Reklamı Kapat

Kavanoz kapağı ve Yusuf Suresi

Haber şaka gibi.

“Böyle sıkıntı görülmedi! Sadece 1 koli kaldı.

Son günlerde esnaflar, dükkânlarının camlarına, ‘Kavanoz kapağı kalmadı’ yazıları asmaya başladılar.

İstanbul Toptancılar Çarşısı’nda da kavanoz kapağı, sadece bir esnafta 1 koli kaldı.

Esnaf, ‘Bu sene gerçekten ciddi derecede sıkıntı yaşadık. Bir kamyon mal geliyor yarım saat içerisinde bitiyor. Türkiye’nin bütün illerinden bir talep var. Günde bin kişi beni arıyor. Elimizde sadece 1 koli var başka yok. Bunun siparişi 2 gün önceden verildi, 1 kamyon geldi sadece 1 koli kaldı. Şu anda fiyatı 40 kuruş. Van’a kadar arayan var. Bütün Türkiye’den arıyorlar çünkü kimsede kapak yok. Sadece bizde oldu kapak. Yeni siparişte bulunduk ama fazla bir şey yok. 200-250 koli mal gelecek, şimdiden ön siparişlerin hepsi alınmış hemen hemen. Gelmeden tükenmiş durumda’ dedi.

Başka bir esnaf, ‘2003’den beri İSTOÇ’tayım, böyle bir kapak sıkıntısı görmedim. Bu sıkıntı domates ucuz olursa çözülmez, zor’ dedi.”

Kavanoz kapağı meğer  “var yılı” ile ilgili bir sorundur zira domates çok boldur.

Geçtiğimiz kış mesela patates de dar yılı yaşanmış, bire on fiyatı yükselmişti.

Domateste “var yılı” olduğunu anlatmaya devam etmekteler, “Kavanoz kapağını bulabilirsek satışlar çok iyi. Bu sene kavanoz kapağında çok ciddi problemler yaşandı. Bu sene özellikle domatesin fiyatı düştüğü için kavanoz kapağı çok ciddi anlamda talep gördü. Bu da muhtemelen fabrikaların hazırlıksız yakalanmasından dolayı oldu. Ben 5 senedir perakende sektöründe hizmet veriyorum ilk defa böyle bir sorunla karşılaştım. Gelen müşterimiz kavanoz kapağı var mı diye soruyor. Biz bu soruyu duymaktan şaşırdık. Çok ciddi anlamda yoğunluk var” şeklinde konuştu.

Başka bir esnaf ise, “Talepler çok büyük. Geçen sene domates 8 liraydı bu sene 70 kuruşa kadar düştü. 20 konserve yapacak insan 40 konserve, 60 konserve yaptı. Düzce’ye kapak getirmeye gittim. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden gelirken arkadan birisi selektör yaptı. İSTOÇ’a geliyormuş beni durdurdu. Zaten trafik de vardı. İki koli kapağı aldı. Parasını verdi. Köprüde kavanoz kapağı sattık. Buraya da gelince zaten 3 dakikada araba bitti.”

Şaka değil elbet.

Yusuf Suresi’nde anlatılanlar gibi yaşananlar; “Siz âdetiniz üzere yedi yıl ekersiniz. Ekini biçtiğiniz zaman yiyeceğiniz az bir miktarın dışındakileri başağında bırakın.

Bundan (yedi yıldan) sonra yedi kurak yıl gelecek.(Tohumluk için) depolayacağınız az bir miktarın dışındaki, önceden biriktirdiklerinizi (o kurak yedi yıl) yiyecek.

“Sonra onun ardından da bir yıl gelecek ki orada insanlar bol yağmura kavuşacak ve o yıl (meyve) sıkacaklar, (hayvan sağacaklar).”

Dar yılından sonra var yılında yağmurlar yağacak, yemyeşil çimenler fışkıracak, nebatat şenlenecek, üzümler tonlarla olup şıralar sıkılacak, yağmurun yeşerttiği çimenlerden yiyen inek ve koyunlardan sütleri sağmaya insanlar yetişemeyecekler.

Kıtlık ve bolluk yıllarını anlatırken Yusuf Peygamber, kalmayan kavanoz kapakları da Kur’an’daki bu sureyi anımsatmakta.

*(Yusuf Suresi; 47, 48, 49)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mine Alpay Gün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?