Reklamı Kapat

Ezberleme durumunuz nasıldır?

Konferanslarıma başlarken, “Dikkat ediniz, size ‘Ne hocaymış beee’ dedirtmeyeceğim. Size bir ayet ve hadis ezberletmeden bu salondan çıkmayacağım” diyor ve başlıyorum.

Çok değerli bazı arkadaşları dinleyenler, onu bana anlatırken:

- Ne konuştu beee” diyor.

- Ben, ona soruyorum “Ne konuştu?

- Anlatılmaz, ne konuştu beeee!

- Yahu ne konuştu?

- Orada olacaktın” diyor.

Ayetin anlamını birkaç defa anlattıktan sonra o konuyla ilgili bir de fıkradan sonra, “Dikkat ediniz, ayetin aslını okuyacağım, ilk okumada ezberleyenleri soracağım” diyor, okuyorum ve soruyorum.

Birkaç tane dinleyenin parmağının kalktığını görüyorum.

İkinci okuyuşta ezberleyenleri de kalkan parmaklardan sonra öğreniyorum, üçüncü defada ezberleyenleri de öğrendikten sonra dördüncü defa okuyorum ve “Şimdi ezberleyemeyenler parmak kaldırsın” diyorum ve hadis-i şerifin anlamını, açıklamasını, aynı minval üzere ezberlemelerini sağlıyorum.

Şimdi size soruyorum, “Kısa bir ayeti kaçıncı dinlemeden sonra ezberleyebilirsiniz?”

İlkokul diplomasıyla Konya İlahiyat Fakültesi hocalığından emekli olan hocam Arif Etik merhum, en uzun şiiri bir okumada ezberlediğini söylerdi ve okuduğu her kitabın içindeki Türkçe ve Farsça şiirler ezberinde idi.

Ben size soruyorum, kaç defada ezberlersiniz?

Türkiye’de Müslümanların çoğunluğu Cuma namazını geçirmezler.

22 yaşında olan bir Müslüman on iki yaşında Cuma namazı kılmaya başlasa, imamın hutbeden sonra, minberden inmeden önce son okuduğu ayeti 520 defa dinlemiş olur.

52 yaşındaki kırk yılda 2080 defa dinlemiş olur.

92 yaşındaki seksen yılda 4160 defa dinlemiş olur.

Geçen Temmuz ayında, şehrin merkez camiinde:

 “Şüphesiz Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya ver¬meyi emreder, fuhşiyatı, kötülüğü ve zorbalığı ya¬saklar. Öğüt alasınız diye size öğüt verir.” (Nahl Sûresi ayet 16/90) ayetini açıklamaya çalışırken her Cuma namazı öncesi dinlediğiniz bu ayeti “İmamın okumasından ezberledim” diyenler parmak kaldırsın” dedim, iki tane parmak kalktı. Diğer camilerden de ikişer parmak belki kalkmıştır ama geri kalan cemaatin tamamı neden ezberleyemez?

Kabahatin yüzde doksan dokuzunu biz üzerimize alalım.

Mesela her imam, bu ayeti okumadan önce “Cemaat-i Müslimin” dese veya cemaatinin seveceği daha değerli bir cümle kursa ve sonunda “Sizin de ezberlemenizi istediğim ayeti okuyorum, namazdan sonra karşılaştığımız uygun yerlerde soracağım” dedikten sonra okusa birkaç ay sonra ezberleyen sayısı artar ve manasını ezberleyenler ise daha fazla olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?