Reklamı Kapat

Öğretmensiz Ders

Geçtiğimiz pazartesi günü okullar erken rezervasyonla açıldı. Her yıl olduğu gibi yine eğitim sistemindeki geleneksel bir şeyi değiştirme fikirsizliğinin yürürlüğe girdiğini hep birlikte milletçe gördük! Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı her yıl oturup bu sene nasıl ederiz de eğitimi daha kötü hale getiririz diye epeyce kafa yoruyor. Her yıl şapkadan farklı renklerde tavşan çıkarıyor. Bu yıl erken rezervasyon tavşanı çıktı şapkadan. Alınan kararla okullar bir hafta erken açıldı. Gerekçesi mi? Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekçe gerekmez! Değişiklik olsun da nasıl olursa olsun! Eğitim sistemindeki değişiklik gelenekseldir! Dur bakalım bu yıl ne değişecek! Acaba neyi değiştirsek! Sanıyorum bakanlıkta değişiklik için yazı-tura atılıyor! Yazı gelirse okullar erken açılacak tura gelirse her zamanki gibi açılacak diye yazı-tura atılmış şansa bakın ki yazı gelmiş olacak okullar erken açıldı! Tura gelseydi her zaman açıldığı zamanda açılacaktı! Tüh be! Ya bir de dik gelseydi! Ne olurdu acaba! Okullar hiç açılmayacak kararı alınabilirdi! Buna da şükür!

Milli Eğitim Bakanlığı’nda okulların erken açılması kararı alınırken okullara öğretmen lazım olduğu unutulmuş anlaşılan! Okulları bir hafta erken açalım denmiş, bu karar alınmış, sonra herkes dağılmış! Kararın uygulanması için ne lazım diye düşünmek hiç kimsenin aklına gelmemiş! Eğer karar uygulanmak üzere alınsaydı okullarda öğretmen olurdu! Her okulda öğretmen eksikliği var. Dersler boş geçiyor. Veliler örneğin matematik dersinin neden öğretmeni olmadığını sorduğunda okul yöneticileri öğretmen atanmadığını söylüyor. Bazı okullarda da öğretmen atanmış, gelecekmiş ama henüz intikal etmemiş. Veliler öğretmenin ne zaman geleceğini soruyor okul yöneticileri öğretmenin yola çıktığını söylüyor. Belli ki atanan öğretmen ki gerçekten atanmışsa o da şüpheli ya, İstanbul’a gelmek için Hakkâri’den yola çıkmış olacak ki bir hafta geçmesine rağmen halen öğretmen yok ortada! Zannederim öğretmen at sırtında geliyor! Konaklaya konaklaya yol alıyor! Ne de olsa uçak icat edilmedi daha! Daha otobüs de icat edilmedi! Ne yapsın öğretmen! Onca yolu tepmek kolay mı! Kim bilir kaç hafta sonra gelir matematik öğretmeni! Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin bütün şehirlerinde öğretmen eksikliği var. Binlerce atanmamış öğretmen umutsuzca atanmayı beklerken okullarda öğretmen eksikliğinin olması Milli Eğitim Bakanlığı’nın üstün gayretlerinin bir göstergesidir! Öğretmen atanmayı beklesin öğrenci öğretmen beklesin veliler kafayı yesin! Bakın nasıl da topyekûn bir eğitim seferberliği!  

Peki, öğrenciler ne yapacak eksik öğretmen olan okullarda? Yazı-tura oynayacak! Nasıl olsa Milli Eğitim Bakanlığı yazı-tura atarak sistem değiştiriyor, yazı-tura atarak öğretmen atıyor, yazı-tura atarak öğretmen atamıyor! Ah keşke yazı gelseydi öğretmen atasaydık tüh be yazı gelmedi öğretmen atamıyoruz okullara! Öğretmeni ücretli öğretmen yaparak rezil etmeyi daha çok seviyoruz Milli Eğitim Bakanlığı olarak! Aynı masada oturan öğretmenin biri kadrolu diğeri ücretli öğretmen. Yani biri kadrolu dört bin maaş alırken diğeri ücretli iki binle yetinmek zorunda! Adalet Türkiye’de sadece bir ders kitabının adıdır! Adaletin dersi var kendisi henüz atanmamış! Atanmayı bekliyor!                       

Sayın Milli Eğitim Bakanı’na hatırlatalım; okullarda biliyorsunuz ki öğretmen olur, öğrencilere ders anlatır, hani siz de okula gitmişsinizdir, okullarda öğretmen olduğunu bilirsiniz! Okulların erken rezervasyonla açılması kararını eğer uygulamak için aldıysanız okullarda öğretmen olması gerekir! Yoksa okula sadece öğrenciler bir hafta erken gelsin öğretmenler gelmesin mi diyorsunuz! Biz okulları öğrenciler için bir hafta erken açtık öğretmenler için değil mi diyorsunuz millet olarak biz de bilelim! Eğitim sistemimize göre bilmek önemli değilse de!

Ülkemizde en iyi ders boş derstir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?