Reklamı Kapat

Bu kitap niçin bu kadar önemli?

Merhum Ali Nar Hoca’nın “İslam İnancı” eseri, Ağustos 2019’da (daha taze), yeniden gözden geçirilerek yayına hazırlandı. Kitap, Ravza Dağıtım aracılığıyla okuyucularla buluştu.

Ali Nar Hoca’nın bu kitabı bir bakıma, “İslâm Akidesi ve İslâm’ın Dünya Görüşü”yle anlatmaya çalıştığı “Ehl-i Sünnet Akâidi”dir ve dünya hayatının insan için değerlendirilmesidir.

İşte, Ali Nar tarafından yıllar önce yazılan ve akademik boyutta Ravza Yayınları tarafından bugünlerde basılan İslam İnancı kitabı, “Tevhid-Akaid-Kelam” meselelerini ayrıntılı şekilde incelemekte, gerek kullandığı metod dolayısıyla akademik camiayı, anlatım üslubu olarak da her kesimden okuyucunun faydalanacağı, her kütüphanede bulunması gereken bir eser.

“İslâm İnancı” kitabı, klasik akaid kitaplarından farklı. Zira, kitapta, genel akaid konularının haricinde derin kelam meselelerine değinilmiş.

Kitabın başka bir özelliği de son yıllarda ortaya çıkan bozuk fırkaları da işlemiş olması. Mesela, 20. Asır Bid’atçileri başlığıyla, Cemaleddin Afgani, Muhammed Abduh ve Reşit Rıza tarafından ortaya atılan fikirlere ve dinde reform çabalarına dikkat çekilmekte. Ayrıca son yıllarda gündeme gelen dinlerarası diyalog, tarihselcilik ve Kur’an Müslümanlığı konusunda Müslümanlar uyarılmakta.

Klasik akaid kitaplarında görmeye pek alışık olmadığımız bu tür uyarılar kitaba farklı bir zenginlik ve anlam katmakta.

Kitap, 11 bölümden oluşuyor; birinci bölümde İslam inancı hakkında temel bilgiler verilmekte, ikinci bölümde tevhid, akaid ve kelam hakkında tarif ve tanıtmalar yapılmakta. Üçüncü bölümde inanç mezhepleri işlenmekte ve sünnete uyan ve uymayan anlayışlar irdelenmekte. Burada tarih boyunca Ehl-i Sünnet ve Sünni yoldan sapan fırkalar ve mezhepler konu edinildikten sonra dinde reform, dinler arası diyalog, tarihselcilik ve Kur’an Müslümanlığı hakkında değerlendirmeler yapılmaktadır. Dördüncü bölümde bilgi ve deliller işlenmekte, beşinci bölümde Allah’a iman ve bu konudaki deliller detaylı şekilde anlatılmakta. Altıncı bölümde kader ve kaza, yedinci bölümde meleklere iman, sekizinci bölümde peygamberlere iman konusu işlenmekte. Bu bölümde son zamanlarda ortaya çıkan sünnete yönelik tehditlere dikkat çekilmekte ve “Kur’an’daki Peygamber ve Sünnetin Dindeki Yeri” anlatılmakta. Dokuzuncu bölümde kitaplara iman, onuncu bölümde ahiret gününe iman anlatılmaktadır. Kitabın onbirinci bölümünde müteferrik meselelerden “misak, efdaliyet ve ma’sumiyet, küfür sebepleri, büyük günahlar, ehl-i fetret, mestler ve genel ıstılahlar” tarif ediliyor.

Kitap, akaid ve kelam konusunda doyurucu bilgiler veren, İslam inanç sistemini bir bütün şeklinde anlatan önemli bir eser.

Bu eser niçin bu kadar önemli; kitabı dikkatlice okuyan bir okuyucunun İslam inanç sisteminin temelini öğreneceğini ve yeterli bilgiyi edineceğini söyleyebiliriz.

