Reklamı Kapat

Kamber Çal: İmam Hatip algısı 2020'de bambaşka olacak!

Kamber Çal... ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Başkanı.

Kamber Bey’le, Malatya'da gerçekleştirilen ve şiarı 'liyakat ve ehliyet' olan kurultayı izleyen gazeteciler olarak sohbet ettik. Sohbette Kamber Bey’in şu mesajları dikkatimi çekti:

* “Fen ağırlıklı proje imam hatipler... Göreceksiniz, 2020’de patlama yapacak bu İmam Hatipler...”

* “Bizim dönemde vardı; Cuma namazı tatbikatı. Ne oluyordu? İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencileri, meslek öğretmenleri eşliğinde mahalle ve köy camilerine giderek Cuma namazı kıldırıp, vaaz verirdi. Bu tatbikatların yeniden başlamasını ben de istiyorum. Şunu da unutmadan; İmam Hatip okullarının şu anda yüzde 55'i kız öğrenci...”

* “İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri oranı şu anda yüzde 25. Bunun daha da düşürülmesine karşıyız...”

Şunu sordum Kamber Bey’e; “İmam Hatip okulları bina, sosyal mekânlar, laboratuarlar, sınıf mevcutları bakımından çok iyileştirildi. Buraya kadar tamam ama bu okullarda şuur ve bilinç kaybı var. Buna ne diyorsunuz?”

Kamber Çal bu tespite farklı bir bakış açısıyla yaklaştı; “Bizim dönemimizle kıyaslamak yanlış olur. Bugünün okulları ile karşılaştırmak gerekir diye düşünüyorum...”

Bir hususun daha altını çizdi Kamber Bey; “28 Şubat sürecinde bazı İlahiyat Fakülteleri kapatıldı. Meslek dersi öğretmeni yetişmedi. Bu durum İmam Hatiplerin niteliğini etkiledi.”

Son derece ilginç bir tespit…

***

Bu sohbetten yola çıkarak, ‘proje İmam Hatip Liseleri’ konusunda biraz bilgi vermek istiyorum;

* İmam Hatip Liseleri arasında proje okulu olan toplam 413 okul bulunuyor. Bunlar fen ve sosyal bilimler, hafızlık, spor, geleneksel ve çağdaş sanatlar ile dil ve uluslararası okul programlarını uyguluyorlar. Merkezi sınavla öğrenci alan proje okullarının sayısı ise 314.

* Fen ve sosyal bilimler projesi uygulayan 313 İmam Hatip Lisesi bulunuyor. Bu programda hem Fen Liseleri hem de Sosyal Bilimler Liselerine eşdeğer ders programı uygulanıyor. Proje okullarından bazıları hem fen ve sosyal bilimler programı uygularken örneğin dil veya başka bir programı da uygulayabiliyorlar.

* Dil eğitimine proje okullarında büyük önem veriliyor. Bugün İmam Hatiplerde toplam 36 okulda 6 dilde eğitim yapılıyor. İngilizce 16, Arapça 15, İspanyolca 2, Almanca 1, Rusça 1 ve Çince 1. Hazırlık sınıfı olan bu okullarda öğrenciler iki dili birden öğreniyor.

* Hafızlık programı uygulayan liselerde ise öğrenciler eğitimleriyle birlikte hafızlık çalışmalarını sürdürüyorlar.

* Proje okulların bir türü de uluslararası İmam Hatipler.

* Proje okullar ilk mezunlarını gelecek yıl (2019-2020) eğitim öğretim yılında verecek. Bu yıl yapılan üniversite sınavında imam hatip lisesi öğrencileri ilk yüzde 17 öğrenci, ilk binde ise 130 öğrenci olarak yer aldı. Önümüzdeki yıl bu sayının katlanarak artması bekleniyor.

VAKIF ÖĞRENCİ YURTLARI NİÇİN HÂLÂ KAPALI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kurultay konuşmasındaki şu cümlesine dikkat çekmek istiyorum;

“Anadolu’nun zeki çocuklarının okuyup kaymakam vali, hâkim, savcı, diplomat olmasına tahammül edemediler. Ne dediler, sen git temizlikçi ol, tarlada, bahçede çalış. Niye, başörtülüden hâkim, savcı doktor olamaz! Bunu yakıştırdılar...”

