Reklamı Kapat

İslâm laikliği reddeder

“İslam dini soyut bir inanç, insan hayatının akışından uzak bir vicdan ya da birtakım ibadet kuralları olmadığı gibi, hayatın diğer yönlerine başka kaynaklara dayanan kanunlar hükmederken sadece insanın şahsi hallerine hükmeden şeriat kuralları da değildir.” (1)

İslâm, yerli veya yabancı müsteşriklerin kendisine kurmak istediği tuzağa düşmeyecek ve din-dünya ayrımı yalanıyla asla vicdanlara hapsedilmeyecektir.

“İnsan hayatını bir kısmını dini, bir kısmını da din dışı diye ikiye ayırmak İslâmi bir yaklaşım değildir. Bilakis bu taksim sömürgeci Batı Hıristiyanlığından alınmıştır. İslam’da hiçbir şekilde “din adamı”, “siyaset adamı”, “ilim adamı” gibi ayırımlar yapılmamıştır. İslam biri dini, diğeri dünyevi olan iki ayrı otorite de tanımıyor. İslam kültüründe siyasete karışmayan bir din veya dinsiz bir siyaset anlayışına da rastlamıyoruz. İslam, hayatın tümünü iç içe sokmuştur. Ruhun bedenle bütünleşmesi gibi. Nasıl ki insanın bir parçasına ruh, bir parçasına da ceset diyemezsek; din-dünya, din-devlet diye bir ayrım da yapamayız.”

 “Dini devletten ayırma fikri (laiklik) Avrupa’nın tohumudur. Bu tohum bizim toprağımızda çıkmadı ve bizim toprağımızda yeşermedi. Dolayısıyla laiklik, bizim inancımıza ve Müslümanca düşünmemize yön veremez.” (2)

 “Bir Hıristiyan’ın dini devletinden veya devleti dininden ayrıldığı zaman ne dinine ve ne de devletine zarar gelir. Çünkü Hıristiyanlıkta iki otorite vardır. Biri dini otoritedir ki; onu papa temsil eder. Bir de dünyevî otorite vardır. Onu da kral, cumhurbaşkanı veya yardımcıları, hükümet adamları temsil eder. Burada devlet dinden ayrılınca din dimdik ayakta kalır. Çünkü güçlü ve oturmuş bir otoritesi vardır. Râhib ve rahibeler çeşitli yerlerde diledikleri gibi, hiçbir devlet baskısı olmadan çalışırlar. Ama İslâm böyle değildir. Devleti İslam’dan ayırdığınız zaman İslâm otoritesiz kalır. Dayanacağı hiçbir kuvvet bulamaz.” (3) Bunun için İslam’ı temsil ve Müslümanların haklarını koruma görevi Müslümanların halifesine verilmiştir. Yani devletsiz bir İslam düşünülemez.

Aslında muharref İnciller doğası icabı laikliği kabul etmeye müsait, hatta muhtaçtır. “Kayserin hakkı kaysere, Tanrı’nın hakkı Tanrı’ya” şeklinde İncil’de açıkça zikredilen ayetler bunun çok net bir göstergesidir.

“Esasen Avrupalılar bizim inandığımız şekliyle Yüce Allah’a hiçbir zaman inanmadılar. Her şeyi bilen, kuşatan, idare eden, yerin ve göğün sahibi ve idarecisi, insanlar arasında hükmedici, peygamberleri gönderici Allah düşüncesi Hıristiyanlıkta hiç olmadı. Batı’nın ilah düşüncesi Aristo’nun tarif ettiği gibi zatından başka hiçbir şeyi bilmeyen, kâinattan haberi olmayan, tıpkı İngiliz Kraliçesi gibi miskin, emri altındakilere hükmedemeyen birisi. İslam böyle bir ilahı tanımıyor. Kayseri, Allah’a ortak değil kul sayıyor. Müslüman; Allah dışında bir Rab, dost tanımaz. O’nun koyduğu kanunlar dışında bir kanun kabul etmez. (4)

“Deki benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (5)

 “İslam insan hayatıyla ilgili helal ve haramlar koymuştur. İnsanlar arası ilişkiler, aile hukuku, siyasi ve malî haklar, İslâm ümmetiyle diğer milletlerin ilişkileriyle ilgili kanunlar koymuştur. İslam fıkhı; cenabetten temizlenmekten tutun cihada; yeme içme adabından devlet kurmaya kadar uzanan fert ve toplum hayatının bütün alanlarıyla alakalı hükümler koymuştur.” (6)

