Reklamı Kapat

Arafat, Hac, Kurban ve hikmetleri

Bismillâhirrahmânirrahîm;

BUGÜN Arefe… Milyonlarca hacı adayının Arafat Meydanı’nda toplandığı gün… Arafat vakfesi haccın en önemli rüknü… Efendimiz (s.a.v.) “Hac Arafat’tır” buyurur. Arafat, af mekânı… İnsanlığın atası Âdem (a.s.) ve Havva validemiz de Arafat Meydanı’ndaki “Cebel-i Rahme-Rahmet Tepesi”nde buluştular ve affa uğradılar. Hem de bugünkü gibi bir Kurban Bayramı arefesinde.

Haccın en muhteşem tablosu Arafat Meydanı’nda yaşanıyor. Dünyanın dört bucağından gelerek Arafat’ta toplanan Müslümanlar bugün Arafat Meydanı’nda bulunmak zorunda…  Haccın en önde gelen farzı bu! Bugün Arafat Meydanı’nda bulunup da, “Ben affa uğramamışımdır” diye düşünen kişi Allah’ın affetme konusundaki büyüklüğünü kavramamış demektir.

Arafat Meydanı’nda beyaz elbiselerini (ihram) giyerek birlikte Allah’ın affını isteyen Müslümanlar mahşeri bir topluluk oluşturuyorlar. Beyazlık, “temizliğin” sembolü! Böyle bir halisane niyet, sadakat ve teslimiyet içindeki müminler “mahşer provası” yapıyorlar Arafat’ta. Hayatlarını “hesap verme şuuru” ile yaşamaya azmediyorlar.

“Arafat vakfesi”nin “farz” oluşunda öylesine büyük hikmetler var ki! Vakfe, “duruş” anlamında… Allah’ın davasında bir ömür durma, sebat etme, sadakat gösterme şuuru kazandırıyor insana. Yaratılıştaki asliyeti, temizliği, tabiîliği bozmama; Allah’ın yarattığı güzelliği koruma azim ve kararlılığı… İfsat ehlinin bütün güçleriyle haccı engelleme mücadelesi vermeleri sebepsiz değil.

Müslümanlar hac ibadetindeki dinî, ruhî, siyasî, ekonomik ve sosyolojik faydaları iyice kavramaya çalışmalılar.

MUHTEŞEM BİR İBADET

KÂBE sembolik olarak Allah’ın evi… Tevhit akidesinin merkezi. Yeryüzünde yapılan ilk mabet. Allah’ın emriyle Hz. İbrahim (a.s.) ve oğlu İsmail (a.s.) tarafından yapıldı. “Oraya gitmeye yol bulabilenlere Beyt’i (Kâbe’yi) ziyaret etmek Allah’ın bir hakkıdır” (Al-i İmran, 97). Muhteşem tablo ve hikmetlerle dolu olan hac ibadeti mutlaka yaşanmalı. “Hac anlatılmaz, yaşanır” denir ya!

Hac Lebbeyk’le başlar: “Allah’ım! Sen hacca çağırdın; işte ben de senin huzurundayım, emrine hazırım! Senin ortağın yoktur. Hamd ve nimet senindir. Mülk senindir. Senin ortağın yoktur.” Allah’ım, Sen emir makamında Rab; ben ise emrine uyma durumunda olan senin kulunum, demektir.

Hac, milyonlarca müminin birlikte icra ettiği “muhteşem bir kongre”; namaz ise günde 5 vakte serpiştirilmiş “devamlı” bir ibadettir. Hıristiyan papazları hac, namaz gibi ibadetlerin kendi dinlerinde bulunmayışından eksiklenir; üzülürler. Onlara deriz ki: Siz de Allah’ın kulusunuz; üzülmeyin! Müslüman olun; siz de “sonsuzluk” duygusuyla yaşayın. Ama böyle bir zirveye ulaşmak nasip işi! Sizlere hidayet dileriz.

Hacda şeytan taşlamak semboliktir. Yeryüzünün şeytanlarını, zalimlerini, bozguncularını “taşlamak”; onların söz ve kararlarına uymamak, onlara meyletmemek anlamında… Bu uygulama, yeryüzünün huzur ve barış yurdu haline gelmesi özlemidir. Bu da apaçık insanlığın düşmanı olduğu bilinen şeytan ve avenesine uymamakla gerçekleşir. İslâm, “barış” anlamında. Rabbimiz, ibadet sistemi içine huzur ve barışın kurallarını yerleştirmiştir.

ALLAH’A ADANMIŞLIK

KUR’AN’DA Şevval, Zilkade ve Zilhicce aylarına “Eşhur-ul Hac-Hac Ayları” denilir. Hac gibi muhteşem bir ibadet ciddi bir hazırlığı gerektirir. Hem hacca gidecek olanlar; hem de haccı organize edenler için. Kâbe, mîkat bölgeleri, Arafat, Mina, Müzdelife, diğer ziyaret yerlerinin; barınma, konaklama, güvenlik ve ihtiyaçlarının Allah’ın misafirleri için rahat hac yapılabilecek şartlara uygun hale getirilmesi iyi bir hazırlıkla gerçekleşir. Bu örnek bize, Allah’ın rızasını kazandıran her önemli görevin “ciddi bir planlama”yla sonuca ulaştırılacağını öğretir.

Kurban Bayramı günü, bayram namazının kılınmasından sonra, 3. gün ikindi vaktine kadar yapılması gereken kurban ibadeti Allah’a karşı samimiyet, teslimiyet ve fedakârlığın zirvesidir. Tam anlamıyla “adanmışlık” ibadeti…

Allah’ın, 80 yaşındaki bir ihtiyara (Hz. İbrahim’e) lütfettiği biricik evlâdını (Hz. İbrahim) Allah için kurban etmeye hazır olma samimiyetini; küçük İsmail’in (a.s.) ise kurban edilmeye razı olan teslimiyetini “Allah’a adanmışlık”tan başka hangi sözle ifade edebiliriz? Kurban ibadeti, bütün ibadetlerin aynı samimiyet, teslimiyet, adanmışlıkla Allah için yapılması gerektiğini öğretir bize.

Allah’a karşı görevini yaparak arınan, temizlenen kişi bayram yapmayı hak etmiştir. Akrabalar, komşular ve dostlarıyla paylaşacaktır bu sevincini. Bayram sevincini yaşamaktan mahrum olan insanları da unutmayacaktır. Açlık çeken; çatışmalar sebebiyle acı, kan, gözyaşına boğulan kardeşlerini… Acılarını paylaşacak, problemlerinin çözümü için azamî gayreti gösterme şuurunu pekiştirecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?