***

Bu cümleler bana şunu hatırlattı;

Devlet bünyesinde (Vakıflar Genel Müdürlüğü), 1990’lı yılların sonuna kadar vakıf öğrenci yurtları vardı.

Anadolu’nun zeki ama imkânı olmayan çocuklarının okurken barındığı, sığındığı evleriydi, bu yurtlar.

Ben de bu yurtlarda kalarak okuyabildim, İmam Hatip Lisesini... Yoksa okuyamazdım…

28 Şubat darbesi, bu yurtların üzerinden silindir gibi geçti.

20 yıldır bu yurtların kapıları kilitli!

Sahi, neden açılmıyor bu yurtlar?

İMAM HATİP KURULTAYI’NDAN FARKLI NOTLAR...

* ÖNDER Başkanı Kamber Çal, Kayseri Develi İmam Hatip Lisesi mezunu. İşadamı. MÜSİAD, İlim Yayma Cemiyeti, Birlik Vakfı, TÜRES (Türkiye Turizm ve Restoranlar Derneği) üyelikleri yaptı. Halen sağlık ve gıda sektöründe ticaretle iştigal etmekte. Pozitif enerji veren rahat bir kişiliği var.

* Kurultayda gözlerim bir ismi aradı; Halit Bekiroğlu. Kamber Bey’den önceki ÖNDER başkanıydı Halit Bey. Çok önemli hizmetlerde bulundu. ÖNDER'in yeni genel merkezi de Halit Bey döneminde hayata geçti. Keşke tüm ÖNDER başkanları bu kurultaylara katılabilse...

* Daha Malatya gidişi uçakta başlayan, Kurultay boyunca da sürekli hareket halinde olan bir isim daha vardı; Süleyman Köse. Süleyman Bey, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Teşkilatlanma Başkanı. Kurultayın her yıl yoğun katılımla devam ettiğini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

* Kurultayı takip eden bir avuç gazeteci idik; Emin Gökçegözoğlu (TRT), Ayşemine Alioğlu (Yeni Şafak), Ayhan Yağızer ( ÜLKE TV), Yakup Köse (Star gazetesi), Fatma Gülşen Koçak (Yeni Akit), Adnan Öksüz (Milli Gazete), Sümeyye Ertekin Yıldız (Tohum dergisi), Emeti Saruhan (Gerçek Hayat dergisi), Recep Yeter (gazeteci-yazar).

* Türkiye’nin her yanından katılım oldu, Kurultay’a. Bu isimlerden biri de, Ankara Valisi Vasip Şahin’in Erzincan İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı, eski TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir’di. Kurultay sonunda tüm katılımcılarda hâkim olan hava, ‘memnuniyet’ti.

* Malatya'ya gitmişken Darende'ye gitmeyi çok arzu ettim. Özellikle Somuncu Baba'ya... Ama kısmet olmadı. Vuslat bir başka bahara...

*Şunu da eklemek isterim; Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ÖNDER tarafından okullara yapılan ve Turkcell’in sponsor olduğu 100 tane ‘Z kütüphane’ Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Malatya’daki törenle açıldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

S.bilaloğlu - Adnan Bey,

Bir İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat mezunu olarak dini eğitim ve öğretim hizmetleri alanında da 30 yıllık hizmetimizle bir müktesebat sahibi olabilceği görülebilecek bir kardeşiniz olarak şunu ifade etmek istiyorum: İmam Hatip Liseleri için son 20 yıldır yapılmak istenenler, gösterilen gayretler gerekli ve takdire şayan. Ancak kemmiyet esaslı yürütülen bu çalışma ve planlamalar yanında diğer liseler gözden kaçırılıyor gibi. Aslında İmam Hatip Liselerinden çok oralarla ilgili bir takım plan ve projeler geliştirilmeli ve çalışmalar yapılmalı. Şimdiki minval üzere yürütülen çalışmalar kapsamında neslimizin bir kısmını peşinen kayıp kabul ediyor, sistemin içerisinde azınlığı oluşturan bölümü ayırım algısını ıskalayarak öncelemiş oluyoruz. Topyekün sistemi ele almamız gerekir diye düşünüyorum. İsabet etmişsem bir sevap ile yetinir, hata etmişsem affımı dileyerek , selam ve muhabbetlerimi sunarım.

Sabri Bilaloğlu - Belçika

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 01:05

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?