“İslam’da din adamı yoktur. Âlimler ve fâkihler vardır. Bunlar da Allah’ın kitabını açıklarlar. Allah’ın helal kıldığını haram, haram kıldığını helal kılma yetkileri yoktur.” (7)

“İslam ülkelerinde laikler en büyük düşman olarak İslam fıkhını görüyorlar. Çünkü İslam fıkhı; İslam’ı nazari ve temsili âlemden, uygulamaya ve dünyada cereyan eden olaylara indirgiyor. Onların bu düşmanlığı insan ve toplum hayatıyla ilgili İslam fıkhının hükümleriyle laik kanunların çatışmasından ileri geliyor. Mesela zina, faiz, içki, kumar gibi yasakları; kısas ve hadlerle ilgili cezaları Allah Teâlâ koymuştur.” (8) Bunları hangi Müslüman inkâr ederse -hafazanallah- dinini inkâr etmiş olur.

“Müslüman; Allah’tan başka Rab aramayan, Allah’tan başka veli, yol gösterici edinmeyen, Allah’tan başka hüküm/kanun koyucu tanımayandır.” (9)

“İslâm, bütün olarak insanın risaletidir. Bütün hayat kademelerinde ve var oluş yapısında insanın risaletidir. İslâm Allah’ın hidâyetidir. İnsan hayatının her kademesinde ne tarafa yönelirse, ne yöne giderse gitsin İslâm onunla beraberdir. Çocukluğunda, gençliğinde, yetişkinliğinde, olgunluğunda ve yaşlılığında İslâm daima onunla beraberdir. Birbirini izleyen bütün bu aşamalarda da insan için Allah’ın sevdiği ve hoşnut olduğu, ideal yönetimi ve sistemi çizer. (10)

“Kitap ve sünnette; inanç, ibadet, iktisat, ictimaiyyat, savaş, barış teşri ve kaza, ilim ve kültür meseleleriyle hüküm ve idare meseleleri açıklanmıştır. Fâkihlerimiz “Şunu bilin ki din işleri, inançları, ibadetleri, adabı muameleleri ve cezaları kapsar” sözleriyle bunu ifade etmektedirler.” (11)

(1) Muhammed el-Hasen, el-Mezâhibu ve’l Efkâru’l-Muasire Fil İslam, 277

(2) Yusuf el-Karadavi, el-İslami ve’l-İlmaniyye Vechen li Vechin, 51-52

(3) el-İslam Ve’l-İlmaniyye, 55

(4) el-İslam Ve’l-İlmaniyye, 54

(5) En’am, 162

(6) el-İslam Ve’l-İlmaniyye, 54

(7) Mustafa Stbai, Haza Hüvel-İslam, 1/33

(8) el-İslam Ve’l-İlmaniyye, 119

(9) el-İslam Ve’l-İlmaniyye, 107

(10) Yusuf el-Karadavi, İslâm Nizamı, 140

(11) Said Havva, İslam, 10.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

08

Hüseyin - Laiklik demek Allah u Teâlâ yi sadece camide kabul edip dışarda benim Allah im yok Allah i dışarda tanımam demek tır . Allah'ın izniyle laiklik kalkacaktır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 09:16
07

Mustafa Aydin - DIN OLMAZSA YANI KALPTE ALLAH CC KORKUSU OLMAZSA BUGÜNKÜ GIBI INSANLAR TERÖRIST OLUR HIRSIZ OLUR HER TÜRLÜ PISLIGI YAPAR HERKESIN BASINA POLIS DIKEMEZSIN DIN OLURSA SERIAT OLURSA DÜNYA GÜZEL OLUR AHIRET GÜZEL OLUR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 14:12
04

Ceza Yok - Bakara 256 dinde zorlama yoktur der ama yaşadığımız topraklardaki devlet din dersini okullarda zorunlu olarak öğretiyor ve ayrıca devlet din ve devlet işlerini ayıran laiklik cümlesini ihlal ediyor sen devletin bir kurumu olan milli eğitim bakanlığı bünyesinde insanlara zorunlu olarak din dersini öğretiyorsun hem dinen yanlıştır hemde laikliğe yanlıştır bir şekilde yasa dışı olarak yapılıyor bu ve ikincisi madem laiklik din ve devlet işlerinin ayrilmasiysa neden diyanet işleri bakanlığı devletin bir bakanlığı burda anayasa ihlali zaten yapılmaktadır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 21:36
06

Mustafa Kasadar - @Ceza Yok 04 nolu yoruma cevabı: Dinde zorlama "ben Müslüman değilim" diyenler için yoktur. Zira iman olmayınca amel de olmaz.