FARKLI BİR AKÂİD KİTABI: İSLÂM İNANCI

İslam İnancı…

Merhum Ali Nar’ın yazdığı eser…

Yayına hazırlayan, yıllarca rahmetli Ali Nar Hoca’nın en yakınında bulunan isimlerden, Millî Gazete yazarı Siyami Akyel.

‘Sağduyu Yayınları’ndan yeni çıktı.

Siyami Akyel’le konuştum. Akyel, İslam İnancı kitabını şöyle anlattı: 

* “Ali Nar Hoca “İslâm Akidesi”ni “İslâm’ın Dünya Görüşü” şeklinde adlandırır ve şöyle tarif eder: “İnsanın dünya hayatını fıtratı doğrultusunda, dolayısıyla huzurlu, verimli ve yaratının rızasına da uygun sürdürmesi, sonucu da ikinci hayatta (ahirette) alabilmesinin plan ve programıdır. İlâhî rızayı, fıtrat olarak düşüneceğiz. Ahireti de hesaba katınca, beşer aklının eseri değil, Allah’ın peygamber dilinden sunduğu tedbir, çare ve kurallar anlamı kendiliğinden ortaya çıkar. Neden “dünya”, neden “insan” kavramları telaffuz edilir. Çünkü: İnsan, melek ve cin gibi şuurlu, kabil-i hitap canlılardandır. Ve “dünya” dediğimiz gezegende yaratılmış, orada yaşayıp soyunu sürdürüyor. Öbürlerinin durumu sadece insanla ilişkisi bakımından bizi ilgilendirir.”

* “Hayat şartları ve sorumlulukları farklıdır ve bağlı oldukları kuralların da sadece genel adı kitabımızda zikredilir: “Yaratanına itaat!” Bunun hikmeti ise akıllarını kullanırken, fıtratı yani yaratılırken kurulduğu aslî planı taşma meyli ve sapmalar…”

* “Bu noktada aslında susmak evladır. Yani hikmet noktasında tarih boyu tahminler ve çoğu da birbiriyle çelişen yorumlar olagelmiştir. Çünkü aklı aşan seviye ya da derinliktir… “Dünya görüşü” aslında insan aklının/akılların tahmin ve yorumuna denir. İslâm’ınki ise görüş değil, alma ve sunmadır. Ne Peygamberin ne de mütefekkir âlimlerin arzu ve yorumu… Öyleyse bu program “Kitab-ı Mübin (İlâhî ilimde)”de tanzim edilmiş olup insanın özünü korumayı hedefler.”

***

Siyami Akyel, “İslam İnancı” hakkında bunları ifade etti…

(İsteme adresi; Ravza Yayıncılık, Tel: 0212 909 41 53)

MESAJ PANOSU

“Kimi dağlar yemyeşil bitkilerle kaplanmış, kimi dağlar toprağın çıplak hali üzerine sinen gök rengi ile süslenmiş... Hangisi daha güzel diye tartışmaya girmeyeceğim, çünkü betonun ulaşmadığı her yerde biliyorum ki huzur var... Her ne kadar günden güne beton her yeri ele geçirse de bir yerlerde saflığını koruyanlar hâlâ yaşıyor...

İnsan peki, o da bu kadar şanslı mı? Betonlaşmamış kaç insan kaldık?” (FAZİLET AYDIN)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Abdurrahman Serdar - Iman, islam, Sünnet, Helal-Haram, kul ve hayvan hakkı.... İSLAM AİLESİNDE öğrenilir, sağlam olarak. Cümhuriyetin hiçbir döneminde yapılmadığı kadar AİLE TAHRİP ediliyor, yok ediliyor.

Komşu yazarın bahsettiği gibi KÖR, SAĞIR, DİLSİZ derdi davası olmıyan BOSTANDA YAŞIYAN müslümanlar aval-aval bu hali, asıl bu YANGİNI SEYREDİYOR. Sadece ORMANLAR değl, bu yangınla bu kör,sağır, dilsiz, NEME LAZIMCI müslümanlar cayır cayır YANACAK ; kimse farkında bile değil.

Yakın belki yarından da yakın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 15:41


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?