Reklamı Kapat

Rusya Masasında Anayasa

Müslümanlar kendi hukukunu bilmeyince başkaları silah zoruyla hukuk dayatıyor. Demek isteniyor ki siz daha ne olduğunuzu bilmiyorsunuz biz size ne olmanız gerektiğini öğretelim. Dikkat ne olduğunuzu öğretelim değil ne olmanız gerektiğini öğretelim deniliyor. Böylece kendi hukukunu yazamayanların hukukunu başkası yazmaya kalkıyor. Doğrusu nedir? Müslümanların kendi hukukunun İslam hukuku olduğunu öğrenip her anlamıyla bunu hayata geçirmeleridir. Eğer Müslümanlar kendi hukukunun ne olduğunu bilselerdi muhtemelen başkaları kendilerine silah zoruyla hukuk dayatamayacaklardı. İslam hukuku iğneden ipliğe her şeyi kapsayan, her şeyi düzenleyen üstün bir hukuktur.

Dünya tarihinde üç ana hukuk var. İlki Roma hukuku, ikincisi İslam hukuku ve üçüncüsü ise Fransız İhtilali’nden sonra doğan laik hukuk. İlk ikisi din kaynaklı hukukken üçüncüsü beşeri kaynaklı hukuktur. Günümüzde İslam ülkeleri denen birçok ülke de dâhil aşağı yukarı bütün ülkelerde laik hukuk var. Sıkıntı da tam bu noktada çıkıyor. Halkı Müslüman ülkelerin hukuk sistemleri laik hukuktur. Müslüman halk neden bir dinsiz gibi yaşamak zorunda! Bunu dayatanların dayandıkları güç nedir? İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer burası! Hukuk mevzusunu neden açtık?

Suriye’nin anayasası yazılacak. Kim ya da kimler yazacak bu anayasayı? Rusya, İran ve Türkiye. Peki Suriye’de adam yok mu! Suriye halkının ille de bize bir anayasa yazın diye bir talebi mi var! Ne adam yokluğu ne de Suriye halkının böyle bir talebi! Bunlar işin içinde bile değil. Dahası ‘iş’e yaklaştırılmıyorlar bile. Suriye anayasasını üç ülkenin yazması kararını kim veriyor? Suriye anayasasını üç ülke yazmıyor Suriye anayasasını Rusya yazıyor. İran ile Türkiye yeşillik olsun diye masada. Kaldı ki yeşillik olsun diye olmasa bile Türkiye’de hangi hukuk geçerlidir. Tabi ki laik hukuk geçerli. Rusya’da hangi hukuk var tabi ki laik hukuk var. Rusya ile Türkiye arasında hukuk bağlamında bir fark yok. Peki, neden Rusya?

Osmanlı İmparatorluğu’nu içeriden ve dışarıdan ‘çalışma’yla yıkanlar Osmanlı topraklarını ellerine cetvel alıp bölmüşlerdir. Sınırları çizdikten sonra ülkelere kendi emperyalist emellerine hizmet edecek kendi yazdıkları anayasaları silah zoruyla dayatmışlardır. Amaç İslam hukukunu Osmanlı topraklarından söküp atmaktır. Atmışlar mı? Maalesef atmışlardır. Türkiye’nin anayasasının Müslüman Türkler tarafından yazılmadığını anayasanın laik anayasa olması kanıtlamıyor mu? Kanıtlıyor. Müslüman halkın anayasası İslam’dır ama Türkiye anayasasında İslam yok. Devletin dini bile mevcut değil. Tamamen laik anayasa. Şimdi Suriye anayasası için hukuk açısından Türkiye’nin masada olması ile Rusya’nın masada olması arasında bir fark var mı? Bu konuda esas sorulması gereken neden Rusya?

İngiltere yüz yıl önce yüz yıl çalışıp bölüp parçaladığı Osmanlı İmparatorluğu (ki Birinci Dünya Savaşı sırf Osmanlı’yı ortadan kaldırmak için çıkarılmıştır) topraklarını, yüz yıl sonra neden Rusya masasına bırakıyor? İngiltere yani Avrupa bu toprakları tokatlamaktan yoruldu mu ki Rusya’ya yani Asya’ya bırakıyor? Suriye anayasasını neden Avrupa ülkeleri yazmıyor da Asya ülkelerine bırakıyorlar? Burada bir bit yeniği yok mu? Biz geçen asrın başından beri tokatlıyoruz; Müslümanların dinlerini aldık ellerinden, dillerini aldık ellerinden, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını aldık ellerinden, topraklarını aldık ellerinden artık gerisini Rusya’ya mı bırakıyoruz diyorlar. Suriye toprakları ABD, Rusya ve Avrupa ülkeleri tarafından işgal altında. Acaba Rusya’ya masayı kur biz geliyoruz mu diyorlar. Çünkü hepsi aynı amaçta. Hepsinin işi Müslüman doğramak. Suriye anayasası denilince Türkiye’nin ilk yılları geliyor akla. Çocukluğumuzdan beri Türkiye için bize söyledikleri gibi yarının Suriyeli çocuklarına da bağımsız Suriye diye söyleyecekler.

Türkiye ne kadar bağımsız bir ülke ise gelecekte Suriye de o kadar bağımsız olacak!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?