Reklamı Kapat

Müslüman kadın sosyal medya hesabını nasıl kullanmalı?

Günümüzde internet ve sosyal ağların oluşturduğu mecralar ile ifade özgürlüğü, bilgi alışverişi, haber alma ya da bilgiye ulaşmak çok kolay hale gelmiştir. Fakat bu durumun kolay olması beraberinde birçok toplumsal, ahlaki, hukuki problemleri de beraberinde getirmiştir. Sosyal medya da paylaştığımız her sözü, her cümleyi, her bilgi veya ifadeyi dikkatli bir şekilde adap ve ölçütlerle paylaşılmasına dikkat etmeliyiz.

***

 ‘Sosyal Medya’yı genel yapı itibari ile kullanım açısından incelersek gerçek hayatın bir parçası olduğunu görür ve bu mecralarda da bir takım kurallar ve bir akış dahilinde olduğunu görebiliriz. “Adab-ı Muaşeret” dediğimiz görgü kurallarını, hayatımızda önemli bir unsur olan sosyal medya içinde kullanmamız ve gerçek yaşamımızda dikkat ettiğimiz değerleri, davranışları ve ahlaki hassasiyetlerimizi sosyal alanlarda da gösterebilmemiz gerekir.

***

Özellikle kadınların erkeklerden daha aktif bir şekilde kullandığı sosyal mecralarda özel yaşamların yayınlanması, beğenme ve beğenilme gibi isteklerin oluşması, kullanıcıları o doğrultuda paylaşım yapmasına sevk etmektedir.

Dünya üzerinde yaşadığımız sürece her şeyin bir düzeni ve kuralları mevcutsa, yaşamımızın bir parçası olan sosyal medya alanlarının da bir kuralı olması gerekir. Özellikle Müslüman hanımların, bu alanları kullanırken dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu unutmamalı ve ona göre paylaşım veya ifade özgürlüğü sağlamalıdır.

***

Sosyal mecraların durum ve paylaşım özelliklerinin de bulunması bireylere, özel yaşamlarını yayınlamaları ve beğenilme isteğine de fırsat vermiştir. Sosyal medyada kadın kullanıcılar, görüşlerini özgürce dile getirip kendi perspektifinden yorumlayıp paylaşabilmektedir. Fakat gerçek yaşantımızda olduğu gibi sanal mecralarda da kullanılan üslup, paylaşımların içerikleri diğer kullanıcılar üzerinde olumlu veya olumsuz etki bırakmasına sebep olabilmektedir.

***

Facebook, Twitter, İnstagram, WhatsApp gibi sosyal ağlar yaşamımızda, aktif bir şekilde iletişim halinde olmamızı, duygu ve düşüncelerimizi ifade edebilmemizi sağladı.

Peki, bunların da belli bir ölçüsü yok mu? Tabi ki var.

***

Herhangi bir haberi veya yazıyı paylaşırken onun doğruluğu nedir, araştırıp kaynağını belirterek paylaşmamız gerekir. 

Çünkü gündem oluşturmak adına, yaşanmış eski ya da photoshop ile düzenlenmiş görselleri paylaşmakla o ortamda fitnenin ve karmaşanın oluşmasına sebebiyet verebiliriz.

***

Sosyal medya mecralarında yazışmaların ve paylaşımların dili, kırıcı ve kaba olmamalıdır. İfade özgürlüğünün olduğu yerde herkes farklı düşünce de olabilir. Fakat bu gibi ortamlarda kadın,  kendi ifadelerine dikkat etmeli; kimsenin kalbini, onurunu kırmayacak şekilde ifadeler kullanmalıdır.

***

Günlük paylaşımlarda mahremiyet kavramına önem vererek, kişi kendini ve özelini ifşa etmemeye özen göstererek paylaşımlarını o doğrultuda yapmalıdır.

Kurulan sofraları, yedikleri ve içtikleri... fotoğraflayarak paylaşmak insanları buna maruz bırakmak hem toplumsal - medya ahlakına ve de İslam ahlakına aykırı bir davranış olmaktadır.

***

Sosyal medyada kendi adına hesap açmayıp, fake (sahte) hesap açmak ve bu hesapla, başkalarının paylaşımlarının altına kötü yorum yapmak veya  gizliliğin arkasında “troll” dediğimiz bir hale bürünerek düzeni bozmak ve algı oluşturmak da sosyal medya ahlakına aykırı durumdur.

***

Her Müslüman, yaşadığı yerde ve her şartta tebliğ görevini yapması gerekir. Bu durum sosyal medya kullanımında da geçerlidir. Bir Müslüman kadın, sosyal hesaplarındaki profilinde de tebliğde bulunması, sosyal medyasını öldükten sonra da bırakacağı bir amel defteri gibi görüp ona göre kullanması gerekir.

***

Müslüman bir kadın, günlük hayatında konuşma üslubuna, diline dikkat etmesi, sosyal mecralarda yazdığı paylaşımları, dil bilgisi ve imla kurallarına uyması ve güzel bir üslupla anlatması gerekir.

***

Ne kadar paylaşım o kadar takipçi diye düşünmeyin! Aile hayatınızı ve çocuklarınızı bu nedenden dolayı sosyal medyaya feda etmeyin! Reklam amaçlı da olsa ev hayatınızı, giyim ve kuşamınızla alakalı paylaşımlarınıza dikkat etmeli, edep ve haya içerisinde içerik üretmelidir.

***

Elbette değerli bulduğumuz sözleri ve yazıları paylaşmak önemlidir, fakat kendine has üslubu ve fikirleri paylaşmak, insanı değerli kılan en önemli ayrıntılardan biridir. O yüzden bir kişinin hayata karşı bir duruşunun olduğu gibi, sosyal ağlarda yazıp çizdiği paylaşımlarında bir duruşu ve anlamı olması gerekir.

***

Müslüman bir kadının, gerçek hayatta bir duruşu, bilgisi, ahlakı, tavrı ve tarzı olmalıdır. Sanal dediğimiz sosyal mecralarda da bu tavrını ve duruşunu bozmadan en örnek bir şahsiyetle yansıtmalı. Topluma, kişilere bu şekilde örnek olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sedanur Bulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?