Reklamı Kapat

Müslüman gençlere-5

Namazlarınıza özen gösterin. Çünkü iyi kılınmış bir namaz, direniş bilinciniz, ahlakınız, ruh terbiyeniz ve manevi olgunluğunuz için yüzlerce vaaz ve nasihatten, binlerce kitap ve makaleden, saatlerce süren eğitimlerden daha tesirlidir...

İslami çalışmaları, yoğunluğu, toplantıları ve faaliyetleri bahane ederek cemaatle namazı terk etmeyin. Kamplarınızda ve toplantılarınızda namazın cemaatle kılınmasına büyük önem gösterin.

Allah adına yapılan bir toplantı için saatlerce yolculuk yapıp, mesafeleri aştıktan sonra aynı toplantıda bir araya gelenler,  o toplantı süresince onlarca namaz vakti geçmesine rağmen bir kez bile aynı mescitte de bir araya gelip cemaatle namaz kılamıyorlarsa, bir şeyleri yanlış anlamışlar demektir.

Allah adına yapılan bir toplantıya katılmaları için kilometrelerce uzaktaki kardeşlerini defalarca arayan, yoklama yapan, büyük bir ciddiyet gösteren İslami hareket yöneticileri ve sorumluları da, o toplantıya katılan kardeşlerini namaz vakitlerinde mescide toplamak için de aynı ciddiyeti göstermez ve gerekli planlamaları yapmazlarsa, onlar da bir şeyleri yanlış anlamış demektir.

Çünkü Allah için bir araya gelişlerinde, toplanmalarında ve faaliyetlerinde bereket olsun isteyen bir topluluk, önce Allah’ın her gün beş vakit namazda toplanın ve bir araya gelin emrini uygulamak için gayret eder.

Cemaatle namazı koruduğunuz gibi namazınızın ruhunu da koruyun! Çünkü namazınız ruhunu kaybederse siz de ruhunuzu, heyecanınızı, ihlâsınızı ve mücadele azminizi kaybederseniz. Namazın ruhu, huşu ve ihlâstır.

İslam’ı bir bütün olarak yaşamaya gayret edin! Evet, İslam, cihattır, siyasettir, mücadeledir ama aynı zamanda İslam; güzel ahlaktır, akraba ve komşuya iyi davranmaktır, eşlere nezaketli olmaktır, ana-babaya hürmettir, harama bakmamaktır, yalan söylememektir, borcunu ödemektir, sözünde durmaktır, işçinin hakkını vermektir, gıybet etmemektir, zulme direnmektir, sabırdır…

Dava ve teşkilat görevlerinizden asla taviz vermeyin ama şunu da bilin ki; zafer için bir davanın hedefinin hak olması yetmez, o davanın kadrolarının ve mensuplarının; ahlaklarıyla, ibadetleriyle, ticaretleriyle, siyasetleriyle, aile hayatlarıyla, haram-helal hassasiyetleriyle, hak davayı temsil edebilecek kaliteye ve donanıma da sahip olmaları gerekir. Davayı temsil edebilecek bir yaşantı içinde sürekli gayret edin.

İslami çalışmaların bereketi takvadadır. Çalışmalarınızda İslami ilkelerden asla taviz vermeyin. Daha popüler olmak için Müslüman’ın vakarlı duruşunu asla zedelemeyin. Faaliyetlerinizde, haremlik-selamlık ve mahremiyet ilkelerini ihlal etmeyin. Unutmayın! Bereket yoksa başarı da yoktur…

İbadetlerinizde gevşeklikten kaçının ve günahlardan mümkün olduğunca uzak durun. Çünkü günahlara müptela olmak ve ibadette gevşeklik göstermek düşmandan daha tehlikelidir. Çünkü Allah, günahkâr ve O’na itaatte ciddiyetsiz bir topluluğa asla yardım etmez. Asla aklınızdan çıkarmayın! Biz sayımız az olduğu zaman değil, Allah’ın yardımını kaybettiğimiz zaman yeniliriz…

İşlerinizi ihlâsla yapın. Unutmayın! İşinizi ihlâsla yapıyorsanız, onu insanlar görse de bu durum amelinize bir zarar vermez. Ama işi yaparken ihlâsınız yoksa onu insanlardan saklasanız da amelinizin size bir faydası olmaz. Hiç aklınızdan çıkarmayın! İhlâsını kaybedenin, kaybedecek bir şeyi kalmamış demektir…

İslam düşmanlarına asla özenmeyin, onları övmeyin, örnek göstermeyin, meşrulaştırmayın! Bilin ki; en büyük zillet, Allah’ına, Peygamberine, kitabına, dinine ve değerlerine düşmanlık edenleri överek, methederek ve yücelterek, kulların nazarında izzet bulabileceğine inanmaktır. Âlemlerin rabbi olan Allah’ımızın talimatını hatırlayın! "Kim izzet istiyorsa bilsin ki, bütün izzet Allah'ındır" (Fatır, 10).

İslam'ın doğru ilkeleri üzerine yanlış fikirler inşa edilmesini reddedin. Hak ve adaleti öncelerken; itikat, ibadet ve ahlakı ötelemeyi reddedin. İslam bir bütündür. Onun ilkelerini birbiriyle yarıştırmayı reddedin. İdeolojik ve platonik bir Müslümanlığı reddedin!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?