Reklamı Kapat

Sorun gider

Problem, zorluğun fark edilmesidir; çözüm ise kolaylığın… Bu perspektife sahip olanlar bilinçli eylemleri tetikler, kalanla yetinmez ve seçenek üretir. Çünkü yeni bir seçenek sunmak, meydan okumadır! Gelecek sadece hayalini kurduğumuz değil, tasarladığımız şey olduğundan; bu idrake sahip olanlar meydan okumak zorundadır.

Meydan okuma, çeki düzen vermekle başlar. Herkesin baktığı yere bakıp, başkasının görmediği şeyleri görme becerisini geliştirmekle yol alır. Sermayesi kafasında olanlarla, sermayesi kasasında olanları buluşturarak çözüme varır. Önce paydayı büyütür, sonra adil paylaştırır. Çünkü tekeden süt-laç yapmanın başka yolu yoktur!

Sorun giderenler zorlamaz, sadece çözüme davet eder. Çünkü sorunu basitleştirecek sosyo-ekonomik faktörlere, kuşağın farkındalığına ve teknolojinin trendine vakıftır. Zorluğu aştıran haritaya, kolaylığı sağlayan metoda ve karar destek mekanizmasını güçlendirecek modele sahiptir. Böylelikle önce kolaylaştırır, sonra sadeleştirir, sonunda basitleştirir. Hayatın öznesinin, umut olan insan olduğunu bilir.

Umut olmak, alternatifleri görmek ve yeni yol haritaları hazırlamaktır. Bu açıdan fikir, tutarlılık, seviye, derinlik ve ahlak üzerinde dikkatlerini yoğunlaştıranlar, rotalarını yeniden gözlemlemelidir. Sahip oldukları bilginin “hâl dili”ne dönüşmesini tetiklemelidir. Çünkü hâl dili, yeni bir bakış açısı ve davranış biçimini değiştirecek seçenekler sunar. Geçmiş tecrübelerden ders çıkaran, yeni söylemlere kapı aralayan bu süreç, yeni tercihlerin de habercisidir.

Yeni tercihler sunmak için; beyin bir donanım, akıl bir yazılımdır! Donanımı değerlendirecek bir akıl, kaçış yolu aramaz, çıkış yolu arar! O halde; hissettiğini söyleyen ama gereğini yapmayanların “sözle eğleme” tuzağına düşmeyin (alternatif var). Yönetimi, sadece bir tutku ya da talep olmaktan çıkarın, sorumluluk hassasiyetinizi yükseltin (gönüllü ol). Potansiyelinizi hafife almayın, idealinizi önemseyin ve iradenize gülümseyin (çare var)! Ve yıkım insanları ele geçirmeden (tespit), insanlara yeni bir yol haritası (teşhis) çizen bir çaba (tedavi) içinde olun! Sadece sorun gider (in), aksi takdirde; sorun olan gider (out)!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?