yarışması”nda ülkemizi temsil etti. Bunun dışında birçok yarışmada derece aldı.

***

Yusuf Çolak, 2000 Sivas doğumlu. Sivas’ta büyüdü. Çalışmalarına lise yıllarında başladı. Ankara Mektebim Koleji mezunu.

Şu anda Okan Üniversitesi’nde tam burslu olarak “Pilotaj” bölümünde eğitimini sürdürüyor.

***

Çok iyi düşünülen, tasarlanan ve hayata geçirilen Teknofest’te birçok projeyi gezdim, proje sahibi gençlerle konuştum.

Benim böyle bir şeye gücüm yetmez ama devlet yapabilir; bu projelerin her biri mesela TRT tarafından tanıtılabilir. Destek istenebilir… Desteklenebilir…

Desteklenmesi gereken o kadar genç beyin var ki… Zaten, beyin göçünün tersine çevrilmesi Teknofest’in amaçlarından biri değil mi?

İşte fırsat…  

O TABLODA SADECE ERBAKAN HOCA YOK!

IMF; Uluslararası Para Fonu. İngilizcesi, International Monetary Fund.

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, 1969 darbesinden sonra yönetimi üstlenen Cemal Gürsel var!

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, Milli Şef İsmet İnönü var!

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, nam-ı diğer ‘Baba’, ‘morrison’ Süleyman Demirel var!

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, Bülent Ecevit var!

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, 12 Eylül darbesinden sonra yönetimi üstlenen Bülent Ulusu var!

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, Turgut Özal var!

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, Tansu Çiller var!

* IMF ile anlaşma yapan isimler arasında, Recep Tayyip Erdoğan var! (2005 yılında, 36 ay vade ile, (stand-by numarası 36 olan) IMF’den 6 milyar 662 milyon dolar borç alındı.) 

Kaynak: Hazine ve Maliye.

***

Bilmem dikkatinizi çekti mi;

IMF ile stand-by anlaşması yapmayan tek bir isim var; Milli Görüş lideri ve Refah-Yol Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan…

ERBAKAN VE MART TEZKERESİ

1 Mart tezkeresi…

Irak krizi konusunda AKP hükümeti tarafından 25 Şubat 2003’te TBMM’ye sunulup genel kurulda reddedilen ve tam adı “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için Hükümet’e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi” olan tezkere…

Erbakan Hocamızın çabalarını unutmak ne mümkün!

TBMM’deki oylamadan önce, Erbakan Hocamız ABD’nin bu tezkere ile elde etmek istediklerini ve Türkiye’nin aleyhine olacak durumlarını basireti ve feraseti ile gördü.

Hoca’nın yıllar sonrasını gören öngörüsü bir kez kendisini burada gösterdi.

Peki, ne yaptı, Milli Görüş lideri? Medya organlarını ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Artı, çok sayıda milletvekili ile tek tek veya gruplar halinde ya da telefonla görüştü, milletvekillerine durumu anlatan mektup gönderdi. Millî Gazete bu süreçte kilit bir rol üstlendi.

Erbakan Hoca tüm bu faaliyetlerinde şu mesajları verdi; “Şayet bu tezkere geçer de, Irak’ta Müslüman kanı akıtılırsa, o kadar Müslüman’ın kanını bırakın, bir tek bebeğin kanının akıtılması karşısında bile, siz değil, yedi göbek sülaleniz başınızı secdeden kaldırmasa da bu vebalin altından kalkamazsınız!”

Hatırlatmak istedim…

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

* Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarafından 25 Eylül 2019 tarihinde Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu düzenleneceğini, sempozyum boyunca 12 farklı ülkeden, 60 farklı üniversiteden 250 akademisyenin katılımı ile sadece Erzincan ve ilçeleri tarihinin ele alınacağını, biliyor musunuz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Abdurrahman Serdar -

G.Antep'te bir Mennan Usta Vardı. Her gittuği memlekette, her gördüğü makinanın resmini ve prospektüsünü kafasına yerleştiriyor ve gelip, Gaziantep'te taklidini

yapıyordu, tıpkı ÇİNLİ VE GÜNEY kORELİLER GİBİ. Fakat, ne yazık ki, hiçbir Vali o kişi ile

ilgilenip, becerisinden Devletin azami derecede yararlanmasına imkan sağlamadı.

Valiler ekseriya, bu gibi memleket meselelerine kafa yoracağına, 19 Mayıs'ta

hangi kızla, ne türlü dans edeceğine kafa yoruyordu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 14:12

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?