Reklamı Kapat

Batı Sistemi’nin geleceği

Lafı gevelemeye gerek yok. Batı batıyor.  Tabi, bu batışın sistemde de olduğunu söylemek mümkün. Şunu da ifade edelim ki; Batı, bütün kurum ve kuruluşlarıyla birlikte inişe geçti. Herkes tarafından duyulan gürültü ise, bir çöküşün sesidir.

Batı’nın bu hale gelmesinin tabiî ki birçok sebebi var. Burada, sebeplerden bazılarını zikretmek mümkün: Evvela şunu aktarabiliriz; özellikle, kendilerince ortaya konulan değerlerde çifte standartlı davrandıkları herkesçe alenen görüldü. Demokrasi dediler, en son Mısır’da demokrasiyi çiğneyen kendileri oldu. Batı’nın işine gelmediği zaman, demokrasiyi feda edebileceği ve dikta rejimini destekleyebileceği herkes tarafından görüldü.

Saddam Hüseyin, Muammer Kaddafi ve Hüsnü Mübarek’in aynı çevreler tarafından ortaya çıkarıldığı, kullanıldığı, desteklendiği ve son kullanma tarihi dolunca da kenara konuldukları görüldü ve anlaşıldı.  İkinci olarak; İsrail eylemlerine ve vicdan sahibi hiç kimsenin onaylamadığı, bu vahşiler topluluğunun kararları arkasında ABD ve Batı’nın “kurşun asker” gibi durmakta olduğu görülmektedir. BM gibi bir kuruluşun kararlarını dahi tanımadığı görülen, son olarak ta; Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan eden, bu kuruluşun aldığı kararı destekleyen ve uygulayan bir Batı ile karşı karşıya bulunmaktayız.

Batı’yı iyice anlamak ve içerisinde bulundukları ikiyüzlülüğü keşfetmek için; Irak’a, Afganistan’a, Cezayir’e, Çad’a Ruanda’ya da bakmak gerekir. Ayrıca, Ebu Gureyb ve Guantanamo’yu da unutmamak lazım.  Şimdilerde bir de Keşmir sorunu patlak verdi. Nasıl Kürt nüfusu dört ülkeyi birden ilgilendiriyor ise, Keşmir Meselesi de en az üç ülkeyi ilgilendirmekte ve rahatsız etmektedir. Harita, özellikle İngilizler tarafından böyle çizilmiştir.

Görüldüğü gibi; Batılılar, uygulamalarıyla insanlığa yük olmaya devam etmekteler. Bu gereksiz ağırlıktan kurtulmanın yolu ise, yükü atmaktır. Dünya halkları, Batı sisteminden, yükü üzerlerinden atmakla kurtulacağını düşünüyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?