Reklamı Kapat

İnsanlığın değişen dengeleri

Yönetimler toplumların geleceğini bakış ve tutumları belirliyor.

Batı’ya gönül ile bağlandığından beri Türkiye bir karmaşa içinde. Yönünü belirlemede zorlanıyor. Hem Batılı hem de Doğulu. İkisi bir arada olmuyor. Batı, Müslüman olan bir milleti kolay kolay kabullenemiyor. Yaşanan süreçte ortada veya ara yerde kalınmış durumda. Büyük bir değişimin ardından öz değerlerinden vazgeçemediği gibi, Batı’nın değerlerini bütünüyle benimsemiş de değil. Batı için ya hep ya hiç kuralı geçerli. Bunu Türkiye’nin AB’ye girme sürecinde görüyoruz. Tam anlamıyla çatışmalı ve gerilimli bir süreç.

Yakın zamanda tartışma konusu olan birçok konu tam anlamıyla bu bir sonucu. AB, kendileri açısından sorun olmayan ama Müslümanlar için büyük sorunlara neden olan dayatmalar oldu. Bunlar büyük travmalar getirdi.

Batı için hiçbir anlam ifade etmeyen ama Müslümanlar için önemli olan kimi durumlardan ötürü büyük bir karmaşa yaşanıyor. İnsan doğasına aykırı bir durum söz konusu. Biyolojik durumlar Tanrı bağışı. Bunu hiç kimse değiştiremez. Cinslere yüklenen kimi sorumluluklar veya karmaşık durumlar tam anlamıyla bir kaos oluşturuyor. Aile bireylerinin ilişkileri zaten Müslümanlarca doğal bir biçimde belirlenmiştir. Geleneksel oluşlar İslâm’ın özünü temsilden uzak. Peygamberin hayatı, ilişkileri sünnettir. İnsanlık için örnektir. Bu açıdan bakıldığında insanın kazandığı değer insanlık için önemli. Üstelik gerek eşlerine ve gerekse çocuklarına hassaten Hz. Fatıma validemize olan yaklaşımı insanlık için tam anlamıyla bir örnek.

Batı, insana, hele kadına tarih boyunca değer vermemiştir. İnsanlığın sorunu hâlâ var. Kendilerinden olmayanlar köledir onlar için. Acımasızlıkları sadece savaşlarla sınırlı değildir.

Cinsiyet eşitliğinden çok kadının bir sömürü aracı kullanılmasına karşı her hangi bir tepkileri olmuyor.

İslâm inancında insana asla şiddet uygulanamaz. Ne eşlere ne de çocuklara. Çünkü onlar birbirlerine karşı sorumludurlar. Yapıları gereği ne gerekiyorsa uyum sağlarlar.

Tüketimin kurbanı yapılan kadınların hakları nedense hiç korunmuyor. Kaldı ki cinsiyet eşitliği ve kadınların savunulması yerine insanlığın sefaleti kimsenin umuru değildir. Açlıkla boğuşan milyarları aşan bir insanlık var. İnsanları tüketime mahkûm edenler onları nesnelere boğarlarken iliklerine kadar sömürüyorlar.

Bu karmaşada işlenen cinayetler, kadına olan şiddet aslında nedenleri aşırı dengesizliklerden kaynaklanıyor. Dengeler iyice ters yüz olmuş durumda. Erkeler de böylesi aşırı baskılar karşısında zor durumda kalıyor. Erkekler bazen öylesine zavallı bir duruma düşüyorlar ki.

İnsanlık için şiddetin her türlüsü zulüm.

Ekonomik dengesizlikler şiddetin asıl kaynağı. Uçurumlar insanları karşı karşıya getiriyor. Ailenin korunması ekonomik dengeler ile olur. İşsizliğin bu denli arttığı bir zamanda insanlar aç kalmamak ya da kimi nesneleri elde etmek adına yanlışlara sürükleniyor. Aile içinde güç yetiremeyenler birbirlerine karşı geriliyorlar. Lüks sofralar ve tüketenler karşısında adeta zavallı durumdadırlar. Kadınları reklâmın ve nesnelerin kölesi yapanlara sesler çıkmıyor.

