Reklamı Kapat

Bismillah Güncellemesi

Bir ara güncelleme vardı biliyorsunuz. Dinde güncelleme yapmak gerektiği söylenmişti hani! O günlerde güncellemeye büyük tepki gösterilince mevzu unutulmaya yatırılmıştı. Biliyorsunuz ülke olarak unutmaya mahir bir yapımız var. Her şeyi, hangi konuda olursa olsun, aniden unuturuz! Unutmada üzerimize yoktur! Millet olarak unutsak da devlet olarak pek unutmuyoruz! Hani halk arasında bir deyim var; devlet unutmaz diye! Devlet unutmuyor! Evet devlet unutmuyor! Çünkü devlet güncellemede başka bir boyuta geçiyor! Nedir bu boyut?

Bundan böyle kilise açılışında bismillah çekilecek! Havra açılışında ne yapılacak acaba! Devletimiz iyi bilir ne yapılacağını! Ne de olsa imam hatipli bir devletimiz var! Bakarsınız havra açılışında da iki rekât namaz kılar! Euzubesmele çekerek de sinagog açar! Ne yapıyorsun devlet baba desek! Hızını alamayıp kilisede namaza bile durabilir! Nasıl bir şarap içti acaba devletimiz! Ne çeşit bir şarap acaba! Hani kiliselerde var ya! Ondan! İnsanın bana da böyle bir kafa lazım diyesi geliyor! İçip içip açılış yapmak lazım! Kilisede bismillah, havrada eyvallah, sinagogda keçileri kaçırdım billâh diyerek halaya bile durulabilir! Devlet halay çeker mi yahu demeyin! Bu, tahrif olmuş dinler halayı azizim! İmam hatipli devletimiz her şeyi yapar!

İmam hatipli devletimiz ayinleri nerede yapıyor acaba! Ulan bismillah çekerek şu kilise açılışını yapmışken bir de ayin yapsak fena mı olur diyerek ayine başlarsa şaşırmamak gerek! Ülkede şaşıracak pek bir şey de kalmadı ya! Kur’an okuyan imam hatipli devletimiz kiliseyi bismillah çekerek açıyor! Yakında camide neden şarap yok yav diye çıkışabilir! Arkasından da şöyle bir cümle gelebilir; velev ki camide şarap olsun ne olacak! Ne olacak hünkârım onu siz imam hatipli devletimiz olarak bizden daha iyi bilirsiniz! Bilmediğinizi mi söylüyorsunuz yoksa!

Cahil değil elbette imam hatipli devletimiz! Muhtemelen hafta içinde camiye gidiyor namaz kılıyor, hafta sonunda da kiliseye gidip ayin yapıyor olmalı! Ayin eksik mi kalsın yani! Yalnız ayini camide yapmaya kalkarsa sıkıntı çıkabilir! Çıkar mı acaba! Ne de olsa imam hatipli devletimiz var diyerek cami cemaati arkasına takılıp ayin kalabalığı da artabilir! Hadi bakalım hep beraber buradan kiliseye gidiyoruz talimatıyla cami cemaati kendilerini kilisede bulduklarında havraya da uğrayalım başkanım demeleri muhtemeldir. Yozlaşmak modadır. Modaya uymak lazımdır!

Ülkemizde mesela faiz yemek de modadır! Faiz yemiyorsan gericisindir! Modadan hiç anlamıyorsundur! Faizi de imam hatipli devletimiz tavsiye etmedi mi etti. Faizsiz hayat düşünülemeyeceğini beyan buyurmadı mı buyurdu. Domuz etini kasaplık et saydırmadı mı saydırdı. Zinayı serbest bırakan yasayı imzalamadı mı imzaladı imam hatipli devletimiz. Bütün bunlar olurken cami cemaati ne yapıyordu? Bütün bunlar olurken ülkedeki hocalarımız ne dedi? Hiçbir şey! Camiden namazdan çıkıp kiliseye ayine gitmeleri ihtimal dışı mı, değildir elbette!

İmam hatipli devletimiz bismillah çekmeyi kilisede güncelledi!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?