Ancak "ben Müslümanım" diyen ve mükellef olma şartlarını taşıyan kişilere zorlama yapılır. İslam devletinde Müslüman olduğu halde namaz kılmayanlar en hafif ceza olarak hapsedilir.

Ayrıca; İslam, içki, kumar, zina, hırsızlık gibi suçların karşısına ceza koymuştur. Bunlar "Ben de Müslümanım" diyen insanı dinin emirlerine uymaya zorlama değilse nedir?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Ağustos 14:55
03

Abdurrahman Serdar - Bu konuda dileyenler Sadık Albayrak'ın " üç din ve 3 şeriat karşısında laiklik" Kitabına

da bakabilirler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 16:54
02

Abdurrahman Serdar -

Bugünün Müslümanları da İSLAMI namazı kıldıktan sonra CAMİYE kilit vurarak HAPSEDİP çarşıya, cadde - sokağa süslüman kadınlı-erkekli doluyorlar. Böyle olunca, yeri geliyor, bir Hristiyan veya Yahudi'nin Muamelesi Müsliminkinden daha düzgün kalıyor. Çünkü Müslüman İslamı BİLMİYOR, bellemek de istemiyor. Yaşamak da dalaveresine uygun düşmüyor. İmamlar safların düzgün olmasına 5 vakit dikkat çektiriyor amma, MUAMELENİN DÜZGÜN olmasına hiç dikkat çekilmiyor.Nasıl olsa ALLAH Mührü almış, AF MEMURLUĞU yapıyor ; İNSAN ESKİCİSİ sanki. İslamın ŞARTI 5 (beş)'miş. Berekt bunu bilen epeyce var. Fakat, bu 5 Şartın ALT BAŞLIKLARI oluğunu BÜ ŞEKİLDE hatırlatan da yok, hatırlıyan da.

Bu ALT Başlıklara RİAYET edilmeden 5 Şartın boş kalacağını söyliyen, hatırlatan, hatırlıyan

devedeki kulak gibi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 16:42
01

Erdinç - Bir müslüman olarak bu düşüncenize asla katılmıyorum.

Devletin dini olmaz. İnsanların dini olur.

Devlet soyut yani tabeladır. İlla ki devletin dini olacak diyorsanız o da ADALET olmalıdır.

Laiklik bir din değildir. Bir yönetim biçimidir.

Laiklik yönetim biçimi, Devletin tüm insanlara her konuda eşit mesafede adaletle durmasıdır.

Uygulama da hatalar yanlışlar olabilir. Ama laiklikten asla vazgeçilmemelidir.

Bırakın bu sonu gelmez tartışmaları.

İslam dininin ilk tek kaynağı Kuranı Kerimi hayatınızın dışına atan onu anlamadan okuyan mezarlık ölü kitabı yapan siyasetçilerin saraylar da lük siçinde yaşaması için aldatma racı yapılan toplumların haline bakınız. Zulüm cahillik adaletsizlik üretimsizlik kan yalan talan efendi köle ilişkisi tecavüz vb her türlü kötülük günah arşa çıkmış.

Kuranın dediği gibi bu kafa değişmezse ALLAH bu kavimleri yok eder yerine iyi insanların iyi müslümanların olduğu topluluklar meydana getirir.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 21 Ağustos 08:54
05

Mustafa Kasadar - @Erdinç 01 nolu yoruma cevabı: Erdinç Bey;

Brnim peygamberim Hicretten sonra başkenti Medine olan bir İslam Devleti kurmus ve vefat edene kadar on yıl bpyumca bu devletin başkanı olmustur

Bu devlette yürürlükte olan yasa ise Islam şeriatı olmuştur. Gerçek bu kadar yalın.

Artık dileyen deledigi yolu seçer ama yolların sadece birisi hakikata ulaşır. Bu yol da Allah'ın son peygamberimin yolodur.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 22:24


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?