Reklamı Kapat

Hoş geldin Hicrî 1441

31 Ağustos 2019 Cumartesi günü, 1 Muharrem 1441’e tekabül ediyordu. 1 Muharrem, yani yeni yılın başlangıcı. Hıristiyan kültüründe mühim yeri olan “Milâdî yılbaşında” bu İslâm ülkelerinin mağazalarının vitrinleri, “Hoş geldin 2019” yazılarıyla dolmuştu. Merak ettim, Hicrî yılbaşı için, “Hoş geldin 1441” diyen bir mağaza, bir işyeri var mı, diye. Sırf bu merakımdan çarşıya gittim, mağazaların vitrinlerine baktım. İnanır mısınız, koca şehirde Hicrî yılbaşına “hoş geldin” diyen bir tek mağazaya rastlayamadım. Bu durum çok garibime gitti, çok üzüldüm, Hicrî yeni yıl adına hayıflandım.

Hicrî yılın ilk ayı olan Muharrem’in İslâm tarihinde çok büyük ehemmiyeti vardır. 10 Muharrem hem “kurtuluş günü”, hem, “zulme ve zorbalığa karşı şanlı direniş günü”dür. Kader-i İlâhî, 10 Muharrem’de pek çok mühim hâdise gerçekleşmiştir. Meselâ;

Nuh Aleyhisselam ve beraberindeki müminleri taşıyan gemi, altı ay sular üzerinde seyahat ettikten sonra 10 Muharrem’de karaya oturmuştur. Yeryüzü küfür pisliğinden bütünüyle temizlenirken, bütün kâfirler boğulurken müminler kurtulmuştur.

Hz. Musa Aleyhisselam ve beraberindeki Ben-i İsrail ahalisi, bir mucize eseri denizin yarılmasıyla Firavun’un zulmünden o gün kurtulmuşlar, Firavun ve etbâı ise denizde boğulmuştur.

Hz. Yunus Aleyhisselam o gün balığın karnından kurtulup sahil-i selamete çıkmıştır.

Hz. Eyüb Aleyhisselam o gün şifa bulmuştur.

10 Muharrem’de daha pek çok mühim hâdise gerçekleşmiştir. Bu hâdiselerden biri de Hz. Hüseyin’in ve beraberindeki Ehl-i Beyt mensuplarının Kerbelâ’da şehit edilmeleridir. 

Hz. Hüseyin (r.a.), “Hak davadan” taviz vermemek, zalimlere boyun eğmemek adına başını feda etmekten çekinmemiştir. Bu, kıyamete kadar gelecek bütün imanlı insanlara örnek olacak bir davranıştır.

Hz. Hüseyin, Ehl-i Hal ve Akd Meclisi’nce seçilmiş, meşru halifedir. Yani İmam-ı Kebir’dir. İslâm devletinin meşru idarecisidir. Ancak karşısında zorba bir güruh vardır. Kuvvete dayanan, “Hak kuvvettedir” diyen gasıplar taifesi. İslâm devletinin bu zorbalardan kurtulması için kuvvete ihtiyaç vardır. Kûfe ahalisi, İmam Hüseyin’e (r.a.) destek vermeye söz verdi. Hz. Hüseyin de bu söze güvenerek yola çıktı. Ancak “gayr-i meşru siyaset” devreye girdi ve daha Hz. Hüseyin yolda iken Kûfe ahalisi saf değiştirdi, daha doğrusu “kalleşlik” yaptı ve zalimlerden taraf oldu. Hz. Hüseyin Kerbelâ’ya geldiğinde bu tabloyu gördü. Ancak o, “Kuvvet haktadır” diyordu. Haktan taviz vermeye yanaşmadı. Yanındaki bir avuç yiğitler topluluğu da… Neticede, tarihin en acı hâdisesi gerçekleşti. Peygamber Efendimizin (a.s.m.) sevgili torunu, İmam Ali (r.a.) ile Hz. Fâtıma validemizin ciğerparesi ve yakınları hunharca şehit edildiler. O tarihten sonra Kûfelilerin ve dolayısıyla Iraklıların da yüzü gülmeyecekti.

İşte bu elim hâdiseden dolayı 10 Muharrem kurtuluş günü olduğu gibi, aynı zamanda gözyaşı dökme günüdür. Bu elim hâdiseyi her hatırlayışta şahsen benim gözlerim yaşarır. Bu günü hatırlayıp gözyaşı döken Alevi kardeşlerimin bu kadirşinaslığını takdir ile karşılamaktayım. Rabbim, “Hak”tan yana olan ve zulmü reddedip zalimleri sevmeyen herkesten razı olsun…

Yeni bir Hicrî yıla girdik. Ümitle doluyuz. Şahsen iki şeyden birini bekliyorum: Ya kıyametin kopmasını, ya da İslâmiyet’in yeryüzüne hâkim olmasını… Ayet-i kerimelere ve hadis-i şeriflere bakıp ümitlenmekteyim. İslâm düşmanlarının, bütün kâfirlerin sinek kanadı kadar değerinin, gücünün ve ehemmiyetinin olmadığını bilmekteyim. Rabbim Müslüman topluluğunu uyandırsın, basiret ve cihat şuuru versin. Bu yeni yılın, bağrı yanık ve mazlum Müslümanlar için müjdelerle dolu geçmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.

Şehrimizde hiçbir vitrinde yazılmamış olsa da ben şehrim adına özür diliyor ve “Hoş geldin Hicrî 1441” diyorum. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren 1400 yıldan beri kullandığımız takvim hatırlanır ve esnafımız vitrinlerini, “Hoş geldin Hicrî 1442” yazılarıyla süsler…  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burhan Bozgeyik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?