AB; cinsel eşitlik, sapkınlar, alkol serbestîsi gibi insanları uçurumlara sürükleyen durumları içselleştirmiş bulunuyor. Bunun yanında insanlığı birbirine düşüren tuzaklar uyguluyor. İnsanlık da buna düşüyor.

Toplumun değişen ve bozulan dengeleri yanlışlar üzerine inşa edilemez.

Tüketimin aşırılığı, nesnelerin hayata egemenliği insanı çileden ve zıvanadan çıkardı. Sınır tanımazlık gücü aşan durumlara sürüklüyor.

Cinsiyet eşitliğini savunanlar ırk eşitliğini nedense savunmuyorlar. Çünkü kendileri üstün ırka mensuplar. Irk gerilimi ile kan akıtmaktan geri kalmıyorlar.

Cinsiyet eşitliği kavgasını vereceklerine insanlık eşitliğini konumlarına göre savunsalar birçok sorun giderilmiş olacak. Sorun insanlık sorunu. Asıl sorun insanlık.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Yakup Şafak - Teşekkür ederiz Ali Haydar Bey. Bu vesileyle bayramınızı kutlar, sıhhat ve afiyetler dilerim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 12:17
01

Abdurrahman Serdar - Yazı dağınık gibi görünse de çok önemli noktalara dokunmuş. Acınacak halimiz

var. Dediğiniz gibi, Doğu-Batı arasında eriyip gidiyoruz. Milletimizin geleceği ne yöne evrili

ABD'nin Siyahi hürriyet mücadeleCİSİ Malcom X'ın ortaya koyduğu gibi, niye bu ANAFOR'a yakalanmışız ? Müslümanlar olarak, OKUMÜŞLARI olarak dinimizi bilip, öğrenmediğimiz yaşamadığımız için Kaynağını, İLLETİNİ ARAŞTIRMIYOR, ortaya çıkarmıyoruz ki, ÇAREsini de bulalım.

Örneğin, son Paragrafınızdan hareketle, KÜRT vatandaşlarımız, sömürü ve baskıya karşı IRK MÜcadelesi vereceklerine, Hak Mücadelesi, İSLAM Davası gütseler - ataları gibi - çok problemi beraber çözebiliriz.

Keza, çok insanımız - müslümanım diyor amma - mesele insanlık sorunu, İNSANın sorunu ise, çözümün İSLAMI KAVRAMA ve İslamca YAŞAMAdan başladığını bilmiyor öğrenmek de istemiyor.

İslamın ŞARTI 5 ama, her şartın, nice, ALT BAŞLIKLARI VAR, diyen, söyliyen, anlatan yok ki, insanlık İSLAMLA HAYAT bulsun. İSLAM binası, bu bu ALT BAŞLIKLARLA tamam ve ikmal olur. Çoğu öğretici, altı boş 5 şartı papağan, bülbül gibi şakıyıp duruyor.

İslam her şeyi deng tutmanın, adaletin, adaletle hükmetmenin adıdır. Vasat

(orta yolu seçen) insanların dinidir, İslam.

İslam tahvil, borç ve sömürüye dayalı işçilik dini değildir. İSLAM ORTAKLIK dinidir. Evde, işte, kurumlarda ölçülü, paydaşlı, imece usulun dinidir. Merhametin dinidir.

Yazıda saydığınız pek çok olay ve beklentiler AYETE ve SÜNNETE uygun mudur ?

Allah ve Peygamberin emrine başı ve sonu uygun mudur ? diye düşünen kaç kişi kaldı ? ETİKET asma ile MÜSÜMAN olunmaz ve kalınmaz.

ULEMAYI, Mezhepleri reddettiniz - Kız çocuklarını okutalım ! dediniz - kaç aile, kızının, hayasının, namusunun, edebinin korunacağından EMİN ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ağustos 11:25

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?