Reklamı Kapat

Çalım ekonomisi

Kafamıza oturmayan bir anlayışa hizmet ediyoruz ve bu süreç insanlığa hizmet etmiyor. “İnsanlığa hizmet etmesi gereken kaynakların belirli ellerde toplanmasına” da engel olmuyor. Mesela faiz, insanın yükünü sürekli ağırlaştırıyor. Faiz yüküne karşı olmak kadar, bu yükü hafifletecek unsurlara sahip olmayı da konuşmalıyız. Çünkü alışveriş mantığını anlamadan, paylaşım ekonomisi kurgulanamadığından, karşıtlık üzerinden yol alamayız.

“Geleceğin dünyasında faize dayalı bir sistemin yerini risk paylaşımının esas olduğu katılımcılığın aldığı yeni bir finansal mimariye bırakacağına inandığını” söyleyenler, önce müeyyidelerinin ne olacağına karar vermelidir.

Bugün ihtiyaç olan şey; “kredi muslukları”nı açmak değil, bu muslukların doldurduğu havuzdaki delikleri kapatmaktır. Çünkü deliklerle dolu bir havuza, baraj bile dayanmıyor.

Delikleri kapatmak yerine günü kurtaran icraatlar açıklamak, “üreten, istihdam eden, ihracat ve yatırım yapan insanları bu zor dönemlerinde yalnız bırakmaktır”!

Sermayenin tabana yayılmasını ve doğrudan finansa erişimi sağlayan sermaye piyasalarının sistem içindeki ağırlığının artması, “dönüşümün seyircisi değil, bir aktörü olmak”la sağlanabilir.

Aktör değil de faktör olunduğunda, üretim ve refah artışına katkı yapması gereken sistem bile maalesef ekonominin tamamına hükmeden ve istikrarı tehdit eden bir konuma gelir.

Bu noktada alternatif üretmek isteyenlerin soruları nettir: “Ekonomiyi menziline alan bir yapı”ya karşı cesur ve kararlı adımları kim atacak? Ekonomideki asimetrik savaşı “boşa çıkarmayı başarmak” için, küresel yeniden yapılanmayı sorgulayacak kadrolarla ne zaman tanışılacak?

Bu kadrolarla teknolojik fırsatları değerlendirebilecek ekosistem mimarisi için yoğun bir çaba içine ne zaman girilecek?

Sadece daha fazla kazanma hırsıyla işleyen bir ekonomik sistemin sonuçları, sadece ekonomik olmaz!  Sosyal ve beşeri maliyetler de getirir.

Çalıştıkça kazancı azalan bir kısır döngü, ahlaklı oldukça kaybeden bir açmaz oluşturur. Ve insanla değer arasındaki makas sürekli açılır.

Geldiğimiz yer burası ve “oturup bu düzenin üzerimize yıkılmasını bekleyemeyiz”! Mevcut ekonominin sadece alım ekonomisi değil, “çalım ekonomisi”ne dönüştüğü anlaşıldı.

Üstelik paylaşmayı, üretimi ve ahlaki değerleri göz önünde bulunduranlar şaşkın: “top nerde be”!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?